Projekty Horizont 2020 na SPU v Nitre
EPPN 2020: European Plant Phenotyping Network 2020/Európska sieť pre fenotypovanie rastlín 2020
Projekt EPPN2020 poskytne európskemu verejnému a súkromnému vedeckému sektoru prístup k širokej škále najmodernejších zariadení, techník a metód fenotypovania rastlín. Pomôže komunite dosiahnuť excelentnosť v celom procese fenotypovania, ktorý zahŕňa senzory a zobrazovacie techniky, analýzu údajov vo vzťahu k environmentálnym podmienkam, organizáciu a ukladanie údajov, interpretáciu údajov v biologickom kontexte a meta-analýzy experimentov. Projekt nadväzuje na začínajúci komunitný projekt EPPN a koordinuje svoje aktivity s infraštruktúrou ESFRI EMPHASIS a s národnými programami.
EPPN2020 zahŕňa:
- Prístup k 31 kľúčovým inštaláciám (15 infraštruktúr), ktoré boli vybrané pre svoju excelentnosť a elimináciu redundancie. Tieto inštalácie majú kapacitu stovky genotypov a sú určené na inovatívne neinvazívne meranie vlastností na rôznych úrovniach organizácie rastlín.
- Tri spoločné výskumné aktivity (Joint Research Activities – JRA). JRA1 vyvíja nové techniky a metódy na meranie prostredia a rastlín, najmä na hodnotenie priestorovej variability environmentálnych podmienok na jednotlivých platformách. JRA2 vyvíja nástroje na štatistickú analýzu fenotypovacích experimentov naprieč platformami a úrovňami organizácie rastlín. JRA3 vytvára Európsky fenomický informačný systém, založený na nových informačných technológiách a stratégiách štandardizácie.
- Sieťové aktivity. NA1 organizuje prístup a výber projektov. NA2 buduje spoluprácu a zvyšuje integráciu medzi zariadeniami v rámci EPPN2020 i mimo neho.
Projekt EPPN2020: (i) rozširuje infraštruktúru dostupnú pre vedeckú komunitu, (ii) rozvíja synergie medzi infraštruktúrami a podporuje výmenu poznatkov medzi disciplínami prostredníctvom spoločných experimentov v rámci JRA, (iii) vytvára európsky informačný systém na správu údajov generovaných inštaláciami, s otvorenou dátovou stratégiou,(iv) poskytuje školenia pre všetky úrovne kariéry, (v) je úzko prepojený s priemyslom, vrátane malých a stredných podnikov (MSP), ktoré poskytujú technológie, a šľachtiteľskými spoločnosťami.
BioMonitor: Monitoring the Bioeconomy/Monitorovanie bioekonomiky
Hlavným cieľom projektu Monitorovanie bioekonomiky (BioMonitor) je vytvoriť udržateľný rámec pre údaje a modelovanie bioekonomiky. Tento cieľ sa dosiahne vývojom a implementáciou rámca pre údaje a modelovanie, ktorý bude efektívny (podporovaný platformou pre zainteresované strany) a robustný (implementovateľný do existujúcich systémov štatistických a colných úradov, laboratórií a priemyslu). Tento rámec umožní kvantifikáciu bioekonomiky a jej ekonomických, environmentálnych a sociálnych dopadov v EÚ a jej členských štátoch. Od začiatku projektu sa nadviažu prepojenia so súčasnou štandardizačnou prácou CEN, ktorá sa týka biozaložených produktov.
Príspevky projektu BioMonitor sú trojaké:
- Projekt odstráni nedostatky v údajoch pri meraní bioekonomiky aktualizáciou a zlepšením aktuálne používaných dátových súborov. BioMonitor zabezpečí zahrnutie nových vznikajúcich biozaložených produktov a odvetví prostredníctvom vývoja vhodných nástrojov a stratégií.
- Zlepšené údaje budú využité na zdokonalenie existujúcich a nových modelovacích nástrojov, ktoré budú spojené do nástrojovej sady BioMonitor. Táto sada bude slúžiť na usmernenie priemyselných odvetví a vlád pri vykonávaní konzistentných, koherentných a dlhodobých stratégií s priaznivými dôsledkami pre viaceré ciele.
- Bude vytvorená platforma BioMonitor pre zapojenie zainteresovaných strán a školenia. Táto platforma bude slúžiť na navrhovanie, testovanie (pomocou prípadových štúdií na úrovni priemyslu a krajín) a šírenie výsledkov zlepšených dátových súborov a modelovacích kapacít. Platforma poskytne informácie na formulovanie stratégií a politík, ktoré nasmerujú bioekonomiku k dosiahnutiu jej ekonomických, environmentálnych a sociálnych cieľov v súlade so Stratégiou a akčným plánom bioekonomiky EÚ.
