Rektorka SPU ocenila šiestich pedagógov
04.04.2022Pri príležitosti Dňa učiteľov (28. 3.) rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová ocenila šiestich pedagógov.
Na základe nominácií dekanov fakúlt si 4. apríla prevzali ocenenia nasledujúci pedagógovia: doc. Juraj Candrák, FAPZ, doc. Jana Maková, FBP, prof. Ľubica Bartová, FEM, Ing. Marcela Chreneková, PhD., FEŠRR, doc. Ľuboš Moravčík, FZKI, prof. Juraj Jablonický, TF.
Rektorka Klaudia Halászová poďakovala všetkým oceneným vedeckým pracovníkom za ich aktívnu výchovno-vzdelávaciu a výskumnú činnosť, skvalitňovanie výučby a jej prepájanie s potrebami praxe.
„Univerzita sa posúva do špičkovej vedy, ale základ je vzdelávanie. Uvedomujeme si to aj v období akreditácie. Úlohou dobrého pedagóga je vychovať kvalitného absolventa. A dobre učiť, robiť špičkovú vedu, prípadne aj riadiť výskumný kolektív, nie je také jednoduché,“ uviedla rektorka. Oceneným učiteľom poďakovala v mene svojom a vedenia univerzity a popriala im pevné zdravie a ďalšie úspechy.
V rámci voľnej diskusie okrem iného rezonovala téma o podpore mladých vo vede, podpore internacionalizácie, posilnení univerzity výskumnou infraštruktúrou, zapájaní mladých ľudí do projektov a výziev, ako aj o aktívnom zapájaní študentov do praxe, a to aj prostredníctvom kurzov praktickej výučby, ktoré SPU naštartovala ako súčasť reorganizácie praxe na univerzitnom Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku.
ODBORNÝ PROFIL OCENENÝCH:
doc. Ing. Juraj Candrák, CSc., Ústav výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov
Jeho vzdelávacia a vedeckovýskumná činnosť je zameraná na oblasť všeobecnej zootechniky, plemenárskej biológie, šľachtenia hospodárskych zvierat a aplikácie progresívnych biometrických analýz v živočíšnej produkcii. Je riešiteľom viacerých projektov KEGA, VEGA a strategických projektov výskumu ECOVA, ECOVA plus, aktuálne je zapojený do projektu NUKLEUS.
Vypracoval a garantuje praktické aplikácie na úrovni národného a medzinárodného genetického hodnotenia hovädzieho dobytka. Má bohaté praktické aktivity s chovateľskými organizáciami a zväzmi chovateľov hovädzieho dobytka a koní v SR, spolupracuje s Plemenárskymi službami SR a Národným žrebčínom Topoľčianky.
V roku 1997 sa zaslúžil za zavedenie Test Day Animal modelu do rutinného genetického hodnotenia hovädzieho dobytka v SR. Bol členom riadiaceho výboru celosvetovej medzinárodnej organizácie Interbull zastupujúci krajiny strednej a východnej Európy.
doc. Ing. Jana Maková, PhD., Ústav biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva
V súčasnom období zabezpečuje výučbu predmetov: základy mikrobiológie, mikrobiológia, mikrobiológia v gastronómii, metódy mikrobiologického skúšania potravín, bioaktívne metabolity mikroorganizmov, ekológia mikroorganizmov a biochemické a molekulárne metódy v mikrobiológii. Vo svojej vedeckovýskumnej práci sa venuje najmä problematike využívania mikroorganizmov a ich aktivity na hodnotenie kvality pôdy a podporu rastu rastlín.
Pod jej vedením obhájilo diplomové a bakalárske práce 46 študentov a jedna študentka doktorandskú prácu. Je aj riešiteľkou edukačných medzinárodných projektov zameraných na podporu a zlepšenie výučby dištančnou formou vzdelávania a zavádzanie inovatívnych metód do vysokoškolského vyučovacieho procesu. V súčasnosti je tiež členkou pedagogickej komisie na fakulte a členkou Programovej komisie ŠP aplikovaná biológia.
prof. Ing. Ľubica Bartová, CSc., Ústav štatistiky, operačného výskumu a matematiky Fakulty ekonomiky a manažmentu
Od roku 1993 pôsobí ako pedagogička na Katedre štatistiky a operačného výskum FEM, kde zabezpečuje najmä výučbu predmetov mikroekonomická analýza a makroekonomická analýza, ako aj predmetov so zameraním na aplikácie kvantitatívnych metód v ekonómii. V súčasnosti je hlavnou zodpovednou v rámci bakalárskeho a inžinierskeho študijného programu kvantitatívne metódy v ekonómii.
