Svetový kongres esperanta v Nitre privítal účastníkov zo 60 krajín sveta
25.07.2016V priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a v uliciach mesta Nitry sa od 23. do 30. júla konajú podujatia v rámci 101. svetového kongresu esperanta. Organizátori privítali v Nitre vyše 1300 návštevníkov napríklad z Kuby, Južnej Kórey, Číny, Japonska, Nového Zélandu, Švédska, Litvy, ale aj z exotických krajín ako je Madagaskar, Togo či Tanzánia.
V priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a v uliciach mesta Nitry sa od 23. do 30. júla konajú podujatia v rámci 101. svetového kongresu esperanta. Organizátori privítali v Nitre vyše 1300 návštevníkov napríklad z Kuby, Južnej Kórey, Číny, Japonska, Nového Zélandu, Švédska, Litvy, ale aj z exotických krajín ako je Madagaskar, Togo či Tanzánia.
Kongres je najväčším a najdôležitejším podujatím esperantistov na svete. Na Slovensku sa koná prvýkrát. Jeho témou je Sociálna spravodlivosť – jazyková spravodlivosť. Počtom účastníkov z rôznych krajín i dĺžkou trvania ide o jedno z najväčších medzinárodných podujatí počas prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.
Esperanto má široké využitie. Mnohí ľudia ho využívajú pri cestovaní, možno si takto vybaviť človeka, ktorý vás ubytuje, pohostí, ukáže vám krajinu. Existuje veľmi bohatá literatúra v esperante, preložená aj napísaná v tomto jazyku. V esperante vysielajú i viaceré internetové rádiá. Hoci ide o umelo vytvorený jazyk, esperanto je živým jazykom, ktorý sa naďalej vyvíja. Na stav jazyka, jeho vývoj, čistotu a dodržiavanie princípov dohliada Akademio de Esperanto (Akadémia esperanta), ktorá dáva odporúčania na tvorbu nových slov, ktoré sa potom zapracovávajú do slovníka. Na svete je asi milión esperantistov.
História esperanta siaha do 19. storočia, autorom myšlienky vytvoriť medzinárodný plánový jazyk bol poľský lekár Ludwik Lejzer Zamenhof. Hoci žiaden štát neprijal esperanto ako úradný jazyk, používa ho komunita s odhadovaným počtom asi dva milióny ľudí po celom svete. Na Slovensku má jazyk tradíciu od roku 1907, keď vyšla prvá učebnica esperanta v slovenčine vďaka Albertovi Škarvanovi.
Svetový kongres esperanta sa koná každý rok v inej krajine. Zvyčajne to bývajú veľké metropoly, Nitra je tretím najmenším mestom, v ktorom sa kongres koná. Kongres je prehliadkou všetkého, čo sa v tomto jazyku tvorí - sú tu esperantské skupiny z celého sveta, divadelné hry, tvorivé dielne, prezentácie. Pre návštevníkov je pripravený program zameraný na spoznávanie krás Slovenska, divadelné predstavenia, filmy, koncerty rôznych žánrov či diskotéky. V rámci programu kongresu sa napríklad 29. júla na Svätoplukovom námestí uskutoční pokus o svetový aj slovenský rekord v tancovaní slovenského tanga. Nasledovať bude medzinárodný hudobný festival, na ktorom odznie hudba rôznych žánrov od slovenských skupín z Nitry, ale aj esperantských skupín z Nemecka, Švédska či Litvy. V rámci sprievodných odborných podujatí sa esperanto otvára verejnosti. Jazykovo-politická konferencia krajín V4+ s hlavnou témou Perspektívy jazykovej politiky v EÚ bude 28. a 29. júla.