SPU sa úspešne prezentovala na Európskej noci vedy
10.10.2024Technická fakulta, Fakulta biotechnológie a potravinárstva a Výskumné centrum AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa aj tento rok stali súčasťou už 18. ročníka festivalu Európska noc vedy.
Hlavnou témou podujatia, ktoré sa konalo 27. septembra, bola komplexita. Organizátori a výskumníci sa pritom zamerali na jednu z najväčších výziev modernej doby – ako porozumieť a spracovať obrovské množstvo údajov a ich vzájomných prepojení, ktoré nás obklopujú. Návštevníkom pripravili deň plný vzrušujúcich vedeckých aktivít, technologických atrakcií, pútavých prednášok a experimentov.
V reprezentačnom stánku Technickej fakulty v bratislavskej Starej tržnici, s názvom „Telo, svetlo a ovzdušie“, skúsení výskumníci Ladislav Tóth, Lukáš Vacho, Stanislav Paulovič a Patrik Kósa interaktívnym spôsobom priblížili nové vedecké poznatky z oblasti autonómnych systémov, počítačového videnia a objavy na fakulte. „Návštevníci všetkých vekových kategórií si mohli vyskúšať hlavné metódy miešania a rozdeľovania farebných svetelných lúčov v reálnom prostredí. Veľký záujem vzbudilo samotné riadenie svetelných zdrojov, pri ktorom používali iba vlastné telo, ktoré bolo snímané kamerou a rozpoznané algoritmami umelej inteligencie,“ informoval L. Tóth. Dodal, že prínosom aplikácie a prepojeného hardvéru (svetiel) bola demonštrácia farebných modelov, metód miešania farebných spektier svetla a hlavne možnosti využitia algoritmov spracovania obrazu. Počas celodenného podujatia výskumníci odpovedali na množstvo otázok laickej i odbornej verejnosti súvisiacich s problematikou mobilnej robotiky, umelej inteligencie, merania koncentrácií nebezpečných plynov či využitia výsledkov projektov v poľnohospodárskej praxi.
Fakulta biotechnológie a potravinárstva spolu s Výskumným centrom AgroBioTech prezentovali univerzitu na Európskej noci vedy v OC MAX v Poprade. Vo vedeckom stánku s názvom „Bunkové puzzle“ výskumníci Eva Tvrdá, Filip Benko a Michal Ďuračka návštevníkom predstavili bunku ako základnú jednotku organizmu, ktorá tvorí tkanivá a orgány. „Spolu so záujemcami sme izolovali DNA z ovocia a pozorovali mikroskopické preparáty. Najmenší účastníci si pripravili populárne vedecké náhrdelníky, čím si ozrejmili základy pipetovania. Okrem toho sme prezentovali produkty Výskumného centra AgroBioTech a Potravinového inkubátora, ako sú zeleninové čipsy, oblátky obohatené o zdravé prímesi a ovocné rolky,“ priblížil aktivity M. Ďuračka. Podotkol, že podujatie zaznamenalo tento rok mimoriadne vysoký záujem zo strany verejnosti, o čom svedčí doposiaľ najvyšší počet návštevníkov zo všetkých deviatich ročníkov organizovaných v tomto meste.