Projekt zvýši povedomie o dôležitosti merania bioekonomiky v priemysle prostredníctvom špecifických školení o normách bioekonomiky a meraní ukazovateľov udržateľnosti, ktoré budú zamerané na malé a stredné podniky (MSP) v tomto sektore.
POWER4BIO: emPOWERing regional stakeholders for realising the full potential of european BIOeconomy/Posilnenie regionálnych aktérov na využitie plného potenciálu európskej bioekonomiky
Budovanie základov pre európsku bioekonomiku
Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú klimatické zmeny, priviedlo vlády a organizácie k hľadaniu nových zelených riešení, ktoré by mohli zmierniť ich dopady. Pre mnohých aktérov však prechod na bioekonomiku nie je jednoduchý a neexistuje žiadna univerzálna metodika na jeho dosiahnutie. Projekt POWER4BIO, financovaný EÚ, sa to snaží zmeniť tým, že regionálnym aktérom poskytne potrebné nástroje a metódy na implementáciu udržateľných stratégií bioekonomiky. Projekt vyvinie trojfázový prístup, ktorý bude usmerňovať a hodnotiť regionálne stratégie bioekonomiky. Okrem toho poskytne niekoľko biozaložených modelov a odporúčaní, ako aj podporí komunikáciu, kolaboratívne učenie a prenos výskumu.
PoliRural: Future Oriented Collaborative Policy Development for Rural Areas and People/Spoločný rozvoj politiky orientovanej na budúcnosť pre vidiecke oblasti a ľudí
Kroky pre budúcnosť vidieckych populácií
Krajina vidieckych oblastí sa mení rýchlym tempom. Niektoré zmeny sú neviditeľné, no nevratné, ako napríklad úbytok vidieckej populácie alebo zmeny v biodiverzite. Tvorcovia politík potrebujú správne nástroje na riešenie týchto zmien. Projekt PoliRural, financovaný EÚ, poskytne komparatívne hodnotenie výziev, ktorým čelia vidiecke oblasti a ich obyvatelia, ako aj opatrení prijatých regionálnymi aktérmi na ich riešenie. Spojí rozhodovateľov, odborníkov a vidiecke obyvateľstvo a využije pokročilé nástroje na simuláciu politík, aby lepšie pochopil regionálne výzvy a riešil ich. Cieľom je urobiť vidiecke oblasti a povolania atraktívnejšími a obývateľnejšími pre súčasné obyvateľstvo, ako aj pre nových či potenciálnych príchodzích.
IN HABIT: INclusive Health And wellBeing In small and medium size ciTies/Inkluzívne zdravie a pohoda v malých a stredne veľkých mestách
Podpora zdravia a pohody: posilňovanie väzieb v malých a stredne veľkých mestách
Prístup k zdraviu a pohode môže byť pre ľudí komplikovaný v dôsledku ich pohlavia, zdravotného postihnutia alebo statusu menšiny, a to najmä v prípade, ak žijú v malých periférnych mestách. Na riešenie tohto problému sú potrebné moderné prístupy, ktoré pomôžu integrovať komunity a dosiahnuť inkluzívne zdravie a pohodu. S týmto zámerom projekt IN-HABIT, financovaný EÚ, navrhuje integrované opatrenia, ktoré budú prispôsobené potrebám miestnych zraniteľných skupín v štyroch mestách: Córdoba (Španielsko), Riga (Lotyšsko), Lucca (Taliansko) a Nitra (Slovensko). Tieto opatrenia budú založené na kultúre, jedle, umení a vzťahoch s prírodou a zvieratami, v kombinácii s technologickými a digitálnymi nástrojmi. Projekt IN-HABIT bude podporený skúsenosťami mesta Bogotá (Kolumbia).
