Stopy českých záhradných architektov na Slovensku
21.09.2017Vo foyeri SPU v Nitre sa 20. septembra uskutočnila vernisáž medzinárodnej putovnej výstavy Stopy českých záhradných architektov na Slovensku.
Vo foyeri SPU v Nitre sa 20. septembra uskutočnila vernisáž medzinárodnej putovnej výstavy Stopy českých záhradných architektov na Slovensku.
Výstava Národného poľnohospodárskeho múzea (NPM) v Prahe je jedným z výstupov projektu Záhradno-architektonická tvorba v kontexte realizácie cieľov národného obrodenia počas 1. Československej republiky. Projekt je financovaný z programu aplikovaného výskumu a vývoja národnej a kultúrnej identity (NAKI) Ministerstva kultúry Českej republiky a zameriava sa na medzivojnovú záhradnú architektúru.
Po prvýkrát bola výstava na Slovensku inštalovaná v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Na pôde SPU v Nitre ju iniciovala prof. Ing. Ľubica Feriancová, PhD., z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva.
Výstavu slávnostne otvorila doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka pre informatizáciu a rozvoj univerzity, ktorá privítala zástupcov NPM a hlavných autorov výstavy – ThDr. Mgr. Šárku Steinovú, Th.D., Ing. Petra Fencla a jednu z autoriek fotografií Elenu Žitnú.
Ako informovala Šárka Steinová, v období prvej Československej republiky pôsobili na Slovensku mnohí českí záhradní architekti. Zo zachovaných asi 6 500 záhradných plánov sa vyše dvesto týka slovenského územia. Výstava poskytuje obraz záhradno-architektonickej tvorby v medzivojnovom Československu ako jeden z dôležitých článkov histórie záhradného umenia. Zameriava sa najmä na dielo a charakteristické črty tvorby, ako aj životné osudy troch zo záhradných architektov - Josefa Vaňeka, Josefa Kumpána a Josefa Minibergera.
Návštevníci si v priestoroch pod aulou SPU môžu prezrieť veľkoformátové plány, menšie formáty sú umiestnené na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Záujemcovia majú možnosť vidieť pôdorysné plány, vtáčie perspektívy a cieľové vizualizácie vo veľkosti originálov, a tak získať reálnu predstavu o mimoriadnych schopnostiach uvedených architektov. Architektúra sa týka verejných priestranstiev miest a obcí, parkovo upravených námestí a verejných parkov, cintorínov, okolia nemocníc, sanatórií, kúpeľov, sociálnych domovov, škôl, výskumných ústavov.
Ako nám povedala Š. Steinová, niektoré plány neboli nikdy realizované, medzi nimi napr. cintorín v Žiline. Avšak súťaž prebehla, architekti sa na nej zúčastnili a plány sa zachovali. „Väčšina plánov bola zrealizovaná. Sú to súkromné vilové záhrady, ktorých je pomerne veľa v Bratislave. Sú však ťažko identifikovateľné, lebo sa nachádzajú v podhradí, kde sa menila dispozícia a boli preparcelované. Niektoré však možno identifikovať podľa domov. Veľmi krásna je zachovaná Fábryho vila podľa Josefa Vaňeka, ktorá je v súčasnosti sídlom Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR,“ vysvetľuje Š. Steinová a ukazuje na vzácny architektonický veľkoformátový plán vystavený pod aulou SPU.
Návštevníkom bude k dispozícii aj katalóg výstavy s reprodukciami najvýznamnejších prvorepublikových záhradno-architektonických diel na Slovensku.
Expozícia je doplnená živými dekoráciami, ktoré poskytla Botanická záhrada SPU v Nitre.
Výstava potrvá do 6. októbra 2017.
Z monitorovania médií:
http://vedanadosah.cvtisr.sk/stopy-ceskych-zahradnych-architektov-na-slovensku