Technická fakulta SPU sa už po siedmy raz prezentovala v Mlynoch
24.01.2020Po predchádzajúcich úspešných ročníkoch Dňa otvorených dverí Technickej fakulty SPU v Nitre v obchodnom centre Galéria Mlyny sa fakulta pod vedením dekana prof. Romana Gálika, 23. januára opäť úspešne prezentovala širokej verejnosti.
Po predchádzajúcich úspešných ročníkoch Dňa otvorených dverí Technickej fakulty SPU v Nitre v obchodnom centre Galéria Mlyny sa fakulta pod vedením dekana prof. Romana Gálika, 23. januára opäť úspešne prezentovala širokej verejnosti.
Cieľom podujatia bolo predstaviť celý rad tradičných, ale aj nových študijných programov, najmodernejšie prístrojové zariadenia a priblížiť aplikáciu vedy a výskumu vo vybraných pracoviskách a katedrách s prepojením na priemyselnú prax.
„Myslím si, že toto podujatie má veľmi dobrý ohlas u verejnosti, pretože zaujímajú sa oň nielen študenti stredných škôl – uchádzači o štúdium na TF, ale aj ich rodičia, učitelia či návštevníci OC. Teší nás, že fakulta sa aj takto dostáva do povedomia. O konaní podujatí sme informovali všetky stredné školy na Slovensku. Je všeobecne známe, že na trhu chýbajú technicky vzdelaní absolventi a domnievam sa, že nielen rodičia, ale najmä stredoškoláci si začínajú uvedomovať, že treba si vybrať také štúdium, ktoré ich pripraví pre prax. A Technická fakulta patrí do TOP dvadsiatky najlepších fakúlt na Slovensku z hľadiska uplatnenia absolventov v praxi. Prax je na našej fakulte nevyhnutná,“ povedal dekan TF prof. Roman Gálik. Dodal, že minulý rok prijali do prvého roka štúdia viac študentov ako v predchádzajúcich rokoch. Tiež informoval, že od akademického roka 2020/2021 majú uchádzači o denné bakalárske štúdium na TF SPU v Nitre možnosť vybrať si aj niektorý z dvoch nových študijných programov - automobilová doprava a manažérstvo prevádzky techniky. Novinkou je aj to, že študijný program riadiace systémy vo výrobnej technike, ktorý TF už viac rokov ponúka na bakalárskom aj inžinierskom stupni štúdia, od januára tohto roka získal akreditáciu v rámci systému EUR-ACE. To znamená, že absolvovaním EUR-ACE akreditovaného štúdia, budú študenti spĺňať najprísnejšie kritériá kladené na absolventov v európskej podnikovej praxi, jednoduchšie získajú príležitosti pre mobility v rámci EÚ, ich akademická kvalifikácia bude uznávaná autorizovanou agentúrou.
Katedry predstavili aj novinky
Osem katedier TF prezentovalo vo svojich stánkoch študijné programy, ukážky či výsledky vedeckovýskumnej a publikačnej činnosti, ako aj časť meracej techniky, s ktorou praktickú výučbu zabezpečujú. Pozornosť návštevníkov Mlynov pútali najmä praktické ukážky.
Katedra elektrotechniky, automatizácie a informatiky prezentovala dve novinky – zariadenie umožňujúce zahrať si na imaginárnom klavíri, fungujúce na báze 2D skenera. Ako nás informoval Ing. Patrik Kósa, na základe prerušenia optického signálu na pracovnej doske zahrá syntetizátor rôzne tóny, tie sú rozmiestnené rovnako ako na reálnom klavíri. Ďalšia prezentovaná novinka - Vidíme neviditeľné – predstavovala zobrazenie turbulentných plynov, turbulentného prúdenia prostredníctvom kamery a vypuklého zrkadla. Okrem toho bolo predstavené zobrazenie prúdenia hustého vzduchu prostredníctvom takzvaného Moireho efektu.
V stánku Katedry kvality a strojárskych technológií si záujemcovia mohli prezrieť nový prístroj - ručný 3D skener, ktorý umožňuje ručne rýchlo skenovať objekty väčších rozmerov. V praxi to znamená, že možno pracovať s naskenovaným obrazom. „Reálny naskenovaný objekt možno domodelovať, nemusíme ho prácnym spôsobom merať, skúmať ako niečo zakresliť a podobne,“ vysvetlil Ing. Juraj Baláži, PhD. Okrem skenera si mohli záujemcovia prezrieť boroskop, drobnú kamera na skúmanie štrbín a úzkych miest. Zaujala aj ukážka DP filtra z automobilu, ktorý bolo možné preskúmať uvedeným kamerovým zariadením a zistiť, v akom je stave. Zástupcovia katedry tiež prezentovali, akým spôsobom sú využívané aditívne technológie 3D tlače.
Študijné oddelenie prezentovalo komplexe možnosti štúdia na TF, novinky na fakulte, možnosti zahraničných stáží a podobne.
Katedra zariadení stavieb a bezpečnosti techniky, ktorá sa venuje hodnoteniu kvality prostredia a využitiu rôznych recyklátov a materiálov ako druhotných surovín, predstavila časť meracích a diagnostických zariadení s ich softvérovým príslušenstvom. Ako nás informovala doc. Jana Lendelová, medzi prístrojmi, ktoré prezentovali, bol hlukomer, luxmeter na meranie osvetlenia, prístroj na meracie CO2, prístroj na meranie intenzity prachu vzduchu. Záujemcovia si mohli prezentovanú techniku vyskúšať.
