SlPK sa v rámci Týždňa slovenských knižníc zamerala na udržateľnosť
07.03.2025
Slovenská poľnohospodárska knižnica (SlPK) pri SPU v Nitre pripravila začiatkom marca sériu podujatí pre každého, kto má rád knihy, je tvorivý alebo ho zaujíma problematika udržateľnosti.
V rámci Týždňa slovenských knižníc (3. – 9. 3.) priniesla registráciu pre nových čitateľov za symbolické euro či odpustenie poplatkov za upomienky a nevrátené knihy. Ponúkla i cenné rady študentom pri spracovávaní bakalárskej a diplomovej práce. Knižnica zaujala aj tvorivými dielňami, prechádzkou po knižničných skladoch či prednáškou klimatickej aktivistky Europe Direct Nitra Marty Fandlovej zameranou na udržateľnosť.
„Tematicky sme sa zamerali na udržateľnosť, keďže táto téma dnes ľudí zaujíma. Našou snahou je aj prepájanie generácie čitateľov a zvyšovanie povedomia o knižnici ako inštitúcii na všestranné využitie,“ uviedla riaditeľka knižnice Beáta Bellérová.
Jednou zo zaujímavých aktivít bol workshop zameraný na upcyklovanie starých nepoužiteľných kníh. Ako povedal vedúci workshopu výtvarník a pedagóg Súkromnej základnej umeleckej školy Tralaškola Róbert Miček, snahou je vniesť druhý život knihám, ktoré by skončili v zbere. „Inšpirujeme sa tradičným japonským origami skladaním a na princípe prekladania a lepenia knižných stránok vytvárame dekoráciu, priestorový kvietok,“ podotkol. Svoju zručnosť si vyskúšali aj manželia Helena a Štefan Zaujecovci. „Z detstva si pamätám, ako som robil z papiera loďku, čiapku, dokonca aj žabku. Teraz som sa prichytil, že ma origami zaujíma a chcem sa o to umenie podeliť s vnučkou,“ povedal pán Štefan. Aj učiteľka Materskej školy v Jarku Marcela Bakošová chce svoje skúsenosti so skladaním origami odovzdať najmenším. „Skladanie papiera je ideálne na trénovanie jemnej motoriky u detí, origami ich naučí pracovať trpezlivo, pomaly a precízne. Deti učíme od malička aj udržateľnosti, aby knihy neničili, nezahadzovali, dali im druhý život a nevytvárali zbytočný odpad,“ dodala.
Bodovala aj prechádzka po moderných priestoroch knižnice i rozsiahlych skladoch, do ktorých zavítalo 40 žiakov základných škôl. Dozvedeli sa, že v skladoch SlPK je takmer 300 000 kníh. Ako ich informovala Slavomíra Jakubcová z Oddelenia knižničných fondov, najstaršia kniha v knižnici je o numizmatike, pochádza z roku 1758. Najmenšiu knihu možno ukryť do dlane, meria 2,5 x 3,2 centimetrov. Najväčšou je zase atlas, ktorý tvoria mapy uložené v papierovom obale v tvare školskej tašky s rozmermi 63 x 51,5 centimetrov. Deti fascinovali aj niekoľko metrov naukladané šuflíky - staré lístkové katalógy, ktoré dnes nahradil online katalóg knižnice či zaujímavý 28-zväzkový Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí v krásnej koženej väzbe, ktorý vychádzal v rokoch 1888 až 1909, a dnes ho nahradil Google. Žiaci si v knižničnom sklade užili aj atmosféru úplnej tmy, keď zhaslo svetlo, aby precítili vôňu starých kníh.