O najnovších trendoch v bioekonómii
25.05.2015Na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa od 24. do 26. mája koná 6. medzinárodná konferencia CASEE s názvom Najnovšie trendy v bioekonómii v podunajskej oblasti.
Na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa od 24. do 26. mája koná 6. medzinárodná konferencia CASEE s názvom Najnovšie trendy v bioekonómii v podunajskej oblasti.
Poľnohospodárstvo a ekológia, zdravotne bezpečná výroba potravín a zachovanie životného prostredia sú oblasťami globálneho významu. A práve podporou výskumu a vývojových aktivít v oblasti výživy, potravinárskych vied a v ďalších uvedených oblastiach, sa zaoberajú experti strednej a juhovýchodnej Európy na 6. konferencii CASEE, ktorá prvýkrát prebieha na Slovensku. Podujatie je výsledkom intenzívnej medzinárodnej spolupráce SPU v Nitre s Asociáciou európskych univerzít pre prírodné vedy (ICA) a jej zložkou pre strednú a juhovýchodnú Európu – CASEE.
Konferenciu, ktorú moderovala Ing. Jana Galambošová, PhD., za organizátorov otvoril prof. Ing. Norbert Lukáč, PhD. S úvodným príhovorom vystúpil prezident CASEE a rektor Univerzity BOKU vo Viedni prof. Dr. Martin Gerzabek, ktorý okrem iného pripomenul dôležitosť bioekonomiky, nevyhnutnosť v biologických zdrojov nielen pre zabezpečenie bezpečných a zdravých potravín, ale aj krmív, energií a ďalších produktov. Následne s príhovorom vystúpil rektor SPU v Nitre Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., ktorý privítal hostí a informoval ich o zameraní a prioritách vedeckovýskumnej a vývojovej činnosti SPU. Tiež zdôraznil, že popularizácia a pochopenie agrobiologických vied je kľúčovým pre udržateľný rozvoj ľudskej populácie.
Konferencia je vynikajúcou príležitosťou na vytváranie partnerstiev a ich prepájanie v rámci agrobiologických, biotechnologických a potravinárskych združení, ako aj vedeckej spoločnosti zameranej na agrobiológiu a biotechnológie a potravinársky orientovaných výskumných ústavov a vysokých škôl. Zároveň podporuje výmenu vedeckých informácií medzi výskumníkmi, vývojármi či odborníkmi pracujúcich v podunajskej oblasti a ďalších európskych krajinách. V sekciách - agrobiológia, ekológia, biotechnológia, potravinársky výskum, prezentujú výsledky svojej vedeckovýskumnej práce - ústne alebo formou posteru - aj doktorandi a mladí vedeckí pracovníci.