SPU sa prezentuje na jedenástom ročníku Celoslovenských dní poľa
07.06.2022Cenný kontakt s praxou ponúka najväčšia odborná poľnohospodárska výstava na Slovensku - Celoslovenské dni poľa. Spoluorganizátorom je už tradične aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
Jedenásty ročník prebieha v týchto dňoch - 7. a 8. júna v Dolnej Krupej pod záštitou ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Organizátorom je spoločnosť Profi Press, s.r.o., vydavateľstvo Roľníckych novín v spolupráci s PD Dolná Krupá.
Na slávnostnom otvorení sa účastníkom Dní poľa prihovorila aj rektorka SPU Klaudia Halászová. Ako povedala, akademický sektor spája vedomosti, zručnosti, kompetencie a požiadavky praxe. „SPU v Nitre tento rok oslavuje 70. výročie svojho vzniku a práve budúci ročník CDP budeme hostiť na našom Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku. Našou snahou je poukázať, aké sú veda, výskum a inovácie dôležité pre túto krajinu,” uviedla rektorka a zároveň všetkých pozvala na návštevu univerzitnej expozície, ako aj na budúcoročné dni poľa.
SPU sa na výstave prezentuje svojou expozíciou v stánku na hlavnej ploche, kde sme privítali aj ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a predsedu Národnej rady Borisa Kollára.
Aj tento raz sme pripravili zaujímavý program pre stredoškolákov, cieľom ktorého je priblížiť im myšlienku podujatia a oboznámiť ich s témami, ktoré súvisia so vzdelávaním na SPU.
Expozíciu zabezpečila Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou v spolupráci s Vydavateľstvom SPU, Botanickou záhradou SPU a Vysokoškolským poľnohospodárskym podnikom, s.r.o., Kolíňany.
Naši odborníci z Technickej fakulty sa podieľajú aj na odbornom programe výstavy.
Pod gesciou prof. Vladimíra Rataja a doc. Miroslava Macáka prebiehal odborný seminár Technológie pásového obrábania pôdy (Strip-Till), zameraný na zakladanie porastu, hnojenia, agrotechnické, ekonomické a environmentálne dopady.
Jedným z odvetví, kde drony nachádzajú uplatnenie čoraz častejšie, je poľnohospodárstvo. V mnohých činnostiach rastlinnej a živočíšnej výroby dokážu efektívne zastúpiť človeka, zbierať dáta, šetriť čas a prostriedky. Doc. Vladimír Cviklovič a Ing. Patrik Kósa, PhD., prezentovali dron vytvorený na Technickej fakulte, ktorý je určený na presné meranie koncentrácie vybraných plynov v atmosfére. Zariadenie môže byť používané aj na presnejšiu kontrolu koncentrácie škodlivých látok nielen rastlinnej a živočíšnej výrobe, ale aj v priemysle. Výhodou zariadenia je možnosť zistiť skutočný stav v zložitých terénoch, keď je zvyčajne šírenie emisií zo zdrojov odvodené z chovania zmenšeného modelu reliéfu prostredia v laboratórnych podmienkach. Významne sa tým skráti čas zisťovania skutočného stavu, pretože výroba modelov s potrebnými meracími aparatúrami je nielen finančne, ale aj časovo náročná.
Na podujatí už tradične nechýbala ani obľúbená súťaž v orbe konským záprahom a ukážky prác historickej techniky pod gesciou doc. Jozefa Ďuďáka.