S vedením Konfuciovho inštitútu o úspešnej realizácii a ďalšom rozvoji spolupráce s SPU
09.09.2016Zhodnotiť doterajšiu spoluprácu a prediskutovať možnosti jej ďalšieho rozvoja bolo cieľom stretnutia vedenia Konfuciovho inštitútu v Bratislave - čínskeho riaditeľa prof. Li Quinfenga a riaditeľky Petry Kotuliakovej s vedením SPU v Nitre. Konalo sa 9. septembra na pôde univerzity. Hostí prijal rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., prorektorka pre vzdelávaciu činnosť a ECTS prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., dekanka FEM prof. Dr. Ing. Elena Horská a vedúci Kancelárie zahraničných vzťahov a MVP Mgr. Vladislav Valach.
Zhodnotiť doterajšiu spoluprácu a prediskutovať možnosti jej ďalšieho rozvoja bolo cieľom stretnutia vedenia Konfuciovho inštitútu v Bratislave - čínskeho riaditeľa prof. Li Quinfenga a riaditeľky Petry Kotuliakovej s vedením SPU v Nitre. Konalo sa 9. septembra na pôde univerzity. Hostí prijal rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., prorektorka pre vzdelávaciu činnosť a ECTS prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., dekanka FEM prof. Dr. Ing. Elena Horská a vedúci Kancelárie zahraničných vzťahov a MVP Mgr. Vladislav Valach.
V úvode stretnutia sa hostia oboznámili s úspešným priebehom a prínosom 2. ročníka kultúrno-edukačného projektu – Letnej školy European studies [&] Agribusiness: Globalization and Food Science, ktorú organizovala Fakulta ekonomiky a manažmentu pod záštitou SPU v spolupráci s Tianjinskou univerzitou v Číne. V rámci nej 17 študenti SPU, najmä FEM, mali možnosť od 9. do 23. júla na Tianjin University otestovať svoje vedomosti z čínskeho jazyka a zažiť túto neobyčajnú kultúru práve vďaka tomuto projektu - spoznať miestnu kultúru, zvyky, ochutnať tradičné jedlá, vytvoriť si nové priateľstvá s čínskymi študentmi a navštíviť najznámejšie turistické atrakcie v krajine. Novinkou bolo, že počas troch večerov pobudli v čínskych rodinách. A 20 čínski študenti zase mohli od 24. júna do 6. augusta navštíviť SPU v Nitre, získať informácie o ekonomickom, sociálnom a marketingovom prostredí Slovenska a strednej Európy, ako aj absolvovať kultúrny program, v rámci ktorého spoznali krásy Slovenska i Európy. Ako povedala dekanka FEM, v organizovaní LŠ chcú pokračovať. „Je veľmi dôležité, aby naši študenti videli význam využitia čínskeho jazyka v profesionálnom živote,“ uviedla prof. E. Horská. Tiež sa hovorilo o podpore LŠ zo strany KI, organizácii workshopu v podnikateľskom prostredí a pod.
Následne sa diskutovalo o príprave otvorenia Konfuciovej triedy na SPU. Ako informoval Mgr. V. Valach SPU splnila podmienky na otvorenie Konfuciovej triedy (technické vybavenie, učebné priestory a pomôcky, vytvorenie podmienok pre čínskeho lektora, dostatočný počet študentov a pod.) a v prípade, že bude schválená, s čínskymi partnermi budú rozbehnuté aktivity nielen v oblasti vzdelávania, výučby, ale aj kultúry.
Rektor SPU prof. P. Bielik pozval vedenie KI na slávnostné otvorenie nového akademického roka 26. septembra. Prof. Li Quinfenga a riaditeľka Petra Kotuliaková prijali pozvanie aj na otvorenie výučby čínskeho jazyka na Katedre jazykov FEM SPU, na ktorom by mali byť prítomní aj všetci 60 študenti.
Pokiaľ ide o výučbu čínskeho jazyka na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre v akademickom roku (AR) 2016/2017 bude pokračovať už tretím rokom. Vďaka čínskemu lektorovi Zhangovi Changhuiovi, ktorý pôsobil počas dvoch AR na Katedre jazykov FEM SPU, dosiahli študenti úroveň strednej pokročilosti ovládania čínskeho jazyka. Tí, ktorí sa chcú v čínštine zdokonaľovať i naďalej, budú mať takúto možnosť i v pokročilom stupni v tomto AR. „Pre účastníkov kurzu čínskeho jazyka máme v AR 2016/2017 dobré správy: okrem tradičných partnerov bude partnerom programu aj medzinárodná spoločnosť LEDVANCE, ktorej investorom je spoločnosť China’s MLS Electronics Co. Ltd,.a teda prepojíme výučbu čínskeho jazyka s uplatnením v praxi. Spoluprácu a výberový seminár na tému Doing Business in China prisľúbil aj člen Konfuciovho inštitútu v slovinskej Ľubľane, prof. Matevš Raškovič, ktorý je zároveň hosťujúcim profesorom na Shanghai University of International Economics and Business a spoločne rozbiehame výskumný projekt, zameraný na komparatívne štúdie spotrebiteľských preferencií spotrebiteľov v juhovýchodnej Ázii a strednej Európe vo vzťahu k funkčným potravinám. Participujúci študenti budú mať možnosť prezentovať výsledky výskumu na konferencii v Slovinsku,“ informovala dekanka FEM E. Horská.