V publikácii Krajinná architektúra Európy je prvýkrát zastúpené Slovensko cez dielo našich absolventov
03.04.2025
V najvýznamnejšej európskej odbornej knižnej publikácii v oblasti krajinnej architektúry s názvom Krajinná architektúra Európy (Landscape Architecture Europe) je prvýkrát uverejnené dielo zo Slovenska.
Prezentovaný projekt – Park Hliník v Nových Zámkoch – pochádza z autorskej dielne krajinných architektov Attilu Tótha, vedúceho Ústavu krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a Tomáša Pavelku, absolventa FZKI.
Publikácia vychádza v trojročnom cykle od roku 2006. Aktuálne siedme vydanie s tematickým názvom Plná života (Full of Life) predstavuje 42 projektov zo 16 krajín Európy, zaujímavé portréty, eseje, kritiky a recenzie. Knihu oficiálne uviedli do života 21. marca na rakúskej univerzite BOKU vo Viedni.
Ako priblížil A. Tóth, pri návrhu Parku Hliník v bývalom hliníku v Nových Zámkoch využili rekonštrukciu tohto trojhektárového územia na okraji mesta na boj proti úbytku biodiverzity a efektom klimatickej zmeny. Množstvo spevnených plôch bolo obmedzené na minimum, aby dažďová voda mohla ľahšie vsakovať do pôdy. „Pásy kvitnúcich lúk podporujú druhovú diverzitu a výsadba nových stromov a krov s bohatým kvitnutím spolu s už existujúcimi topoľmi a borovicami poskytuje tienisté miesta a chlad. Mestský mobiliár je prevažne z druhej ruky – napríklad lavičky pochádzajú z hlavného námestia v centre mesta. Nástenné maľby na trafostanici upozorňujú návštevníkov na to, aká dôležitá je príroda pre blahobyt ľudí,“ povedal. Štúdia bola vypracovaná v roku 2019, projekt v roku 2020. Zatiaľ sa realizovala prvá fáza projektu, a to v rokoch 2020 – 2023 s celkovým investičným nákladom 171 000 eur.
Podobne ako v predchádzajúcich šiestich vydaniach, aj tentokrát projekty do bohato ilustrovanej publikácie vyberala nezávislá medzinárodná porota praktizujúcich krajinných architektov z rôznych európskych krajín. Projekt Park Hliník v Nových Zámkoch v kapitole Odolávať a využívať zdroje odborne analyzuje a kriticky hodnotí holandský priestorový plánovač a žurnalista Mark Hendriks, profesorka krajinnej architektúry Ľubica Feriancová a estónska krajinná architektka a porotkyňa Merle Karro-Kalberg. „Park je malý investíciou, stredne veľký rozlohou, ale veľký svojou filozofiou a konceptom...,“ uviedla v recenzii profesorka Feriancová.