Je držiteľkou grantu Jean Monnet modul: Hospodárska a sociálna politika EÚ. V rámci tréningového programu FAO pôsobila ako externá inštruktorka a konzultantka FAO v Gruzínsku. V rokoch 1993 - 2000 pôsobila ako výkonná riaditeľka Inštitútu ekonomických štúdií – spoločného programu inžinierskeho štúdia a výskumu SPU v Nitre a Cornellovej univerzite. Vo svojej výskumnej činnosti sa zaoberá hodnotením efektov a analýzou poľnohospodárskej politiky, modelovaním poľnohospodárskej a obchodnej politiky, ekonomickými politikami EÚ, problematikou chudoby a príjmovej nerovnosti. Tri roky pracovala ako výskumná pracovníčka Inštitútu perspektívnych technologických štúdií Spoločného výskumného centra Európskej komisie v Seville.
Ing. Marcela Chreneková, PhD., Ústav regionalistiky a rozvoja vidieka Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja
V súčasnosti sa venuje výučbe predmetov: sociálny rozvoj vidieka a sociálna politika a tvorba a manažment projektov v slovenskom a anglickom jazyku.
Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava na výskum sociálneho rozvoja vidieka a sociálneho poľnohospodárstva a jeho prínosov. Je iniciátorkou a hlavnou organizátorkou medzinárodných konferencií podporených OECD v roku 2015 a 2021. Je spoluorganizátorkou viacerých vedeckých a odborných podujatí, spoluriešiteľkou a zodpovednou riešiteľkou výskumných a vzdelávacích projektov. Dlhodobo pôsobí aj v oblasti odbornej terminológie. Je členkou Riadiaceho výboru Slovenskej terminologickej siete založenej a koordinovanej slovenským odborom Generálneho riaditeľstva pre preklad Európskej komisie.
V rámci medzinárodných projektov a mobilitných programov vyučovala predmety spojené s témami regionálnych disparít a kvality života, sociálnej ekonomiky a sociálneho poľnohospodárstva v ČR, Rakúsku, Poľsku, Fínsku, Portugalsku, Holandsku a Belgicku.
doc. Ing. Ľuboš Moravčík, PhD., Ústav krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva
V období vzniku FZKI sa aktívne zúčastňoval na tvorbe ŠP záhradná a krajinná architektúra, vytvoril niekoľko predmetov, ktoré boli a sú jeho súčasťou. Zodpovedá a zabezpečuje výučbu predmetov: počítačová grafika a grafický dizajn, modelovanie, vizualizácia a prezentácia v krajinnej architektúre, CAD v záhradnej a krajinnej tvorbe, stavebná mechanika a stavebné materiály. V rámci programu Erasmus+ vyučuje v anglickom a nemeckom jazyku predmety: modelovanie, vizualizácia a prezentácia v záhradnej a krajinnej architektúre a CAD v záhradnej a krajinnej tvorbe. Bol školiteľom troch úspešne obhájených doktorandských dizertačných prác a viac ako 50 diplomových a bakalárskych prác.
Podieľal sa na štyroch zahraničných výskumných a vzdelávacích projektoch. Bol vedúcim riešiteľom troch výskumných projektov a podieľal sa na riešení viacerých úloh v rámci hospodárskych zmlúv.
V oblasti spolupráce s praxou pôsobí vo funkcii podpredsedu Predstavenstva Slovenskej komory stavebných inžinierov, ktorú ako autorizovaný stavebný inžinier pre oblasť Stavebných konštrukcií a Statiky stavieb viac ako 15 rokov zastupuje vo významných európskych organizáciách ako je Európska rada inžinierskych komôr a Európska rada stavebných inžinierov.
Aktuálne patrí k piatim odborníkom zodpovedným za ŠP krajinná a záhradná architektúra.
prof. Ing. Juraj Jablonický, PhD., Ústav poľnohospodárskej techniky, dopravy a bioenergetiky Technickej fakulty
Podieľal sa na spolupráci pri tvorbe akreditovaných ŠP: automobilová doprava, automobilové dopravné systémy, dopravné stroje a zariadenia. Od roku 2018 je garantom ŠP automobilová doprava. V súčasnosti je členom programových komisií pre všetky tri uvedené ŠP. V roku 2022 sa stal predsedom komisie pre doktorandské dizertačné skúšky v ŠP dopravné stroje a zariadenia.
Je autorom a spoluautorom 170 vedeckých príspevkov a publikácií, 7 skrípt, 9 monografií a 4 učebníc. Jeho práce boli 684-krát citované, z toho 211-krát v zahraničných a domácich publikáciách, ktoré sú registrované v citačných indexoch Web of Science a databáze SCOPUS. Je autorom a spoluautorom 8 úžitkových vzorov a patentov. Pod jeho vedením úspešne obhájilo záverečné práce 32 diplomantov a 32 bakalárov.