Vivárium SPU získalo nové expozičné priestory
13.03.2024Študenti aj verejnosť môžu využívať nový expozičný priestor Vivária Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorý sa nachádza v pavilóne P.
Pásku slávnostne prestrihla 13. marca rektorka SPU Klaudia Halászová a dekan FAPZ Marko Halo. Nový expozičný priestor s rozlohou 44 metrov štvorcových vznikol komplexnou rekonštrukciou nevyužívaných priestorov cvičebne. Vedľa neho sa nachádza aj tzv. prípravovňa, ktorá slúži ako technické zázemie. V expozícii je 17 bioaktívnych terárií, v ktorých je umiestnených 17 druhov zvierat, medzi nimi chameleóni, gekoni, korytnačky, hady, samica varana a bezstavovce.
Rektorka zdôraznila význam prepojenia vzdelávania s praxou. Ako uviedla, pilierom vzdelávania na našej univerzite je aplikácia moderných trendov. Vivárium primárne slúži pre vzdelávanie v študijnom programe špeciálne chovateľstvo, ktorý patrí k jedným z najatraktívnejších na našej univerzite. „Študenti tu majú možnosť realizovať záverečné práce a praktickú výučbu, spolu s ostatnými študentmi zo všetkých fakúlt aj voľnočasové aktivity z hľadiska chovu exotických zvierat. Aj touto rekonštrukciou prezentujeme, že chceme byť vedecko-vzdelávacím pracoviskom, ktoré prezentuje moderné prvky a využiteľnosť v praxi,“ uviedol dekan Marko Halo.
Celkové náklady stavebnej časti boli vo výške 18-tisíc eur s DPH, vybavenie interiéru stálo 9-tisíc eur s DPH. Finančné prostriedky investovala fakulta z projektových činností, zároveň prispeli aj sponzori. Ako informoval vedúci vivária Róbert Kirchner, bioaktívne, prírodné teráriá sú hitom poslednej doby. Fungujú na princípe identického napodobnenia prírody. Aktívny substrát, mikroorganizmy a živé rastliny zaistia, že zvyšky organickej hmoty, ako je potrava či trus, sa budú prirodzene rozkladať a likvidovať. Súčasťou terárií je poloautomatizovaný rosiaci systém.
Chovná časť vivária zostáva v doterajších priestoroch, ktoré tiež prejdú modernými úpravami a budú slúžiť najmä na chov zvierat. „Po rekonštrukcii chovnej časti vivária bude mať možnosť verejnosť nahliadnuť aj do týchto priestorov. Myšlienkou je zachovať prepojenosť medzi chovnou a expozičnou časťou tohto jedinečného pracoviska, ktoré slúži aj ako stredisko pre exotické zvieratá, najmä chránené druhy plazov, zaistené štátnymi orgánmi,“ dodal M. Halo.
Video: Študentské mediálne centrum SPU
Foto: Martin Havran