Partnership Day prepojil študentov FEM s firmami z praxe
21.03.2024Na Fakulte ekonomiky a manažmentu (FEM) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 20. marca konal Partnership day.
Cieľom tohto každoročného podujatia je vytváranie partnerstiev medzi firmami, fakultou a študentmi so zámerom zvyšovania praktických schopností študentov a absolventov pre ich lepšie uplatnenie na trhu práce. Na tohtoročnom dni sa prezentovalo 17 firiem. Súčasťou podujatia boli prezentácie, prednášky, workshopy, konzultácie a rozhovory zástupcov praxe so študentmi. „Študenti sa mohli dozvedieť najnovšie informácie, získať kvalitnú odbornú stáž, brigádu, alebo prácu. Fakulta ekonomiky a manažmentu dosiahla najlepšiu zamestnanosť z fakúlt SPU. Aj dnešný deň má prispieť k tomu, aby sme tento ukazovateľ udržali, naplnili a zlepšili. Podujatie môžu využiť aj naši učitelia, dozvedieť sa novinky a vďaka komunikácii s firmou inovovať svoj predmet,“ uviedla dekanka FEM Elena Horská. Dodala, že na podujatie pozvali aj študentov a zástupcov spolupracujúcich stredných škôl.
Zameranie firiem bolo podľa študijných programov fakulty. Rozdelené boli do troch blokov. Prvý tvorili firmy, ktoré sa venujú účtovníctvu a audítorstvu, napríklad Deloitte, PwC, Mazars, VGD Slovakia. Zaujímavé sú pre študentov, ktorí študujú ekonomiku a účtovníctvo. Druhý blok tvorili firmy producenti potravín, alebo pôsobiace vo veľkoobchode či maloobchode, napríklad spoločnosť Nestlé Slovensko. Ich poznatky a praktické skúsenosti sú významné najmä pre študentov manažmentu a marketingu. V tretej skupine firiem boli rôzni výrobcovia z priemyselného parku, ktorí sa venujú administratíve a hľadajú ľudské zdroje.
Študentka 4. ročníka študijného programu kvantitatívne metódy v ekonómii Miroslava Firkaľová pred dvoma rokmi využila ponuku firmy IBM v Bratislave, kde je zamestnaná na polovičný úväzok. „Takéto podujatie je veľmi prínosné, lebo poskytuje priamy kontakt s firmami zameranými na ekonomiku. Dnes chcem získať čo najviac informácií o pracovných ponukách a perspektívach v mojom odbore po skončení inžinierskeho stupňa štúdia,“ povedala. Ako ďalej dodala, všimla si, že firmy si robili aj akýsi minipohovor so študentmi končiacich ročníkov. „Zaujímali sa, aké majú praktické skúsenosti a vyberali si svojich potenciálnych zamestnancov. Študentom mladších ročníkov zase ponúkali polovičné pracovné úväzky a brigády,“ ocenila prínos podujatia M. Firkaľová.
Video: Študentské mediálne centrum SPU