Výskumníci z AgroBioTechu sa so zeleninovými čipsami prebojovali do finále súťaže Challenger Science
07.12.2024Tím z Výskumného centra AgroBioTech SPU sa prebojoval až do finále prestížnej súťaže Challenger Science, ktorú organizuje Nadácia ESET a Civitta s podporou Európskeho inovačného a technologického inštitútu EIT Health.
Dostal sa tak medzi TOP 10 najlepších vedeckovýskumných tímov, ktoré prezentovali porote svoje inovatívne podnikateľské nápady. AgroBioTech sa predstavil so svojím prvým produktom, ktorý uvedie už čoskoro na trh – zeleninovými čipsami v štyroch príchutiach (mrkvové, cviklové, zelerové a petržlenové). „Je to pre nás obrovský úspech, ktorému sa nesmierne tešíme. Odzrkadľuje náš prioritný zámer - transfer výsledkov vedeckovýskumnej činnosti a poznatkov do praxe. Predstavuje jednu z mnohých aktivít, ako podporujeme podnikateľské zručnosti mladej generácie. Pre mňa osobne je náš tím víťazom. Súťažil s vedeckovýskumnými tímami pracujúcimi v oblasti medicíny a diagnostiky. Náš tím kladie dôraz na prevenciu, ako predchádzať poškodeniu zdravia prostredníctvom vývoja inovatívnych zdravých a chutných potravín,“ povedala riaditeľka Výskumného centra (VC) AgroBioTech profesorka Adriana Kolesárová.
V rámci výzvy programu Challenger Science, ktorého cieľom je pomáhať vedcom a vedkyniam na Slovensku rozvíjať ich podnikateľský potenciál, sa prihlásilo 75 tímov. Porota z nich vybrala 17, ktoré absolvovali 12-mesačný vzdelávací program. Ten tvorili workshopy pre rozvíjanie podnikavého myslenia a nových zručností pod vedením skúsených koučov. Do finále sa dostalo 10 najlepších tímov. V tvrdej konkurencii projektov zväčša z medicínskeho prostredia napokon zvíťazil tím zo Slovenskej akadémie vied, no podľa ohlasov bol náš tím medzi najlepšími. Už samotná účasť vo finále, možnosť prezentácie a získanie nových skúseností a zručností je obrovským úspechom.
„V máji 2024 prišla ponuka od Nadácie ESET a Civitty, že sa môžeme zapojiť do zážitkového vzdelávacieho programu Challenger Science s tým, že nám pomôžu ďalej rozvíjať náš vedecký nápad. Keďže rozvíjame Potravinový inkubátor a máme ambíciu uviesť na trh náš prvý produkt, tak sme sa rozhodli zapojiť s myšlienkou etablovania nového produktu – zeleninových čipsov, ktoré nám na základe viacerých prieskumov vyšli ako najviac spotrebiteľmi preferované z našej produktovej sklady,“ povedala doktorka Kristína Predanócyová na slávnostnom finálovom večeri, ktorý sa konal 3. decembra v Bratislave. Výskumníci už mali optimalizovanú receptúru, technológiu aj samotný produkt, ale nevedeli sa ďalej posunúť v jeho uvedení na trh. „Program Challenger Science nám pomohol nastaviť v relatívne krátkom čase produkt, jeho financovanie, manažment, ekonomiku a marketing tak, aby sme ho mohli úspešne uviesť na trh. Naša koučka nás nasmerovala tiež k tomu, aby sme si dali chrániť našu receptúru, takže sme podali aj úžitkový vzor na technológiu výroby týchto čipsov,“ doplnila.
Mladý tím výskumníkov prezentoval svoj produkt počas finálového večera veľmi originálnym spôsobom. „Na záver prezentácie sme pre účastníkov pripravili ochutnávku našich čipsov v podobe malých prezentačných balíčkov, ktoré mal každý nalepené zospodu svojej stoličky ako prekvapenie,“ hovorí doktorka Patrícia Joanidis z VC AgroBioTech.
Zeleninové čipsy sa budú predávať v univerzitnom bufete
Chrumkavé, chutné a najmä zdravé zeleninové čipsy sa budú predávať v našom univerzitnom Bufete pod Aulou od 10. februára 2025, čiže od začiatku letného semestra. „Dovtedy pripravujeme ešte niekoľko ochutnávok,“ informovala P. Joanidis.
Zeleninové čipsy z Potravinového inkubátora SPU sú výživnejšie a zdravšie ako bežné zemiakové čipsy. Obsahujú menej soli aj tuku, je v nich viac vitamínov, minerálov a vlákniny. „Technológia je špecifická v tom, že využívame sušenie a nie fritovanie, čiže zelenina nepríde do kontaktu s vysokou teplotou a tepelne upraveným olejom. My využívame extra panenský olivový olej bez tepelnej úpravy. Chrumkavosť je dosiahnutá špeciálnou technológiou, ktorá je súčasťou úžitkového vzoru,“ priblížil výrobu čipsov inžinier Dušan Straka.
Výskumné centrum AgroBioTech plánuje do budúcna postupne rozširovať svoje portfólio výrobkov, ktoré uvedie na trh. Na základe výsledkov spotrebiteľského výskumu sú popri čipsoch najviac žiadané sušienky, ovocné šťavy a džemy.