S prorektorkou a prorektormi SPU o odkaze novembra
17.11.2022Nežná revolúcia 17. novembra 1989 bola vyjadrením vôle ľudí bojovať za demokraciu, proti totalite. Je odkazom na odvahu študentov hájiť slobodu, ľudské a občianske práva. Dnes stoja pred nami nové výzvy. Ako prorektorka a prorektori SPU vnímajú odkaz novembra?
Lucia Palšová, prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu: Retrospekcia udalostí vedúcich k 17. novembru 1989 dokazuje, že ochrana slobody a demokracie sú základným hodnotovým princípom spoločnosti. Spoločenské dianie však často oportunisticky degraduje tieto hodnoty v snahe presadzovania individualistických záujmov. Posolstvom novembrových dní je preto potreba konfrontácie správania sa nás, ako členov spoločnosti a kontinuálne budovanie povedomia o hodnotách demokracie, slušnosti a sociálnej zodpovednosti, s cieľom budovať pluralitu názorov a rešpekt k sebe samému, iným ľuďom i národom.
Tomáš Tóth, prorektor pre investičný rozvoj: Našim študentom, a tí najmladší sa narodili v rokoch 2002-2003, už pojmy ako lampiónový sprievod, devízový prísľub, triedny pôvod, podpultový tovar, akcia Z, základná vojenská služba, cenzúra, revolučné odborové hnutie, krajský národný výbor, hovor na účet volaného, kádrové oddelenie, súdruh, zväzák, tuzex, "tvrdé" Sparty, spartakiáda, pionierska organizácia a mnohé ďalšie, už dávno nič nehovoria a neovplyvňujú ich každodenný život. Samozrejmosťou je sloboda slova, sloboda cestovania, sloboda vyznania, sloboda v rozhodovaní sa. Aj to je odkaz novembra 1989.
Milan Šimko, prorektor pre vzdelávanie: Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou, neustále musíme robiť všetko preto, aby sme i naďalej žili v slobodnej demokratickej spoločnosti, kde si budeme vážiť iných a tolerovať rozdielnosť názorov. Jedným z odkazov novembra 1989 je aj to, že dnes sú študenti súčasťou vnútorných štruktúr a orgánov univerzity, napríklad programových komisií študijných programov, kde sa môžu slobodne vyjadrovať k študijným plánom a ku kvalite vzdelávacieho procesu na univerzite.
Drahoslav Lančarič, prorektor pre vedu a výskum: Napriek tomu, že častokrát mám pocit, že Slovensko mohlo byť v oblasti budovania občianskej spoločnosti už výrazne ďalej, bez udalostí zo 17. novembra 1989 by nemohlo byť ani tam, kde je teraz. Chcem veriť, že étos novembra nevyprchá a že slovenská spoločnosť si bude aj naďalej uvedomovať, aký význam pre ňu majú hodnoty demokracie a členstvo v EÚ.
Pavol Findura, prorektor pre komunikáciu a prax: Demokracia je krehká a vyžaduje si neustálu starostlivosť. Stálym odkazom Novembra 89 je konfrontovať nás, ako sa správame k sebe a k ľuďom iných národností, s tým volaním po slobode, právnom štáte, ktoré tie dni priniesli. Pripomínanie si novembrových udalostí, ako aj vyjadrenie úcty k ľuďom, ktorí sa podieľali na zápase za slobodu a ľudské práva, či už v minulosti alebo teraz, robí tento sviatok nanajvýš aktuálnym.