Docent Cviklovič prezentoval v OECD prínosy a výzvy robotiky v rastlinnej výrobe
17.01.2025V rámci zasadnutia Riadiacej rady Programu OECD pre agrárnu vedu (CRP) v Paríži sa začiatkom decembra minulého roka (3. 12.) konala vedecká konferencia Open Forum. Členské štáty CRP si za tému zvolili Digitálne inovácie pre udržateľné poľnohospodárstvo.
Jedným z piatich odborníkov, lídrov veľkých tímov s významnými prínosmi pre oblasť poľnohospodárstva, ktorí vystúpili s prednáškou, bol docent Vladimír Cviklovič z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Výskumník sa už takmer 20 rokov venuje riadiacim a navigačným algoritmom v autonómnej mobilnej robotike, v roku 2022 získal aj ocenenie Vedec roka v kategórii Inovátor roka. Svoju prednášku zameral na prínosy a výzvy navigácie, autonómnych strojov a robotiky v rastlinnej výrobe.
Ako informoval, poukázal na skutočnosť, že stroje v tomto segmente už v dnešnej dobe prekonávajú schopnosti človeka po stránke kvality práce, efektivity, výkonnosti a možnosti zmiernenia negatívnych vplyvov klimatickej zmeny. „Upozornil som na to, že bez automatizácie nie je možné aplikovať postupy presného poľnohospodárstva. Prezentoval som rôzne príklady automatizácie z činnosti nášho výskumného kolektívu z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky Technickej fakulty SPU, ako aj technológiu CTF a jej prínosy na základe výskumu našich odborníkov - profesora Vladimíra Rataja, docentky Jany Galambošovej a docenta Miroslava Macáka. Prednášku som uzavrel informáciami o aplikácii robotiky v skleníkoch a riešenom projekte APVV, ktorý je zameraný na výskum a vývoj lacného stroja na automatizovaný zber strapcových paradajok,“ priblížil V. Cviklovič.
Následná diskusia bola zameraná na problémy, ktoré spôsobia autonómne stroje v spoločnosti, keďže pripravujú ľudí o prácu. „Myslím si, že ľudia budú mať iné príležitosti. Z histórie vieme, že aj pri prvej priemyselnej revolúcii sa ľudia obávali, že stroje im vezmú prácu. Ale nebolo to tak. V súčasnosti pracuje v poľnohospodárstve malé percento ľudí, takže dopad bude minimálny,“ povedal V. Cviklovič.
Zasadnutiu Riadiacej rady predsedala Slovenská republika, predsedníčkou Programu CRP je Kristína Gendová Ruzsíková zo Stálej misie SR pri OECD, ktorá je vo svojej funkcii potvrdená aj na rok 2025. Diplomatka K. Gendová Ruzsíková je úspešnou absolventkou doktorandského štúdia na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre.
Slovenská republika v roku 2025 oslávi štvrť storočie od svojho vstupu (14.12.2000) do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). OECD je pre Slovensko neustálym zdrojom informácií, dát a overených skúseností. V minulosti nám dáta a analýzy pomohli prejsť cez ekonomickú transformáciu a realizovať zásadné reformy.
Titulná foto: Docent V. Cviklovič a doktorka K. Gendová Ruzsíková na konferencii v Paríži.