SPU sa zúčastnila na jedinečnom stretnutí slovenských a kórejských vysokých škôl
15.07.2024Vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl sa stretlo koncom uplynulého týždňa v Bratislave v hoteli Bôrik na konferencii, ktorú zorganizovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Hlavnou témou konferencie boli možnosti medzinárodnej spolupráce medzi slovenskými a kórejskými vysokými školami. Podľa rezortu školstva išlo o podujatie, ktoré Slovensko v oblasti vysokých škôl, výskumu a vývoja ešte nezažilo. Na stretnutí mali zástupcovia vysokých škôl z oboch krajín jedinečnú možnosť vytvoriť medzinárodné partnerstvá, ktoré v budúcnosti poskytnú priestor pre lepšiu akademickú spoluprácu Slovenskej a Kórejskej republiky. Na konferencii sa zúčastnili reprezentanti z 19 slovenských vysokých škôl i Slovenskej akadémie vied a 13 univerzít z Južnej Kórey. Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU) zastupovala prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu Lucia Palšová a riaditeľ Kancelárie zahraničných vzťahov a medzinárodných vzdelávacích programov Vladislav Valach.
Slovenské vysoké školy a vedecké inštitúcie počas slovensko-kórejskej konferencie preukázali, že majú svetový potenciál. Tento potenciál vyzdvihli aj kórejskí partneri, ktorí vnímajú Slovensko ako silného investičného partnera a chcú na Slovensko priniesť firmy a spoločnosti, ktoré sa budú spolupodieľať na výskume a vývoji. To by malo veľký prínos pre obe krajiny.
Štátny tajomník rezortu školstva Róbert Zsembera prízvukoval, že jednou z úloh ministerstva je otvárať vysokým školám dvere k možným spoluprácam. „Teší ma, že prostredníctvom účasti na medzinárodných veľtrhoch pre vzdelávanie, ale aj tejto konferencie, pomáhame vysokým školám vytvárať silné svetové partnerstvá, ktoré verím budú prínos pre celé naše akademické prostredie,“ povedal. Podľa štátneho tajomníka pre výskum, vývoj, mládež a inklúziu Jána Hrinka patrí Južná Kórea medzi prioritné krajiny, s ktorými máme záujem rozvíjať vedeckovýskumnú spoluprácu. V našich bilaterálnych vzťahoch však chýba spoločné financovanie projektov výskumu a vývoja. „Preto ma veľmi teší, že sme získali kladné vyjadrenie zo strany Ministerstva vedy a IKT Južnej Kórey, že od budúceho roka zaradia do ich rozpočtového plánovania aj podporu projektov so Slovenskou republikou. Pevne verím, že dokážeme finančne podporiť slovensko-kórejskej projekty, ktoré budú výsledkom aj týchto rokovaní,“ uviedol.