Cenu SAPV pre mladých vedeckých pracovníkov získala Ing. Katarína Drgoňová, PhD., z FZKI a Ing. Tomáš Jambor z FBP
31.05.2017Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV) predstavila víťazov 13. ročníka súťaže mladých vedeckých pracovníkov. Slávnostné odovzdávanie ocenení SAPV sa konalo 30. mája v kongresovej sále Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach. Medzi ocenenými boli dvaja mladí vedeckí pracovníci z SPU, Ing. Tomáš Jambor a Ing. Katarína Drgoňová, PhD.
Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV) predstavila víťazov 13. ročníka súťaže mladých vedeckých pracovníkov. Slávnostné odovzdávanie ocenení SAPV sa konalo 30. mája v kongresovej sále Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach.
Za najlepšiu vedeckú prácu roka 2016 s významným aplikačným prínosom ocenilo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ing. Tomáša Jambora, doktoranda na Katedre fyziológie živočíchov, Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre. Tomáš Jambor víťazil v odbore živočíšna výroba so súťažným článkom In vitro effect of 4-nonylphenol on human chorionic gonadotropin (hCG) stimulated hormone secretion, cell viability and reactive oxygen species generation in mice Leydig cells (Jambor, T., Tvrdá, E., Tušímová, E., Kováčik, A., Bistáková, J., Forgács, Z., Lukáč, N.), publikovaným v časopise Environmental Pollution (IF: 4,839). Ocenenie si prevzal z rúk štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva PaedDr. Antona Stredáka.
V kategórii prác s významným aplikačným prínosom obsadila druhé miesto Ing. Katarína Drgoňová, PhD., z Katedry biometerorológie a hydrológie za prácu zaradenú v odbore pôdoznalectvo a ochrana pôdy: The impact of the soil additives application on the rainwater surface runoff (Katarína Drgoňová, Beáta Novotná, Jaroslav Antal), publikovaný v časopise Journal of Ecological Engineering (IF: 2,740).
Súťaž o ceny SAPV vznikla v roku 2004 z podnetu predsedníctva SAPV ako forma podpory a propagácie publikačnej aktivity mladých vedeckých pracovníkov v oblasti pôdohospodárstva. Získali tak možnosť prezentovať publikačné aktivity pred širšou odbornou verejnosťou a uchádzať sa o ocenenia za takéto aktivity. Do 13. ročníka súťaže bolo prihlásených 49 prác zo siedmich odborov. Vo väčšine ocenených prác ich autori publikovali originálne výsledky, ktoré mali bezprostredný aplikačný význam a doplnili doterajšie vedeckovýskumné poznatky z najrôznejších oblastí.