AGROFILM 2022: výberové premietanie na SPU
28.09.20224. 10. 2022
PROGRAM
Výberové premietanie s komentárom a diskusiou
38. ročník medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2022
- Dátum: 4. 10. 2022 (utorok)
- Čas: 9.00 -15.00 h
- Miesto: Fakulta ekonomiky a manažmentu – SPU v Nitre, prednášková sála S-01
- 9.00 - 9.10 h Otvorenie podujatia: Dr.h.c. prof. Dr. Ing. Elena Horská dekanka, doc. Ing. Patrik Rovný, PhD. prodekan
9.00 - 10.30 h: I. premietanie + diskusia
- Pásové striedanie plodín (CZ 12), 9 min. Česko je charakteristické svojou rozmanitosťou terénnych aj klimatických podmienok. Preto tu nikdy nemôže a nebude existovať jediný návod pre správne hospodárenie. Na svahovitých pozemkoch je jedným z efektívnych protierozných opatrení striedanie plodín. Pásové striedanie plodín je technológia, ktorá využíva ochranný účinok vegetačného krytu, čo predstavuje pravidelné striedanie pásov plodín chránených s nízkym protierózným účinkom ako sú okopaniny, kukurica, slnečnica a pásov plodín ochranných s vysokým protierózným účinkom trávne porasty, viacročné krmoviny, husto siate obiloviny, strukoviny pestovaných v smere obrábania blízkemu smeru vrstevníc.
- Pomôžte pôde – drina v prospech klímy (DE 5), SK titulky, 30 min. Celý svet ročne prichádza o dobrú pôdu o rozlohe 15 miliónov futbalových ihrísk. Je ultačená, chemicky ošetrená, obhospodarovaná nešetrne. Je to doslova základ života. Zdravá pôda neprodukuje len zdravé potraviny. Poskytuje biotop pre mnohé druhy - a je kľúčom k záchrane klímy! Priekopníci, výskumníci a realizátori rozpoznali tento potenciál a pomáhajú pôde. Vystúpenie spojené s diskusiou: prof. Ing. Pavol Findura, PhD. - technické a technologické možnosti prevencie proti zhutneniu pôdy
- Na ceste k Agrolesníctvu - mliečny dobytok v ovocných sadoch (NL 4), SK titulky, 9 min. Nils Mouton je predstaviteľom 4. generácie na zmiešanej ekologickej rodinnej farme neďaleko Gentu v Belgicku. V roku 2015 tam vysadili viac ako 500 ovocných stromov. Pre Nielsa pri výsadbe stromov nerozhodoval len zisk z predaného ovocia. Dôležitú úlohu zohral aj ekosystém, ukladanie uhlíka, uzatváranie kolobehu živín a zdravie zvierat. Prechádzky po krajine medzi kravami a stromami sa Nielsovi pozdávajú. Takto to má byť.
11.00 -12.30 h: II. premietanie + diskusia
- Dvory, ktoré pomáhajú (SK 2), 59 min. Poľnohospodárstvo a sociálna oblasť sa na prvý pohľad zdajú ako dve úplne rozličné svety. Avšak je mnoho príkladov, kedy sa tieto svety stretávajú, dopĺňajú a navzájom pomáhajú. Väčšina týchto príkladov spadá pod koncept sociálneho poľnohospodárstva, ktorého súčasný stav, jeho benefity a bariéry v jeho rozvoji na Slovensku približuje film Dvory, ktoré pomáhajú. Vystúpenie spojené s diskusiou: prof. Ing. Magdaléna Lacko-Bartošová, CSc., Ing. Marcela Chreneková, PhD., doc. Mgr. Ing. Danka Moravčíková, PhD. – Sociálne poľnohospodárstvo z Ekol-Ekon-Socio pohľadu
13.30 - 15.30 h : III. premietanie + diskusia
- Oriešok pre Terezku (z cyklu Náš venkov) (CZ 5), 26 min. Mladá inžinierka z Osoblažska vymenila pohodlie za romantiku a za ťažkú drinu na rozľahlej farme plné zvierat. Každá zima je pre farmárku Tereziu Böhmovú, ktorá žije pod Dívčím Hradem na Osoblažsku, tvrdý oriešok. Musí sa postarať o celú farmu, nakŕmiť ovce, kozy, lamy, kravy, somára, prasatá, hydinu. A samozrejme nechýbajú ani kone. Terezka sa zamerala hlavne na chov koní plemena Hafling, Trakénska kone a české plnokrvníky. Vlastnoručne už pomohla aj odrodiť žriebätká. Každá zima je tak zaťažkávacou skúškou nielen pre zvieratá, ale aj pre farmárku, ktorá vymenila teplú kanceláriu inžinieky ekonómie za hospodárenie na rozľahlom statku pod hradom.
- Farma pod Poľanou - Farmárska revue (SK 34), 7 min. René, Katarína, Miško a Sára - členovia rodiny, ktorá svoj domov našla v nádhernom prostredí. Laz, Čechánky, kde žijú, je niekoľko kilometrov od Hriňovej, na Podpoľaní. Mladí farmári majú role rozdelené, Katarína sa stará o zvieratá a spracovanie mlieka a René má na starosti všetky technické záležitosti na farme. Celé gazdovstvo budujú svojpomocne bez dotácií alebo iných pomocných mechanizmov. Chod farmy je nutné dotovať a preto musí domáci pán jazdiť za prácou. Od mladosti sa venuje podkúvačskému remeslu. Cestuje po celom Slovensku a denne ošetrí približne 5 – 6 koní. Vystúpenie zástupcov Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF
- Včelárom na jeden deň - Televíkend (SK 17), 7 min. Reportáž Včelárom na jeden deň približuje unikátny zážitkový projekt vzdelávacieho strediska Včelí kRaj v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. Prevedie vás životom včiel zblízka, ako aj ďalšími aktivitami mladej rodiny včelárov, ktorí s nadšením nielen uchovávajú viacgeneračnú rodinnú tradíciu, ale aj šíria osvetu tohto dôležitého "remesla". Vystúpenie spojené s diskusiou: Ing. Peter Šedík, PhD.- „Včela medonosná - tvor ekonomický“
- Brtníkov rok (z cyklu Náš vekov) (CZ6), 26 min. Fotograf Milan Motyka z Mostů u Jablunkova odhaľuje tajomstvo tradičného chovu včiel.
PROGRAM [pdf]