V prestížnej súťaži NAJ Naše pole ocenili aj Vysokoškolský poľnohospodársky podnik. Bodoval za ovos siaty
30.05.2019Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, s.r.o., Kolíňany, pod vedením konateľa Ing. Jána Lajdu, získal ocenenie v jubilejnom 15. ročníku prestížnej súťaže NAJ naše pole, v rámci ktorej 29. mája v priestoroch kaštieľa Château Appony v Oponiciach vyhodnocovali výsledky najlepších pestovateľov za rok 2018.
Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, s.r.o., Kolíňany, pod vedením konateľa Ing. Jána Lajdu, získal ocenenie v jubilejnom 15. ročníku prestížnej súťaže NAJ naše pole, v rámci ktorej 29. mája v priestoroch kaštieľa Château Appony v Oponiciach vyhodnocovali výsledky najlepších pestovateľov za rok 2018.
VPP SPU, s.r.o., závod Oponice sa stal víťazom spomedzi piatich pestovateľov ovsa siateho, umiestnených v tabuľke - podniky s výmerou nad 10 ha. Absolútne víťazstvo v kategórii ovsa siateho si podnik zabezpečil tým, že bol jediným pestovateľom, ktorý dosiahol úrodu tejto plodiny 5,3 tony z hektára. Ocenenie prebrala Ing. Jozefína Kubaľová, vedúca závodu Oponice.
Výmera tejto plodiny na Slovensku ostáva stabilne na úrovni 13 až 15-tisíc hektárov. Celková priemerná úroda ovsa v roku 2018 dosiahla 2,31 t/ha, čo predstavuje len zanedbateľný medziročný pokles. Najviac ovsa (3 166 ha) sa pestovalo v Banskobystrickom kraji, s priemernou úrodou 2,09 t/ha. Jeho najvyššiu priemernú úrodu (2,65 t/ha) dosiahli v Trnavskom kraji.
O súťaži
Súťaž NAJ Slovenský chov a Naj Naše pole organizuje už pätnásť rokov Vydavateľstvo Slovenský CHOV a Naše pole. Pred desiatimi rokmi k nej pridali aj súťaž NAJ Agromanažér. Odvtedy títo nadšenci ocenili desiatky tých najlepších chovateľov a pestovateľov, do každého ročníka priniesli niečo nové.
Ako konštatujú organizátori, ani najlepší v agrosektore nemajú, obrazne povedané, na ružiach ustlané a zápasia s viacerými hrozbami.
„Spoločnou hrozbou pestovateľov a chovateľov je klimatická zmena, sprevádzaná hlavne suchom vo vegetačnom období. Ďalšou hrozbou sa stáva nedostatok pracovných síl. Ten je výraznejší v živočíšnej produkcii, no ohrozuje i odvetvia rastlinnej výroby, náročné na ľudskú prácu - hlavne zeleninárstvo a ovocinárstvo, ktoré potrebujú sezónnych pracovníkov. Hoci rastlinná a živočíšna produkcia generujú už menej ako 50-tisíc pracovných miest, ľudské zdroje sa stávajú limitujúcim faktorom. Najväčší podiel, až 27 percent pracovníkov, je vo vekovej kategórii 50 – 59 rokov. Odhaduje sa, že v najbližších rokoch bude treba nahradiť viac ako 21-tisíc osôb, zamestnaných v poľnohospodárskej prvovýrobe. Slovenskí spotrebitelia na pultoch obchodov hľadajú potraviny z domácej produkcie. Dopyt rastie, no pri súčasných počtoch hospodárskych zvierat u nás ho nedokážeme pokryť. Ekonomicky silnejšie podniky začali rozmýšľať nad zväčšovaním svojich stád. Avšak ak aj majú dostatok pracovníkov, narážajú na ďalšiu, relatívne novú bariéru. Obyvatelia vidieka reagujú na výstavbu nových fariem pre chov hospodárskych zvierat doslova panicky. Boja sa zápachu, znečistenia vôd a pôdy,“ približujú realitu organizátori podujatia.
Aj ocenení poľnohospodári sa boria s akoby stále pribúdajúcimi problémami. „Nedali sa však odradiť a sú naďalej príkladom pre nás ostatných,“ povedal organizátor Ing. Ján Huba, PhD.