Na SPU pribudne výrobňa mäsových produktov - „Bitúnok“
04.11.2024Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov (FAPZ) a Fakulta biotechnológie a potravinárstva (FBP) budú mať dve nové spoločné pracoviská – výrobňu mäsových produktov s pracovným názvom „Bitúnok“ a Laboratórium aplikovanej biológie.
Výrobňa mäsových produktov nadviaže na existujúci bitúnok. Nachádzať sa bude v Experimentálnom centre hospodárskych zvierat Ústavu chovu zvierat, vedľa jazdiarne. „Máme tam už vybudované laboratórium na hodnotenie jatočných a výkrmových ukazovateľov ošípaných a oviec, kde je akreditovaný bitúnok, ktorý spĺňa všetky parametre, takže môžeme dodávať do potravinového reťazca všetky mäsové produkty. Teraz ide veľká investícia na jeho dobudovanie a vytvorenie linky na spracovanie mäsa a hotových výrobkov,“ priblížil dekan FAPZ profesor Marko Halo v univerzitnom podcaste Poď na zelenú. Verí, že to bude dobrý počin pre rozvoj praktickej výučby študentov FBP a zároveň bude toto pracovisko úzko prepojené na aktivity FAPZ, ako je hodnotenie produkčných a výkrmových ukazovateľov ošípaných a oviec.
Odovzdanie staveniska by malo prebehnúť v najbližších týždňoch. Finalizáciou projektu bude vytvorenie predajne poľnohospodárskych prebytkov, kde by sa mohli predávať nielen mäsové produkty, ale aj ďalšie produkty z iných pracovísk univerzity. „Som presvedčený, že o to bude veľký záujem,“ podotkol M. Halo.
Laboratórium aplikovanej biológie vznikne ako spoločné pracovisko dvoch fakúlt v rámci veľkého projektu AgroForestry. Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov okrem toho cez leto zrekonštruovala päť cvičební a tri laboratóriá, ktoré sa ešte postupne dobudovávajú. „Naším heslom je, že nielen vzdelávame, ale aj vychovávame. To znamená, že musíme mať dôstojné priestory a zázemie preto, aby sme ukázali študentom a mladých ľuďom, že takto to funguje, takto sa to má robiť,“ hovorí dekan Halo.
Ďalším novým projektom, ktorý sa tiež realizuje v rámci konzorcia AgroForestry, je výstavba Biodomu, ktorý vznikne na mieste starých skleníkov Botanickej záhrady SPU. Nebudú v ňom chýbať expozičné časti s ukážkami, kde bude môcť odborná aj laická verejnosť vidieť vplyv klimatických zmien na zem a rastliny. „Bude tam vedecký skleník, klimatizované skrine, kde sa bude dať riadiť atmosféra a podľa toho riešiť kultivácia rastlín. Som presvedčený, že nielen dizajnom, ale aj obsahom a výstupom to bude unikátne pracovisko v celej strednej Európe,“ vyzdvihol M. Halo.
Do prvého ročníka bakalárskeho štúdia na FAPZ nastúpilo zhruba 550 študentov, v prvom ročníku na druhom stupni je približne 320 študentov v dennej forme. Okrem toho študujú na oboch stupňoch aj externisti. „Aktuálne veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby naši absolventi študijného programu výživa ľudí boli v schéme povolaní zaradení medzi zdravotníckych pracovníkov. Dali sme žiadosť na ministerstvo zdravotníctva o zaradenie ako „nutričný terapeut – špecialista vo výžive“,“ doplnil dekan.
Viac informácií sa dozviete v univerzitnom podcaste „Poď na zelenú!“ s dekanom Markom Halom na Youtube a Spotify:
https://www.youtube.com/watch?v=RLBN9pLEgI8[&]t=564s
https://open.spotify.com/episode/5X8fzMvQEoFeZZK3MZrgnu