Z valného zhromaždenia Dunajského vedomostného klastra
31.03.2012Rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., sa 20. marca zúčastnil na 5. valnom zhromaždení Dunajského vedomostného klastra (DVK), ktoré sa konalo v Primaciálnom paláci v Bratislave.
SPU je riadnym členom DVK od decembra 2010. DVK je platformou zameranou na konkrétne výsledky a projekty v prioritných oblastiach, ktoré reflektujú Stratégiu EÚ pre Dunajský región (DR)a Stratégiu EÚ 2020. Ide najmä o nasledovné oblasti: dopravná infraštruktúra európskeho významu, energetika a obnoviteľné zdroje, ochrana životného prostredia, cestovný ruch a kultúra, vedomostná ekonomika a vzdelávanie, výskum a vývoj, bezpečnosť a spoločné riešenie krízových situácii, zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Na 5. valnom zhromaždení DVK sa hovorilo o príprave makroregionálnych projektov ako nadnárodných investíciách zostavených zo vzájomne prepojených národných riešení krajín DR tak, aby vytvorili synergický efekt z národných a európskych finančných prostriedkov. V oblasti bezpečnosti DVK pripravuje makroregionálny projekt zameraný na nadstavbu Schengenského bezpečnostného informačného systému prostredníctvom zlepšenia zberu dát a informácií priamo v mieste ich vzniku v obciach a mestách DR, ako aj prostredníctvom zlepšenia zdieľania získaných dát a informácií medzi relevantnými inštitúciami v DR. Ďalším významným projektom je makroregionálny projekt Multijazyčné spoločné dejiny Európy – dejiny krajín DR, ktorý je zameraný na využitie vedomostí získaných aplikovaným výskumom ochraňovania kultúrnych hodnôt a dedičstva DR. V oblasti dopravnej infraštruktúry európskeho významu DVK navrhuje v trase TEN-T koridorov vytvoriť Severojužný a Dunajský dopravný multimodálny koridor (infraštruktúra železničnej, vodnej a cestnej dopravy). V oblasti ochrany životného prostredia sa zameriava na realizáciu opatrení a stavieb v rámci integrovaného manažmentu krajiny, ktorými sa zabezpečí zlepšenie kvality vody v Dunaji, ako aj na realizáciu opatrení a krokov, ktorými sa zabezpečí bezpečnosť dodávok pitnej vody obyvateľom regiónov, ochrana a zachovanie zásob pitnej vody pri súčasnom využití voľných kapacít obnoviteľných zdrojov pitnej vody. Prierezovým je makroregionálny projekt DVK – posilnenie inštitucionálnej spolupráce v DR, ktorého cieľom je odstránenie bariér a zabezpečenie plynulého toku a výmeny informácií a skúseností medzi všetkými inštitúciami DVK, bez ohľadu na krajinu a typ inštitúcie. Rovnako dôležité bude využitie inštitucionálnej spolupráce na vytvorenie a prevádzkovanie makroregionálneho grantového systému, zameraného na podporu rastu zamestnanosti mladých ľudí a na podporu vytvárania podnikateľských príležitostí pre malé a stredné podniky.