FOODRUS: An Innovative Collaborative Circular Food System to Reduce Food Waste and Losses in the Agri-food Chain/Inovatívny, kolaboratívny a cirkulárny potravinový systém na zníženie potravinového odpadu a strát v agropotravinovom reťazci
Vytváranie nových väzieb v potravinových reťazcoch EÚ
Zníženie potravinového odpadu je jednou z hlavných výziev našej spoločnosti, ktorú je potrebné riešiť spoločne so všetkými aktérmi zapojenými do systémov potravinového reťazca. Preto je dôležité znížiť neefektívnosť a zároveň posilniť transparentnosť a sieťovanie. Projekt FOODRUS, financovaný EÚ, vyvinie inovatívny, kolaboratívny a cirkulárny potravinový systém na zníženie potravinového odpadu a strát v agropotravinovom reťazci. Jeho stratégia je zameraná na predchádzanie potravinovému odpadu v rámci cirkulárnej ekonomiky. Konkrétne nasadí 23 technologických, sociálnych, finančných, právnych, vzdelávacích, politických, označovacích a organizačných riešení, ktoré zapoja farmárov, maloobchodníkov, spotrebiteľské združenia a mnohých ďalších aktérov celého potravinového reťazca. Zameria sa na zeleninu v Španielsku, mäso a ryby v Dánsku a chlieb na Slovensku.
COMFOCUS: Communities on Food Consumer Science/Spoločenstvá v oblasti spotrebiteľských vied o potravinách
Preskúmanie vedy o spotrebiteľoch potravín v európskom meradle
Projekt COMFOCUS, financovaný EÚ, preskúma kľúčové národné a regionálne výskumné infraštruktúry v oblasti vedy o spotrebiteľoch potravín. Jeho poslaním je pokročiť vo vede o spotrebiteľoch potravín nad súčasnú úroveň fragmentácie, ktorá bráni tomu, aby sa táto oblasť stala dátovo bohatou vedou prispievajúcou k riešeniu spoločenského problému (ne)zdravých stravovacích návykov. Platforma COMFOCUS bude fungovať ako knižnica metadát a digitálnych nástrojov, pričom bude ľahko prístupným kontaktným bodom pre všetkých európskych výskumníkov v súlade s princípmi FAIR a zodpovedného využívania výskumných a inovačných údajov. Kroky zahŕňajú koordinovaný súbor aktivít v oblasti sieťovania, spoločného výskumu a transnárodného i virtuálneho prístupu k hlavným výskumným infraštruktúram. Výsledky budú šírené a podporené fórom zainteresovaných strán.
Algae4IBD: Algae4IBD – From Nature to Bedside - Algae Based Bio Compound for Pprevention and Treatment of Inflammation, Pain and IBD/Algae4IBD – Od prírody k pacientovi – Biozlúčenina na báze rias na prevenciu a liečbu zápalov, bolesti a IBD
Ponorenie sa do hĺbky za protizápalovými riasami
Čo ak riešenie chronickej choroby leží v našich oceánoch, riekach alebo jazerách? Projekt Algae4IBD, financovaný EÚ, odpovie na túto otázku. Skúmaním zlúčenín z morských a sladkovodných mikrorias a makrorias (morských rias) od laboratórnej a pilotnej fázy až po trhový rozsah projekt komplexne preskúma spôsoby transformácie vodných prírodných biologických zdrojov na biologicky aktívne zlúčeniny na prevenciu a liečbu zápalových ochorení čriev (IBD). Projekt sa zameria na vývoj zlúčenín založených na riasach a zároveň zabezpečí zachovanie biodiverzity rias prostredníctvom priekopníckych technológií pestovania a extrakcie. Algae4IBD navrhuje inovatívne riešenia na udržateľné využívanie produktov na báze rias so zlepšenou výživovou kvalitou, ktoré pozitívne ovplyvnia pacientov s IBD.
INVEST4EXCELLENCE: Invest for Excellence in Regional Sustainability/Investície do dokonalosti v oblasti regionálnej udržateľnosti
Integrovaná stratégia pre regionálny udržateľný rozvoj
Univerzitná aliancia INVEST EU, pozostávajúca z piatich európskych univerzít, sa zameriava na udržateľný rozvoj. Projekt INVEST4EXCELLENCE, financovaný EÚ, vyvinie integrovanú a dlhodobú spoločnú stratégiu pre výskum a inovácie (R[&]I) v súlade so vzdelávacími stratégiami Aliancie. Vytvorí základ pre rozvoj a implementáciu výskumných a inovačných myšlienok, pričom vyvinie model inštitucionálnej transformácie, európsky inovačný ekosystém pre akademickú sféru, podnikanie a spoločnosť, nástroje na budovanie kapacít a implementáciu i propagáciu nástroja I-EDUC8EU. Projekt zapojí regionálnych aktérov ako predpoklad realizácie výskumu a prinášania inovácií do regiónov, pričom dodá niekoľko kľúčových technológií na optimalizáciu aspektov výskumu a inovácií podporovaných Alianciou.