V botanickej záhrade otvorili tradičnú jesennú výstavu
19.09.2018Už tradične v septembri Botanická záhrada (BZ) SPU organizuje výstavu Farby a plody jesene.
Už tradične v septembri Botanická záhrada (BZ) SPU organizuje výstavu Farby a plody jesene.
Tohtoročná expozícia, ktorú 19. septembra otvorila riaditeľka BZ Ing. Erika Mňahončáková, PhD., obsahuje vzorky ovocia a zeleniny vypestované v priestoroch demonštračnej záhrady BZ, menej známych druhov ovocia, ale aj liečivých bylín a kvetov.
Návštevníci môžu uvidieť 37 odrôd hrušiek, 65 odrôd jabloní, 12 odrôd viniča, 26 menej známych druhov, 30 druhov byliniek, 16 odrôd paprík, ale aj sto odrôd chilli papričiek. Práve kolekcia odrôd štipľavých papričiek v nitrianskej Botanickej záhrade je najväčšou na Slovensku. Pozornosť púta aj vyše 20 starých odrôd fazule.
Čím sú zaujímavé krajové a staré odrody, priblížil doc. Ján Brindza, vedúci Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti FAPZ. „Tým, že spotrebiteľ ich v obchode bežne nekúpi. Krajové vznikli spontánne často zo semien, kôstok, náhodne, nikto ich nevysieval, nesadil. Naši múdri predkovia robili už prvotnú selekciu, zbierali zaujímavé odrody a vysádzali do svojich záhrad. Takto postupne vznikli tisícky krajových odrôd, ktoré vyšľachtila sama príroda. Ich prednosť je v tom, že sú adaptované na prostredie. Samozrejme, vznikajú aj dnes. Len žiaľ, v súčasnosti spotrebitelia uprednostňujú ovocie či zeleninu zo supermarketov a nevšímajú si naše na priedomí,“ hovorí odborník. Staré odrody vyšľachtili šľachtitelia z krajových. Tie dostali mená po šľachtiteľoch a boli registrované. V súčasnosti sú v popredí moderné odrody. Staré a krajové sa zachovávajú vďaka nadšencom. Sú však adaptované na domáce podmienky, schopné prežiť rôzne klimatické zmeny. Staré a krajové odrody sú vlastne genetické zdroje, rezerva, pre budúce šľachtenie. A šľachtiť bude treba vždy,“ uzatvára doc. Ján Brindza.
Výstava Farby a plody jesene potrvá do 16. októbra.