Posilnenie bioekonomiky v desiatich európskych regiónoch
01.04.2019Bioekonomika je silno rozvíjajúcim sa sektorom s obrovským potenciálom. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je od roku 2018 členom konzorcia projektu POWER4BIO, ktorý sa zameriava na posilňovanie bioekonomiky európskych regiónov a na ich podporu pri prechode na tento typ ekonomiky.
POWER4BIO rozvíja regionálne stratégie v oblasti bioekonomiky a cestovné mapy prostredníctvom cezhraničnej výmeny poznatkov
Bioekonomika je silno rozvíjajúcim sa sektorom s obrovským potenciálom, pohybujúcim sa zhruba vo výške 2 miliárd EUR a zamestnávajúcim takmer 22 miliónov ľudí v celej Európe. Napriek tomu však stále existuje veľa európskych regiónov, ktoré nevyužívajú všetky výhody ich potenciálu pri získavaní trvalo udržateľných výrobkov namiesto fosílnych zdrojov. Projekt POWER4BIO sa zameriava na podporu týchto regiónov pri posilňovaní bioekonomiky na ich územiach a pri prechode na tento typ ekonomiky z realistického a konkurenčného hľadiska. Projektové aktivity sú financované Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 vo výške 3 milióny EUR.
Aktivity projektu POWER4BIO sa začali realizovať v októbri 2018 na stretnutí v Bruseli. Projekt je zameraný na zvyšovanie informovanosti, vytváranie sietí, politické dialógy, vzájomné učenie sa a kladie dôraz na to, aby umožnil regiónom EÚ maximalizovať využitie svojich lokálne dostupných surovín na výrobu biomasy. Projekt bude trvať 30 mesiacov – do marca 2021. Konzorcium projektu POWER4BIO pozostáva zo 17 inštitúcií z Nemecka, Belgicka, Slovenska, Španielska, Grécka, Holandska, Maďarska, Talianska, Poľska, Českej republiky a Ukrajiny. Projekt koordinuje španielske výskumné centrum pre energetické zdroje a spotrebu CIRCE.
Aktivity spojené s projektom budú prebiehať v piatich regiónoch strednej a východnej Európy a v piatich regiónoch západnej Európy. Ide pritom o to, aby každý región v Európe mohol profitovať z dosiahnutých výsledkov. Celkovo je teda zapojených desať európskych regiónov, v ktorých žije približne 88 miliónov obyvateľov, koncentrujú HDP vo výške približne 2,4 miliardy EUR a zaberajú celkovú plochu 450 000 km2.
Aby projekt POWER4BIO pomohol dosiahnuť regiónom ich ciele, poskytne im nástroje a usmernenia, ktoré z krátkodobého hľadiska potrebujú na zavedenie uskutočniteľných, udržateľných a konkurencieschopných bioekonomických stratégií s využitím vyspelých technológií. Budú zahŕňať využitie biomasy (odpady z poľnohospodárstva a lesníctva) a prírodných zdrojov z iných sektorov. Vďaka rôznorodosti zúčastnených regiónov budú vypracované stratégie vhodné pre zvyšok Európy, čo znamená, že každá oblasť ich môže prispôsobiť podľa miestnych surovín a zdrojov. Použitie týchto surovín z prírodných zdrojov pomôže pri vývoji nových udržateľnejších výrobkov v odvetví textilu, plastov, automobilového priemyslu, potravín pre ľudí a zvieratá, hnojivá a mnohé ďalšie.
Projekt POWER4BIO sa začne mapovaním odpadu a surovín dostupných v každom regióne, ako aj kapacít, ktoré regióny majú z hľadiska know-how, obchodnej štruktúry, logistiky atď., aby sa podporil prechod k bioekonomike. Následne sa vykoná hodnotenie s cieľom analyzovať, ktoré súčasné technológie sú vhodné na využitie a transformáciu dostupných surovín. Vypracujú sa najlepšie postupy, plány a usmernenia, ktoré pomôžu regiónom porozumieť, identifikovať a vybrať najvhodnejšie riešenia na rozvoj ich miestnej bioekonomiky.
Konzorcium projektu POWER4BIO bude riadiť regióny prostredníctvom procesu definovania vlastných bioekonomických stratégií založených na všetkom, čo sa v rámci tohto projektu naučia. Partneri budú tiež organizovať vzdelávací kvalifikačný program určený na podporu technického personálu v regiónoch.
Hlavným cieľom je vyvinúť súbor nástrojov, ktoré môžu byť použité v akomkoľvek inom regióne. Tieto nástroje posilnia spoluprácu medzi regiónmi v rámci jednej krajiny a medzi krajinami a vytvoria udržateľný sociálno-ekonomický systém založený na efektívnom využívaní miestnych prírodných zdrojov.
Ďalšie informácie o projekte nájdete na webovej stránke projektu POWER4BIO a na sociálnych sieťach Twitter, LinkedIn a Facebook:
www.power4bio.eu
https://twitter.com/power4bio
www.linkedin.com/in/power4bio
www.facebook.com/power4bioproject
Na snímke: Členovia konzorcia POWER4BIO počas úvodného stretnutia v Bruseli v októbri 2018