Víťazov NAJ agro dievča, NAJ agro chlapec spája záujem o chov pôvodného plemena oviec
17.04.2024Obľúbená súťaž pre najmladšiu generáciu budúcich poľnohospodárov NAJ agro dievča, NAJ agro chlapec 2024 pozná svojich víťazov. Stali sa nimi Kristína Zlejšia a Jakub Mokoš, obaja zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši.
Finále podujatia sa konalo 17. apríla v Aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, moderoval ho Ján Huba z Vydavateľstva Slovenský chov spolu s minuloročnou víťazkou súťaže Kristínou Pšenákovou. Pozvanie na vyhodnotenie súťaže prijala aj rektorka SPU Klaudia Halászová.
Svoje príbehy predstavilo 38 študentov z jedenástich stredných škôl s poľnohospodárskym zameraním z celého Slovenska. K najodvážnejším plánom súťažiacich do budúcnosti v súvislosti s ich vzťahom k agrobiznisu patrí obnova chovu oviec na Slovensku, založenie rodinného ranča či pastevného chovu hydiny. Stredoškoláci by chceli založiť aj eshop s ponukou lokálnej produkcie, floristický krúžok pre deti či domov dôchodcov so zameraním na sociálne poľnohospodárstvo. Svoju perspektívu vidia ako dobrí farmári, včelári, vinohradníci, ovocinári, ale aj záhradní architekti, hipológovia či agromechatronici.
Porota pod vedením moderátora Farmárskej revue Jána Škorňu vybrala spomedzi súťažiacich šiestich študentov. NAJ agro dievča Kristínu Zlejšiu a Naj agro chlapca Jakuba Mokoša spája vízia navrátiť na slovenské pasienky pôvodné plemeno oviec valašku. Kristína je v súčasnosti v maturitnom ročníku. Bola súčasťou tímu zapojeného do projektu Návrat valašky do hôr, ktorý bol zameraný na návrat pôvodnej valašky do oblasti Jasnej. V tejto iniciatíve plánuje pokračovať. „V minulosti bola valaška na našom území veľmi rozšírená, v 18. storočí sa jej počet pohyboval okolo milióna. Dnes je to asi tisíc jedincov, pričom naša pôvodná valaška má veľa predností. Poskytuje kvalitný produkt, čo sa týka mlieka, mäsa, ale samozrejme aj vlny,“ povedala víťazka súťaže. Vysokoškolské štúdium zvažuje na SPU v Nitre v študijnom programe všeobecné poľnohospodárstvo.
Jakub je v súčasnosti tretiak. Jeho snom je založiť si vlastnú farmu a venovať sa spracovaniu ovčej vlny. „Preferujem udržateľnosť a návrat k prírodným produktom. Lokálna vlna má budúcnosť, takýto materiál sa používa na výrobu rôznych druhov oblečenia od elegantného, cez športové a detské,“ konštatuje víťaz súťaže, ktorý sa pohráva aj s myšlienkou chovu hovädzieho dobytka na mäso. „Rád by som sprostredkoval kvalitné domáce mäso na slovenský trh,“ podčiarkol. Po skončení strednej školy uvažuje nad štúdiom manažmentu živočíšnej výroby na SPU v Nitre. „Poľnohospodárstvu chýbajú mladí ľudia, ale bez nás to nepôjde. Navyše som presvedčený, že toto odvetvie má veľkú budúcnosť,“ zdôraznil Jakub.
Medzi dievčatami sa na striebornej priečke umiestnila študentka SOŠ chovu koní a služieb v Šali Sára Jašová a na bronzovej priečke študentka SOŠ vinársko-ovocinárskej školy v Modre Soňa Myslíková. Medzi chlapcami bodovali študenti SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku. Na druhej priečke sa umiestnil Valentín Hudák, tretí skončil Mário Klein.
Súčasťou podujatia bola aj prezentácia informácií o možnostiach štúdia na SPU v Nitre, ktoré študentom priblížil prorektor pre vzdelávanie Milan Šimko. Jedinečné kvetinové venčeky pre víťazky vytvorila umelkyňa, známa speváčka a muzikantka, absolventka Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre Dominika Titková.