Plody a farby jesene – výstava plná inšpirácií
02.10.2015Jeseň je už tu, o tom nás navôkol utvrdzujú pestré farby okolitej prírody. V skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre už tradične koncom septembra ožíva jesenná výstava. Aj tohtoročná, ktorá sa koná od 30. septembra do 6. októbra, rovnako ako príroda v Nitre a jej okolí, hrá najrôznejšími farbami. Zaujme však predovšetkým šikovnosťou zamestnancov botanickej záhrady, ktorí vlastnoručne vyrobili zaujímavé aranžmány.
Jeseň je už tu, o tom nás navôkol utvrdzujú pestré farby okolitej prírody. V skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre už tradične koncom septembra ožíva jesenná výstava. Aj tohtoročná, ktorá sa koná od 30. septembra do 6. októbra, rovnako ako príroda v Nitre a jej okolí, hrá najrôznejšími farbami. Zaujme však predovšetkým šikovnosťou zamestnancov botanickej záhrady, ktorí vlastnoručne vyrobili zaujímavé aranžmány.
Výstavu Plody a farby jesene slávnostne otvorila Ing. Erika Mňahončáková, PhD., riaditeľka BZ SPU, za vedenie univerzity sa účastníkom otvorenia prihovorila doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka pre informatizáciu a rozvoj univerzity, ktorá ocenila snahu vedenia botanickej záhrady pripraviť výstavu, na ktorej si môže každý prísť na svoje a načerpať mnoho inšpirácie, ako aj získať nové informácie v rámci odborných prednášok. Prítomný bol aj prof. Ing. Ján Gaduš, PhD., prorektor pre vedu a výskum.
Na organizácii výstavy sa podieľa Katedra zeleninárstva FZKI, Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva FZKI, Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti FAPZ, ÚKSÚP Nové Zámky, Katedra udržateľného poľnohospodárstva a herbológie FAPZ, Katedra hydinárstva a malých hospodárskych zvierat FAPZ v spolupráci s Botanickou záhradou SPU. Prezentovaný je odrodový sortiment zeleniny, ovocia, hrozna, koreninových a aromatických rastlín. Návštevníci môžu uvidieť viacero odrôd jabĺk, z nich podstatnú časť tvoria zimné odrody, ako aj odrody hrušiek a kolekciu stolových a muštových odrôd hrozna. Expozícia obsahuje vzorky ovocia a zeleniny vypestované v priestoroch demonštračnej záhrady BZ, menej známych druhov ovocia. Vystavené sú aj menej známe druhy ovocných drevín, ako je figovník, ebenovník rajčiakový či granátovník.. Zeleninové kreácie sú vytvorené z mrkvy, tekvíc, papriky, rajčiakov, hlúbovín a z cibule. Tohtoročnou novinkou je aj ukážka kútika pre včelára.
Výstava je určená pre zamestnancov a študentov našej univerzity, ale aj širokú verejnosť. „Dúfame, že aj takýmto spôsobom mnohých inšpirujeme k tomu, aby využili materiály, ktoré sa nám v tomto ročnom období ponúkajú, a tiež konzumovali dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, keďže náš organizmus si v tomto jesennom období vyžaduje zvýšený príjem vitamínov,“ povedali nám realizátorky výstavy.
V rámci programu sa 30. septembra konali odborné prednášky na témy: Perspektívy pestovania a využitia netradičných ovocných druhov v podmienkach strednej Európy (doc. Ing. Oleg Paulen, PhD.), Batáty (sladké zemiaky) - perspektívna plodina pre pestovanie v podmienkach Slovenska (Ing. Miroslav Šlosár, PhD.), Hliva ustricovitá ako funkčná potravina s vysokým potenciálom intenzifikovateľnosti (Ing. Marcel Golian), Menej známe a zabudnuté ovocné druhy v sociálno-ekonomickom rozvoji (doc. Ing. Ján Brindza, CSc.), Možnosti využitia druhov z čeľade Solanaceae (Ing. Erika Mňahončáková, PhD., Ing. Michaela Hrúzová), 2. októbra sa odborníci venovali témam súvisiacim s včelami a včelárstvom (Hodnotenie kvality obnôžkového peľu (doc. Ing. Ján Brindza, CSc.), Priame a nepriame produkty včiel, Včely, príroda a človek (Ing. Jozef Čápek).
Výstavu môžete navštíviť do 6. októbra od 9. 00 do 17. 00 h v skleníkoch Botanickej záhrady SPU.