Odborníci z SPU predstavili výskumné úlohy v oblasti etológie zvierat
25.11.2024Správanie domácich, spoločenských aj divožijúcich zvierat a ľudí bolo predmetom rokovania 51. konferencie Českej a Slovenskej etologickej spoločnosti, ktorá sa uskutočnila 21. – 24. novembra v Českých Budějoviciach aj za účasti odborníkov z SPU.
Program bol zostavený z troch plenárnych prednášok, tridsiatich vedeckých prednášok a takmer šesťdesiatich posterov. Na konferencii sa zúčastnila aj skupina odborníkov z Ústavu chovu zvierat Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, ktorí prostredníctvom posterov prezentovali zaujímavé výskumné témy. Docent Peter Juhás predstavil správanie dojníc po pôrode na farme Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach, inžinierka Mária Mičiaková priblížila využívanie smart technológií prostredníctvom ktorých zaznamenávajú a hodnotia správanie a zmeny zdravotného stavu dojníc na tejto farme. „V diskusii s kolegami z VÚŽV Praha – Uhříneves a Univerzity Karlovej v Prahe sme zistili, že riešime podobné témy zamerané na využívanie smart technológií v chove dojníc pre zlepšovanie techniky chovu,“ povedal docent Juhás.
Veľký záujem zúčastnených vyvolali postery o výcviku a hodnotení letových parametrov dravých vtákov. Inžinierka Terézia Hegerová predstavila analýzu letových výkonov sokola rároha, dravca vysokého letu, v závislosti na mikroklimatických podmienkach. Študent bakalárskeho stupňa programu špeciálne chovateľstvo magister Lukáš Molčani prezentoval analýzu letových výkonov kaňúra okrúhlochvostého, dravca nízkeho letu, počas tréningu. Prácu Vivária SPU približoval poster inžiniera Róberta Kirchnera, zameraný na správanie korytnačiek v závislosti od svetelných podmienok. Inžinier Martin Janíček prezentoval tému hodnotenia životaschopnosti jahniat po narodení.
Súčasťou konferencie boli tri workshopy, zamerané na využitie telemetrie na sledovanie správania zvierat, bioakustiku a používanie softvéru na analýzu správania. „Workshopy v angličtine viedli špičkoví experti v obore. Zapojili sme sa aj do praktických činností pri vyhľadávaní a sledovaní zvieraťa s anténou v prírode a analýzy využívania priestoru pomocou telemetrie. V rámci bioakustiky sme sa zoznámili s hardvérom potrebným na záznam hlasu aj metodikou spracovania nahrávok v špeciálnom softvéri na vopred pripravených súboroch so vzorkami hlasu vtákov. Workshop zameraný na analýzu správania obsahoval prácu so softvérom firmy Noldus, svetovým lídrom v oblasti behaviorálnych analýz,“ informoval docent Juhás.
Voľný čas medzi rokovaniami využili na návštevu zoologickej záhrady Hluboká nad Vltavou. Zoologická záhrada okrem exotických zvierat obsahuje aj expozíciu domácich a hospodárskych zvierat. „Samostatný pavilón Český les a priľahlé voliéry predstavujú stredoeurópske voľne žijúce živočíchy. Milovníkov hmyzu láka kolónia mravcov mravca strihača Atta sexdens z juhoamerických pralesov, pravdepodobne najväčšia v Európe a jedna z najväčších na svete,“ dodal Peter Juhás.