SAPV si pripomína 100 rokov pôdohospodárskych vied na Slovensku, ocenila aj osobnosti SPU a univerzitu
27.09.2024Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV) si v týchto dňoch pripomína 100. výročie vzniku Československé akademie zemědělské a pôdohospodárskeho výskumu na Slovensku.
Na štvrtkovom (26. 9.) podujatí ocenila inštitúcie a osobnosti, ktoré sa podieľali na rozvoji pôdohospodárskych vied. Za prínos v pôdohospodárskom výskume, vzdelávaní a rozvoji agrorezortu si prevzalo ocenenie 75 organizácií, zaslúžilých členov akadémie a významných osobností hospodárskej a vedeckovýskumnej základne.
Za dlhoročnú spoluprácu v oblasti pôdohospodárstva a podporu vedy a výskumu v rezorte bola Veľkou medailou SAPV ocenená aj Slovenská poľnohospodárska univerzita. Medailu z rúk predsedu SAPV Vladimíra Gozoru prevzala rektorka Klaudia Halászová. Veľkú medailu SAPV získali aj docentka Mária Kadlečíková, profesorka Elena Horská, emeritný predseda SAPV profesor Jozef Bulla a emeritný predseda SAPV profesor Štefan Mihina in memoriam. Malá medaila SAPV bola udelená emeritným členom predsedníctva SAPV – profesorovi Ladislavovi Nozdrovickému, profesorovi Vladimírovi Ratajovi a docentovi Petrovi Serenčéšovi. Diplom SAPV si prevzal doktor filozofie Peter Šedík.
Podľa predsedu SAPV Vladimíra Gozoru je v súčasnosti pre odborníkov akadémie hlavnou výzvou efektívnejšie využívanie, ochrana a regenerácia prírodných zdrojov Slovenska – pôdy, vody, lesných ekosystémov a produkčného biologického materiálu pri súčasnom zabezpečení nutrične plnohodnotných a zdraviu neškodných potravín. „Náročné úlohy čakajú pôdohospodársky výskum pri aktivizácii vidieckeho územia a rozvoji vidieckeho hospodárstva, pri podpore malého a stredného podnikania na vidieku a vytvárania lepších podmienok pre život a prácu na vidieku. Osobitnú pozornosť musíme venovať mladým vedeckým pracovníkom, prehlbovaniu spolupráce s vysokými školami a výskumnými pracoviskami s cieľom dosiahnuť vyšší synergetický efekt vo vedeckovýskumnej a aplikačnej činnosti,“ uviedol.
Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Smatana zdôraznil, že pôdohospodársky výskum vždy plnil svoje náročné úlohy v agropotravinárstve a lesnom hospodárstve, zároveň prispieval k zvýšeniu kvality života slovenského obyvateľstva. „Oceňujeme, že odborníci SAPV sa iniciatívne zapájajú do riešenia situácie v agropotravinárskej výrobe, využívania prírodných zdrojov a ochrany životného prostredia. Významnou mierou sa podieľajú na identifikácii krízových javov v agropotravinárskom sektore,“ povedal za účasti predstaviteľov nitrianskych univerzít, SAV a výskumných inštitúcií.
Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied je učená spoločnosť, ktorá združuje vedeckých a odborných pracovníkov v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva, biohospodárstva a rozvoja vidieka. V roku 1991 sa stala nástupníckou organizáciou Československej akademie zemědělské, spoločnej pôdohospodárskej výskumnej inštitúcie Čechov a Slovákov. Jej zakladateľom a prvým prezidentom bol profesor Milan Hodža, významný slovenský politik, vedecký pracovník a minister poľnohospodárstva v prvej Československej republike. V súčasnosti je SAPV modernou učenou spoločnosťou, ktorá sa aktívne podieľa na tvorbe rozvojových koncepcií a stratégií rozvoja pôdohospodárstva. V spolupráci s univerzitami a vedeckovýskumnými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí zabezpečuje vedeckú, výskumnú a vývojovú činnosť.
Foto: rch, Katarína Svýbová - NPPC