Zástupcovia Katedry strojov a výrobných biosystémov prezentovali najnovšie publikácie zamerané na mechanizáciu rastlinnej výroby, špeciálnu mechanizáciu pre vinohradníctvo, presné poľnohospodárstvo. Ako povedal Ing. Martin Dočkalik, v stánku prezentovali najmodernejšie prístrojové zariadenia využívané vo výskumoch, napr. v systéme presného poľnohospodárstva, závlah a pod. Jeden z nich bol penetrometer, ktorý sa využíva na meranie utuženia pôdy po prejazdoch techniky po poli.
Aj stánok Katedry fyziky zaujal návštevníkov podujatia. Ako nás informoval Mgr. Peter Hlaváč, PhD., pozornosť pútali najmä dve digitálne prenosné zariadenia - na meranie hladinu hluku a množstva osvetlenia.
Katedra konštruovania strojov prezentovala výsledky dlhoročného vedeckovýskumného bádania v oblasti konštruovania strojov, aplikácie moderných počítačových metód pre konštruovanie. „Druhú časť prezentácie sme zamerali na oblasť bezpečnosti práce strojov poľnohospodárskych, ktoré pracujú na sklonenom teréne, čiže ide o matematické modelovanie dynamickej stability terénnych vozidiel pracujúcich v obťažnom teréne,“ informoval doc. Jozef Rédl. Predstavené boli aj publikácie určené na výučbu časti strojov a monografie z dielne katedry. V spolupráci s firmou Muehlbauer Technologies katedra prezentovala aj programový systém Solidworks, ktorý sa využíva na riešenie konštrukčných zámerov pre prax.
V stánku Katedry dopravy a manipulácie boli prezentované kvalitné výstupy výskumu zameraného na hodnotenie a skúšanie biopalív, bioolejov, ich využitie a dopady na životné prostredie a pod. Zároveň bola predstavená spolupráca v tejto oblasti s firmami. Ako uviedol Ing. Juraj Tulik, PhD., katedra má vynikajúcu spoluprácu napríklad s českou firmou Jihostroj, ktorá má bohaté tradície a skúsenosti v odbore presného strojárstva. K dispozícii boli aj monografie, ktoré vznikli na základe výsledkov výskumu realizovaného odborníkmi katedry.
Už tradične veľký záujem vzbudila aj expozícia Oddelenia dopravnej výchovy a služieb, ktoré je súčasťou fakulty. Záujemcovia sa mohli dozvedieť aj o podmienkach a možnostiach absolvovať kurz v autoškole, ako aj o novinkách, ktoré toto pracovisko ponúka. Jednou z nich je možnosť absolvovať kurzy neobmedzene na všetky skupiny, počnúc malou motorkou až po traktor, nákladné auto, malé a veľké prívesy či autobus. Prezentované boli aj výučbové materiály - CD zamerané na výučbu na autocvičisku medzi kužeľmi a CD Autoškola 2019 , ktoré je vlastne vizuálnou pomôckou na poskytovanie teoretických znalostí. „Na CD frekventanti nájdu aj záverečné testy, čo im umožňuje overiť si svoje poznatky, ktoré získali počas teoretickej výučby,“ povedal Ing. Zoltán Záležák, PhD.
Vyberajú so zreteľom na uplatnenie v praxi
Stredoškoláci, najmä maturanti, sa aktívne zaujímali o možnosti štúdia na TF. Rezonovala najmä otázka uplatnenia sa v praxi po skončení štúdia.
Študenti Strednej odbornej školy Antonína Baťu v Partizánskom, prevažne z 3. a 4. ročníka odboru strojárstvo, zavítali na podujatie aj so svojím učiteľom programovania strojov Ing. Petrom Hitkom. Ako nás informoval, škola má dobrú spoluprácu s TF. „Už druhý rok nám beží odbor mechatronik, o ktorý je veľký záujem. V tomto odbore, ale aj v ďalších, môžu maši študenti pokračovať na TF. Prioritné je pre nich dobré uplatnenie sa v praxi. S katedrami TF spolupracujeme aj v rámci projektov – napr. meranie súčiastok a pod., čo študentom slúži pri príprave maturitných prác. V niektorých projektoch naši študenti pokračujú už v rámci štúdia na TF,“ povedal P. Hitka. Vyzdvihol aj iniciatívu vedenia TF organizovať na pôde fakulty študentskú konferenciu, na ktorú budú pozvaní aj zástupcovia a študenti stredných škôl, s možnosťou prezentovať sa.
Maturant, strojár zo SOŠ Antonína Baťu v Partizánskom, Martin Záhumenský, zdôraznil, že štúdium si vyberá len so zreteľom na uplatnenie v praxi. „Zvažujem štúdium na Technickej fakulte SPU, s ktorou spolupracujem v rámci viacerých projektov. Zaujal ma študijný program riadiace systémy a myslím si, že počítačové technológie, programovanie možno široko uplatniť.“
Pozvanie na DOD do priestorov TF
Technická fakulta SPU v Nitre pozýva záujemcov o štúdium na Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 13. februára 2020 už priamo v priestoroch katedier. Uchádzači o štúdium a verejnosť budú mať ďalšiu príležitosť prezrieť si jednotlivé pracoviská, laboratóriá, ako aj možnosť oboznámiť sa so štruktúrou a aktivitami fakulty.