Slovenská republika predsedajúcou krajinou na Fóre OECD v Paríži
31.05.2019Koncom mája ( 20. - 23.) sa v Paríži, Francúzsko, konalo Fórum OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). Zúčastnila sa na ňom aj zástupkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Mgr. Kristína Gendová Ruzsíková (Odbor zahraničnej koordinácie) a za Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre prodekanka FBP prof. Adriana Kolesárová.
Koncom mája ( 20. - 23.) sa v Paríži, Francúzsko, konalo Fórum OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). Zúčastnila sa na ňom aj zástupkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Mgr. Kristína Gendová Ruzsíková (Odbor zahraničnej koordinácie) a za Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre prodekanka FBP prof. Adriana Kolesárová.
OECD je medzivládnou ekonomickou organizáciou, ktorej členovia uznávajú hodnoty demokracie a princípy trhového hospodárstva. Úlohou OECD je pomôcť svojim členským štátom budovať silné hospodárstva, zvýšiť ich efektivitu, ako aj rozširovať liberalizáciu medzinárodného obchodu. Organizácia má tiež pomôcť udržiavať stabilitu a rozvíjať národné ekonomiky. V niektorých konkrétnych oblastiach má aj normotvornú úlohu - napríklad v poľnohospodárskych kódoch a schémach. Problematike poľnohospodárstva sa venuje od svojho vzniku. Slovenská republika je členom OECD od roku 2000, jej členstvo koordinuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Fórum OECD je platformou pre diskusiu o svetových otázkach a výzvach a výmenu názorov o pozitívnych, ale i negatívnych skúsenostiach. Spája zástupcov vlád na vysokej úrovni z členských krajín OECD a kľúčových partnerov so zainteresovanými stranami z občianskej spoločnosti, podnikateľskej sféry, odborových zväzov, akademickej obce a médií. Slovenská republika bola predsedajúcou krajinou po prvý raz od svojho vstupu do tejto organizácie. Spolupredsedajúcou krajinou bola Kanada a Južná Kórea. Cieľom slovenského predsedníctva bolo vytvoriť aktívnu platformu na ministerský dialóg na dôležité témy v digitalizácii alebo obchode digitálnej transformácie. Témou bolo Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy. Predstavitelia sa na stretnutí venovali témam ako digitálna transformácia a rast, digitálna bezpečnosť a inovácie ako motor inteligentných riešení pre lepší život a pod. Slovensko je zároveň historicky prvou krajinou stredoeurópskeho regiónu v takejto funkcii. Súčasťou programu bola nanajvýš aktuálna téma Digitalizácia a Poľnohospodárstvo. Počas fóra boli ponúkané aj tradičné slovenské produkty a špeciality.