Študenti SPU si v Bruseli vyskúšali pozície v diplomatických sférach
09.02.2023Vysokoškolskí študenti z celej Európy mali 1. - 3. februára možnosť zúčastniť sa na simulácii zasadnutia Rady Európskej únie v Bruseli. Spolu 162 študentov, šesť v každom národnom tíme, strávilo dlhé týždne prípravami, kým prišli do Bruselu pripravení zahrať jednu z rolí - líder EÚ, veľvyslanec, národný expert (dvaja), minister a novinár.
Cieľom podujatia ConSIMium, ktoré zorganizoval Generálny sekretariát Rady Európskej únie, bolo umožniť mladým ľuďom získať praktické zručnosti súvisiace s vystupovaním na verejnosti v diplomatických sférach, ako je prezentácia svojho postoja, diskusia a vyjednávanie, ako aj spoznávanie fungovania štruktúr EÚ. Slovenským partnerom pilotného projektu bola Slovenská rektorská konferencia.
SPU v Nitre na podujatí reprezentovala Bc. Lenka Mačugová, študentka medzinárodného ŠP International Master of Horticulture Science na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva z FZKI a Bc. Viktor Palko, študent ŠP regionálny rozvoj a politiky Európskej únie na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja. Počas dvoch dní sa zúčastnili simulácie rokovaní Rady EÚ na tému klimatických zmien, najmä emisií CO2 pre autá a infraštruktúry pre alternatívne palivá. Jadrom diskusií bola otázka, ako vytvoriť regulačný rámec, ktorý podporí využívanie alternatívnych palív a zníži uhlíkovú stopu dopravného sektora.
„Hneď po prílete naša šesťčlenná slovenská delegácia absolvovala brífing s expertmi Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, ktorí o tejto legislatíve rokovali v skutočnosti. Deň D – štvrtok 2. 2. - sa začal príchodom delegácií a vyhláseniami hláv štátov „doorstep declarations“. Nasledovalo simulované rokovanie Rady EÚ, keď „lídri EÚ“ určili strategické smerovanie. Dohodu lídrov potom v praxi rozpracovali experti počas dvoch zasadnutí pracovných skupín AFIR a CO2 . Na ďalší deň študenti v úlohe veľvyslancov COREPER predpripravili text na zasadnutie „Rady ministrov.“ Tí spečatili dohodu a odprezentovali ju „novinárom“ na tlačovej konferencii,“ informovala Lenka Mačugová, ktorá si v simulovanom rokovaní zahrala pozíciu veľvyslankyne. Viktor Palko si vyskúšal úlohu národného novinára, keďže sa zaujíma o marketingovú komunikáciu a jej implementáciu do vzdelávania v kontexte regionálneho rozvoja.
Tak, ako v skutočnosti, aj počas simulácie, prebiehalo veľa zákulisných bilaterálnych rokovaní, kedy si študenti precvičili svoje diplomatické a negociačné zručnosti.
Účasť na simulácii bola pre oboch reprezentantov SPU v Nitre veľkým zážitkom a prínosom. „Rozšírila naše obzory a zanechala v nás len pozitívne emócie. Odporúčame každému komu sa vyskytne takáto príležitosť,“ vyjadrili sa. Po absolvovaní simulácie študenti dostali aj certifikát o účasti na projekte a prehľad o budúcich kariérnych príležitostiach v Rade EÚ.
Viac sa o simulovaných úlohách našich študentov dočítate v e-poľnohospodári: