Projekt Europe-LAND prispeje k udržateľnosti využívania pôdy v Európe
25.01.2024V SuPerUni CoWork centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 24. januára uskutočnil brainstormingový workshop interdisciplinárneho projektového tímu SPU v Nitre, ktorý je súčasťou konzorcia riešeného výskumného projektu Horizon Europe s akronymom Europe-LAND.
Projekt bol úspešný v rámci dvojkolovej výzvy, ktorá bola zameraná na podporu príspevku sociálnych vied k analýzam stratégií využívania pôdy v kontexte zmeny klímy a výziev v oblasti biodiverzity.
Konzorcium tvorí 13 partnerov z 12 krajín Európskej únie a dvaja asociovaní partneri, koordinátorom je Hamburská univerzita prírodných vied. Projektový tím SPU v Nitre zložený z jedenástich odborných riešiteľov vedie docentka Danka Moravčíková z Ústavu marketingu, obchodu a sociálnych štúdií Fakulty ekonomiky a manažmentu.
„Hlavným cieľom projektu je identifikovať, vyvinúť, otestovať a implementovať integrované nástroje na zlepšenie pochopenia faktorov, ktoré sú v pozadí rozhodovania sa o využívaní pôdy, ako aj informovanosti a angažovanosti zainteresovaných strán v súvislosti s problémami zmeny klímy a biodiverzity v celej Európe,“ hovorí D. Moravčíková. Dodáva, že projekt má ambície rozšíriť vedomostnú základňu o tom, ako možno tieto rozhodnutia orientovať na efektívne a spoločensky zodpovedné plnenie viacerých politických cieľov na rôznych úrovniach. Cieľom je národná, regionálna a celoeurópska vízia, ktorá podporuje stratégie využívania pôdy a krajiny zmierňujúce klimatické zmeny a zároveň prispieva k ochrane biodiverzity.
Europe-LAND je založený na kombinácii kvantitatívnej a kvalitatívnej metodológie. Využíva integrované prístupy k modelovaniu očakávaných spôsobov a stratégií využívania pôdy prostredníctvom porovnávania minulej a súčasnej situácie s budúcimi trendmi. „Náš univerzitný tím vedie jeden pracovný balík, ktorý syntetizuje všetky kvalitatívne a kvantitatívne dáta. Jeho výstupom má byť návrh nového tzv. telecoupling modelového rámca, ktorý umožní rôznym zainteresovaným stranám simulovať v priestorovom aj časovom vyjadrení, ako môžu ich plánované opatrenia a rozhodnutia ovplyvniť súčasné a budúce využívanie pôdy,“ povedala docentka Moravčíková.
Podrobnosti o projekte nájdete na webovej stránke: https://europe-land.eu/about-europe-land/. Záujemcovia z radov odbornej verejnosti majú možnosť zúčastniť sa aj série zaujímavých webinárov.