FAPZ organizovala medzinárodnú konferenciu o kvalite mäsa
02.06.2017Aká je spotreba mäsa na Slovensku a aké mäso preferuje domáci spotrebiteľ? Všíma si jeho kvalitu? Čo sa pripravuje na zlepšenie kvality mäsa na našom trhu? Aj tieto informácie odzneli 1. - 2. júna v Kongresovom centre SPU a medzinárodnej vedeckej konferencii Kvalita mäsa.
Aká je spotreba mäsa na Slovensku a aké mäso preferuje domáci spotrebiteľ? Všíma si jeho kvalitu? Čo sa pripravuje na zlepšenie kvality mäsa na našom trhu? Aj tieto informácie odzneli 1. - 2. júna v Kongresovom centre SPU na medzinárodnej vedeckej konferencii Kvalita mäsa, ktorú organizovala Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v spolupráci s Univerzitou technológie a prírodných vied v Bydgoszczi v Poľsku, Fakultou biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, Juhočeskou univerzitou v Českých Budějoviciach a Českou zemědelskou univerzitou v Prahe.
Pretože išlo o veľmi citlivú tému, ktorá sa denne týka takmer všetkých obyvateľov Slovenska a podmieňuje nielen trh, rozvoj vidieka, ale aj zdravie ľudí, záštitu nad podujatím prijalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Konferencia bola zameraná na definovanie, tvorbu, produkciu, bezpečnosť, spracovanie a trh s mäsom požadovanej kvality v súlade s požiadavkami trhu a racionálnej výživy ľudí a úlohu vedeckej základne pri riešení uvedených problémov.
Podujatie otvoril doc. Ing. Peter Ondrišík, PhD., dekan FAPZ a PaedDr. Anton Stredák, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Za spoluorganizujúce fakulty sa prihovoril prof. Dr. Hab. Wojciech Kapelanski z poľskej UTPV, dlhoročný spolupracovník SPU v Nitre v oblasti výskumu a vzdelávania a prof. Ing. Norbert Lukáč, PhD., prodekan FBP pre ľudské zdroje, rozvoj a informačné technológie.
Ako uviedol štátny tajomník, EÚ priznáva existenciu problému nízkej kvality mäsa. „Krajiny EÚ sa dohodli o zriadení webovej stránky pre dvojitú kvalitu potravín, zastrešovať ho bude Slovensko. Portál, ktorý bude zverejňovať informácie o odlišnej kvalite a zložení potravín rovnakej značky pre rôzne trhy, môže napĺňať minimálne šesť krajín EÚ. Pripomenul, že o tom, aké kvalitné potraviny sú na trhu rozhoduje spotrebiteľ, ktorý by mal byť viac pozorný pri ich nákupe. Tiež informoval, že kontroly v zariadeniach spoločného stravovania vrátane zariadení školského a predškolského stravovania preukázali, že väčšina používaného hydinového mäsa pochádzala z Brazílie, Dánska, ČR, Poľska a len 20 % zo Slovenska. „Toto treba zmeniť a uprednostňovať vysledovateľnosť pôvodu mäsa, dostupnosť a uprednostňovanie čerstvého mäsa pred zmrazeným, aby mali domáci výrobcovia šance presadiť sa na trhu,“ povedal A. Stredák. Ministerstvo pripravuje aj Národný potravinový katalóg, s tým cieľom, aby nebolo možné obstarávať potraviny s nízkou kvalitou a rizikom pre zdravie.
Ako informoval prof. Ing. Ondrej Debrecéni, CSc., odborný a organizačný garant konferencie, spotreba mäsa na Slovensku bola podľa VÚEPP v Bratislave za minulý rok 57, 36 kg na osobu (v roku 2015 to bolo 50,6 kg). Pre porovnanie, vo Švajčiarsku je to 127,9 kg, vo Francúzsku 110 kg. Spotreba bravčového mäsa na Slovensku tvorila v minulom roku 35,8 kg na osobu, hydinového 16,6 kg, hovädzieho 4,82 kg, teľacieho 0,04 kg, ovčieho a jahňacieho 0,01 kg. Celková denná spotreba bielkovín by mala byť minimálne 80 gramov, z toho jedna tretina živočíšnych bielkovín, tzn. 28 gramov. Slovensko s dennou spotrebou živočíšnych bielkovín 30,6 g v roku 2016 je na spodnej hranici výživovej bezpečnosti.
Počas prvého dňa odznelo na konferencii 22 príspevkov a bolo prezentovaných päť posterových prezentácii.
Druhý deň, pod názvom Deň Chovateľov, bol odborný program venovaný prenosu vedy do praxe. Uskutočnil sa v priestoroch Agroinštitútu Nitra, v spolupráci s chovateľskými zväzmi. V úvode rokovania vystúpil generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Ing. Štefan Ryba. PhD., a generálny riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry SR Ing. Juraj Kožuch, PhD. Ich vystúpenia a následná diskusia poukázali na skutočnosť, že v kvalite mäsa a v jej kontrole máme na Slovensku množstvo nevyriešených problémov, ktoré sú spôsobené nedostatočnou stratégiou a disciplínou chovateľov vo svojom podnikaní, výlučným postavením „reťazcov“ na trhu s mäsom a tiež živelným podnikaním obchodníkov a priekupníkov na trhu s mäsom.
Spoločným cieľom celého rezortu musí byť nastavenie systémových opatrení, ktoré pomôžu znížiť zraniteľnosť farmárov, podporiť progresívne prúdy v tvorbe slovenského trhu hlavne s hovädzím a jahňacím mäsom a eliminovať špekulatívnych kalkulátorov s dobytčími jednotkami a priamymi platbami.
Vystúpenia dokázali, že slovenskí chovatelia vedia vyprodukovať a aj produkujú mäso všetkých druhov zvierat v špičkovej kvalite, ale ťažia z toho hlavne zahraniční spotrebitelia.
Veľmi nízka účasť farmárov na tomto podujatí (v pomere 1:1 slovenských a poľských farmárov) poukázala na skutočnosť, že slovenského producenta väčšinou nezaujíma kvalita mäsa. Systém realizácie mäsa a nákupné ceny výkupcov nemotivujú výrobcov k tomu, aby sa vážne s kvalitou svojho produktu zaoberali.
Podujatie vyvrcholilo Chovateľským dňom ošípaných na Výstavisku Agrokomplex, na ktorom sa kolekciou zvierat pochválili chovatelia ošípaných, ale aj Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku kolekciou slovenskej dojnej ovce a dvoch špičkových mäsových plemien oviec.
Z médií: Roľnícke noviny, 25/2017, streda 21. júna, str. 28 - Na konferencii si "posvietili" na kvalitu mäsa, Chovateľský deń na popdoru chovu ošípaných