Naj poľno študentku láka rastlinná výroba, Naj poľno študenta včelárstvo
29.04.2015Víťazom prvého ročníka súťaže NAJ poľno študent sa stal Matúš Krajčí NAJ poľno študentka Michaela Petrovičová. Rozhodla o tom osemčlenná porota v rámci konferencie Klubu poľnohospodárskych odborníkov 28. apríla v aule SPU. video
Víťazom prvého ročníka súťaže NAJ poľno študent sa stal Matúš Krajčí NAJ poľno študentka Michaela Petrovičová. Rozhodla o tom osemčlenná porota v rámci konferencie Klubu poľnohospodárskych odborníkov 28. apríla v aule SPU.
Vo finále súťažilo 10 študentiek a 8 študentov prvého a druhého stupňa štúdia na SPU. Každý z nich predstavil svoj príbeh, prostredníctvom ktorého priblížil svoj vzťah k poľnohospodárstvu. Študenti zaujali skúsenosťami z oblasti hipológie, pestovania ovocia, chovu hydiny, farmárčenia, spracovania potravín živočíšneho pôvodu či cereálií, ako aj svojimi plánmi, napríklad pracovať na ministerstve a podieľať sa na tvorbe legislatívy. O víťaznej dvojici sa rozhodlo vo finále.
Sympatickú víťazku Michaelu Petrovičovú (1. roč. bakalárskeho štúdia agrobiotechnológie, Fakulta biotechnológie a potravinárstva) fascinuje rastlinná výroba. „Pochádzam z dedinky v okolí Banskej Bystrice a mojím cieľom bolo prezentovať to, čo ma zaujíma – oblasť rastlinnej výroby. Myslím si, že práve táto oblasť je hnacím motorom poľnohospodárstva, od nej je závislá aj živočíšna výroba. Zároveň som chcela predstaviť svoju víziu rozvoja slovenského poľnohospodárstva a zdôrazniť, že zefektívniť agrosektor možno najmä pomocou výskumu,“ hovorí Michaela o svojej motivácii prihlásiť sa do súťaže. Prezrádza, že v budúcnosti chce venovať agrobiotechnológiám.
NAJ poľno študent Matúš Krajčí (2. ročník bakalárskeho štúdia manažment podniku, Fakulta ekonomiky a manažmentu) sa stal aj víťazom hlasovania o NAJ poľno študenta konferencie a víťazom internetového hlasovania o NAJ poľno študenta webu. Ako povedal, nepáči sa mu, keď sa dehonestuje postavenie poľnohospodára, farmára. „Prostredníctvom niektorých relácií sa k ľuďom dostávajú dezinformácie o tomto stave. Súčasní farmári sú vzdelaní, inteligentní ľudia, vytvárajúci hodnoty, ktoré by sme si všetci mali vážiť. A keďže som včelár, podnikám, ovládam anglický jazyk, veľa cestujem, participujem na projektoch a využívam možnosti, ktoré mi poskytuje univerzita a fakulty - aj tieto oblasti som chcel na súťaži prezentovať. Plánujem realizovať projekt v oblasti včelárstva, zameraný na poľnohospodársku prvovýrobu. Pôjde aj o budovanie značky vo včelárstve, aby slovenský spotrebiteľ pochopil, že naše domáce produkty sú kvalitné, konkurencieschopné a môžeme byť na ne hrdí,“ podelil sa s nami so svojimi plánmi Matúš Krajčí.
Svojím posolstvom, šarmom, vzdelaním, dôvtipom, skúsenosťami a blízkym vzťahom k agrosektoru zaujali všetci súťažiaci. Aj úprimné slová Zuzany Rišianovej z FAPZ: „ Žiaľ, nemala som to šťastie narodiť sa vo farmárskej rodine“, alebo vyslovený sen Lenky Burcákovej: „Chcem pracovať na ministerstve“, vyvolali búrlivý potlesk. Potešilo aj to, že väčšina zo súťažiacich má už dobré skúsenosti s praxou, prvovýrobou a poľnohospodárstvo charakterizovali ako krásnu a záslužnú prácu.
Na druhom mieste sa umiestnila Adriana Guzmická (3. roč. bakalár. štúdia, európske rozvojové programy, FEŠRR) a Peter Krapka (1. roč. bakalár. štúdia, poľnohospodárska technika, TF), na treťom Karin Kôpková (1. roč. bakalár. št., všeobecné poľnohospodárstvo, FAPZ ) a Róbert Hudák (1. roč. bakalár. št., agropotravinárstvo, FBP).
Víťazkou internetového hlasovania o NAJ poľno študentku webu sa stala Viktória Fidesová (2. roč. bakalár. štúdia, špeciálne chovateľstvo, FAPZ) a NAJ študentkou konferencie Zuzana Rišianová (2. roč. bakalár. štúdia, udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, FAPZ a 1. roč. inžinierskeho štúdia, manažment rozvoja vidieckej krajiny a vidieckeho turizmu, FEŠRR).
Víťazi boli ocenení vecnými cenami a finančnou odmenou (150 eur, 125 eur, 100 eur). Všetci finalisti získali ročné predplatné časopisu Slovenský CHOV.
Súťaž vyhlásila SPU v Nitre a Klub poľnohospodárskych odborníkov pri SPU v spolupráci s Vydavateľstvom Slovenský CHOV, s.r.o., Centrom preŠtudenta a Združením mladých farmárov na Slovensku. Program moderovala Ing. Lucia Richterová z FEM a Ing. Ján Huba, PhD., konateľ Vydavateľstva Slovenský CHOV, s.r.o.
Po skončení súťaže sa konala Poľno párty v priestoroch pod aulou SPU.
A čo odkázali finalisti študentom SPU? „Všetci, ktorí máte svoju víziu ako pomôcť agrosektoru, neváhajte a budúci rok sa určite prihláste do druhého ročníka NAJ poľno študent/študentka.“
Naj poľno študent / študentka v médiách
Predstavovanie finalistov - ŠTUDENTI (portál Agrobiznis.sk)
Predstavovanie finalistov - ŠTUDENTKY (portál Agrobiznis.sk)
Farmárska revue 2. 5. 2015, RTVS (reportáž od 11.30 min.)
Reportáž Rádio Regina (11.5.2015)
Reportáž Internátneho televízneho štúdia Mladosť