Nové vedenie Konfuciovho inštitútu rokovalo o ďalšom rozvoji spolupráce s SPU
02.02.2016Zhodnotiť doterajšiu spoluprácu a prediskutovať možnosti jej ďalšieho rozvoja bolo cieľom stretnutia nového vedenia Konfuciovho inštitútu v Bratislave - čínskeho riaditeľa prof. Li Quinfenga a riaditeľky Petry Kotuliakovej s vedením SPU v Nitre. Konalo sa 2. februára na pôde univerzity.
Zhodnotiť doterajšiu spoluprácu a prediskutovať možnosti jej ďalšieho rozvoja bolo cieľom stretnutia nového vedenia Konfuciovho inštitútu v Bratislave - čínskeho riaditeľa prof. Li Quinfenga a riaditeľky Petry Kotuliakovej s vedením SPU v Nitre. Konalo sa 2. februára na pôde univerzity. Hostí prijal rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., prorektorka pre vzdelávaciu činnosť a ECTS prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., prodekanka FEM pre zahraničné vzťahy a prácu s verejnosťou doc. Ing. Natália Turčeková, PhD., a vedúci Kancelárie zahraničných vzťahov a MVP Mgr. Vladislav Valach.
V úvode stretnutia sa hovorilo o princípoch otvorenia Konfuciovej triedy na SPU. Univerzita minulý rok podala prihlášku a podľa vedenia SPU splnila podmienky na otvorenie Konfuciovej triedy (technické vybavenie, učebné priestory a pomôcky, vytvorenie podmienok pre čínskeho lektora, dostatočný počet študentov a pod.). Následne sa hostia oboznámili s informáciami o vzdelávacích aktivitách, výučbe čínskeho jazyka na SPU, organizovaní čínsko-slovenskej letnej školy. O úspešnom priebehu a prínose 1. ročníka letnej školy Chinese Studies [&] European Studies in Agribusiness, ktorú organizovala Fakulta ekonomiky a manažmentu pod záštitou SPU v spolupráci s Tianjinskou univerzitou v Číne, informovala prodekanka FEM doc. Natália Turčeková. Ako povedala, pre čínskych študentov bol pripravený zaujímavý odborný program v rámci Agribusiness Studies, počas ktorého získali informácie o ekonomickom, sociálnom a marketingovom prostredí Slovenska a strednej Európy, ako aj kultúrny program, v rámci ktorého spoznali krásy Slovenska i Európy. Študenti FEM mali zase jedinečnú príležitosť počas dvoch týždňov zdokonaľovať sa v Číne v čínskom jazyku, ako aj možnosť spoznať miestnu kultúru, zvyky, ochutnať tradičné jedlá, vytvoriť si nové priateľstvá s čínskymi študentmi a navštíviť najznámejšie turistické atrakcie v krajine. Diskutovalo sa aj o možnostiach a spôsoboch prijatia ďalších študentov z čínskych univerzít na SPU v Nitre, kde v súčasnosti študujú piati čínski študenti. Ako sa vyjadrila doc. N. Turčeková, traja študenti z SPU prejavili záujem dlhodobo študovať na Tianjinskej univerzite v anglickom jazyku. Ďalšou témou diskusie bolo prerokovanie možností spolupráce nielen v oblasti vzdelávacej, ale aj výskumnej činnosti. Platformou pre vedeckovýskumnú spoluprácu medzi SPU a Tianjinskou univerzitou sa môže stať aj novovybudované Výskumné centrum AgroBioTech. Prerokované boli aj možnosti ďalšej projektovej kooperácie v rámci plánovaných projektov a organizovanie študentských a pedagogických mobilít, ale aj realizácia spolupráce v ďalších oblastiach (kultúra a i.).
Na záver prof. Li Quinfeng informoval, že Tianjinská univerzita plánuje na prelome septembra - októbra 2016 na svojej pôde organizovať Slovenský deň. Rektor prof. P. Bielik prisľúbil, že SPU bude delegovať na podujatie svojho zástupcu, ktorý bude prezentovať jej činnosť. Zároveň vedenie SPU prijalo pozvanie na otvorenie čínskeho nového roka, ktoré sa bude konať 18. februára v Konfuciovom inštitúte v Bratislave.
Čítajte aj na: http://tlacovespravy.sme.sk/ts/6198/s-novym-vedenim-konfuciovho-institutu-o-rozvoji-spoluprace/