Na návšteve u jubilujúceho Emila Špaldona
13.05.2013Nestor agronomických vied, otec slovenského obilninárstva a rektor Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre v období rokov 1958 - 1966 akademik Emil Špaldon oslávil v nedeľu 12. mája 95. narodeniny. Pozdraviť jubilanta prišiel aj rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., v sprievode prof. Ing. Jozefa Bullu, DrSc., a dekana FBP prof. Ing. Jána Tomáša, CSc. Príjemné stretnutie v kruhu najbližších členov rodiny pána akademika – manželky Evy, dcéry Evy a vnuka Konrada, bolo pretkané debatami o súčasnom rozvoji SPU, ako aj spomienkami.
Nestor agronomických vied, otec slovenského obilninárstva a rektor Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre v období rokov 1958 - 1966 akademik Emil Špaldon oslávil v nedeľu 12. mája 95. narodeniny. Pozdraviť jubilanta prišiel aj rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., v sprievode prof. Ing. Jozefa Bullu, DrSc., a dekana FBP prof. Ing. Jána Tomáša, CSc. Príjemné stretnutie v kruhu najbližších členov rodiny pána akademika – manželky Evy, dcéry Evy a vnuka Konrada, bolo pretkané debatami o súčasnom rozvoji SPU, ako aj spomienkami.
V úvode stretnutia sa E. Špaldon zaujímal o súčasný rozvoj, budovanie a úspechy univerzity. Rektor P. Bielik mu priblížil projekty, na ktoré SPU získala finančné prostriedky z EÚ, najmä AgroBio Tech, výsledkom ktorého bude vybudovanie poľnohospodárskeho výskumného centra. Tiež ho informoval o tzv. obilnom programe zameranom na výskum pestovania pšeníc v tropických podmienkach, do ktorého okrem Indonézie majú záujem vstúpiť aj ďalšie krajiny, ako je Laos či niektoré štáty Južnej Ameriky. Meno akademika Špaldona je spojené aj s výstavbou moderného komplexu školy, ktorý od 60. rokov minulého storočia tvorí jednu z dominánt mesta Nitry. Aj preto ho potešilo, že sa vedenie SPU pustilo do náročnej rekonštrukcie či výstavby študentských domovov a vysoko ocenil aj rozhodnutie zachovať hodnotnú veľkoplošnú sklomozaiku na priečelí ŠD od akademického maliara Dezidera Castiglioneho, na ktorej je slnko ako energetický zdroj, premena živej hmoty a energie cez rastlinnú výrobu, kombajn a hovädzí dobytok, no aj mikroskop ako symbol vedy.
Počas stretnutia odzneli aj úsmevné spomienky bývalých študentov akademika Špaldona - prof. Jozefa Bullu a prof. Ing. Jána Tomáša na náročné roky štúdia. Ako podotkli, na skúšku k pánovi akademikovi, uznávanému odborníkovi s prirodzenou autoritou, museli prísť všetci študenti slávnostne vyobliekaní. No a nepoznať semeno abutilónu či obilninové semená z egyptských vykopávok, znamenalo opakovať skúšku.
„Mojimi rukami prešli tisíce študentov, ktorí si poctivo plnili svoje úlohy. Všetky vedomosti, ktoré nadobúdali, poskytovali dobrý všeobecný základ. Boli pripravení na to, že ich čaká ťažký život pri prestavbe poľnohospodárstva. Mnohí z nich pôsobili a pôsobia ako docenti, profesori. Budúca generácia môže využívať ich poznatky. Nitrianski agronómovia boli uznávaní v celom Československu,“ povedal akademik Špaldon. Tiež vyzdvihol prácu a zásluhy svojich bývalých kolegov, spolupracovníkov, prof. Antona Groma, prof. Konštantína Holobradého a mnohých ďalších, s ktorými spoločne siali semeno poznania.
Na záver jubilant odovzdal pozdrav celej akademickej obci SPU.