Vedenie univerzity a fakúlt diskutovalo s riaditeľmi a zástupcami stredných odborných škôl
26.02.2020Inštitucionálne podporiť spoluprácu fakúlt SPU v Nitre so strednými odbornými školami na Slovensku a dostať vzájomnú spoluprácu na kvalitatívne vyššiu úroveň bolo hlavným cieľom stretnutia vedenia SPU a fakúlt s riaditeľmi a zástupcami SOŠ. Stretnutie spojené s diskusiou sa konalo na pôde univerzity 26. februára a prinieslo mnoho nových podnetov.
Inštitucionálne podporiť spoluprácu fakúlt SPU v Nitre so strednými odbornými školami na Slovensku a dostať vzájomnú spoluprácu na kvalitatívne vyššiu úroveň bolo hlavným cieľom stretnutia vedenia SPU a fakúlt s riaditeľmi a zástupcami SOŠ. Stretnutie spojené s diskusiou sa konalo na pôde univerzity 26. februára a prinieslo mnoho nových podnetov.
Ako uviedla rektorka SPU doc. Klaudia Halászová, nie je tajomstvom, že počty študentov na vysokých školách klesajú. „Asi 65 percent prvákov našej univerzity pochádza zo stredných odborných škôl. Táto platforma je pre nás nesmierne dôležitá. V poľnohospodárstve chýbajú ľudia a pravidelne dostávame požiadavky praxe na pracovné sily, nevyhnutná je aj generačná obmena. Preto je veľmi dôležitá aktívna spolupráca so strednými odbornými školami, ktoré vychovávajú našich budúcich študentov, riešiť spoločné problémy a hľadať spoločné aktivity.“
V rámci programu prorektor pre vzdelávanie prof. Milan Šimko zúčastneným riaditeľom a zástupcom SOŠ predstavil univerzitu, jej fakulty a ponuku študijných programov a odborov. Ako informoval, SPU má v súčasnosti 5677 študentov, ponúka 91 akreditovaných študijných programov (z toho 13 v anglickom jazyku) v siedmich odboroch. Zároveň priblížil aktivity univerzity vo vzťahu k stredným školám, najmä prezentáciu SPU na veľtrhoch pomaturitného vzdelávania, organizovanie dní otvorených dverí, dňa vysokoškoláka, Dňa techniky, letných škôl, účasť univerzity na poľnohospodárskych výstavách a veľtrhoch, Celoslovenských dňoch poľa, prípadových štúdiách a pod. „Aj prostredníctvom organizovania či účasti SPU na rôznych aktivitách sa záujemcovia o štúdium, ale aj široká verejnosť, môžu dozvedieť informácie o univerzite, o možnostiach štúdia, ponuke študijných programov, vedeckej a výskumnej činnosti, internacionalizácii, absolvovania praxe, podmienkach ubytovania, kultúrneho a športového vyžitia a podobne,“ povedal prorektor.
Následne dekani a zástupcovia fakúlt predstavili možnosti štúdia a aktivity na jednotlivých fakultách, ako aj program, ktorý je pripravený pre stredoškolákov v rámci plánovaného dňa vysokoškoláka na fakultách.
V rámci diskusie sa hovorilo o viacerých problémoch a odznelo množstvo podnetov. Vedenie SPU, riaditelia a zástupcovia SOŠ sa zhodli, že treba spoločne popularizovať poľnohospodárske a potravinárske odbory. Predstavitelia SOŠ by v rámci kariérneho poradenstva uvítali ucelene prepojiť aktivity, rozšíriť prezentáciu vysokoškolských pedagógov, ale aj študentov a absolventov SPU na pôde stredných škôl. Zdôraznili, že chýba jednotná politika v odbornom školstve. „V Slovenskej republike asi 60 % študentov študuje v oblasti spoločenských vied, preferované sú ekonomické a technické vedy. Chýbajú nám však absolventi klasických poľnohospodárskych odborov, pekári, mäsiari, zootechnici a ďalší,“ odznelo na stretnutí.
Hovorilo sa aj problematike nastavenia stredoškolského štúdia a zvládnutia vysokoškolského štúdia prvákmi zo SOŠ. Viacerí konštatovali, že veľkým problémom pre prvákov SOŠ je matematika, chémia a fyzika. Prodekanka FEM Ing. Iveta Košovská, PhD., informovala, že Katedra matematiky ponúka študentom SPU možnosť doučiť sa matematiku v doplnkovom čase. Pedagógovia katedry ponúkajú pre záujemcov aj individuálne konzultácie z matematiky.
Pokiaľ ide o aktivity univerzity smerom k stredným školám, účastníci diskusie sa zhodli, že nevyhnutné je zladiť termíny podujatí organizovaných univerzitou pre stredoškolákov, najmä dňa vysokoškoláka, s ich aktivitami na školách, nájsť vhodné termíny, aby sa mohlo čo najviac záujemcov zúčastniť na podujatiach ponúkaných univerzitou. Riaditelia by tiež uvítali, aby sa v rámci konferencie stredoškolskej odbornej činnosti zapojili do poroty aj pedagógovia z SPU. Tiež by uvítali širšie prezentovanie SPU na pôde stredných škôl, určené nielen pre študentov, ale aj rodičom žiakov a pedagógom. V neposlednom rade by boli veľkým prínosom kurzy pre učiteľov odborných predmetov či kurzy celoživotného vzdelávania organizované SPU.