Na FEM diskutovali o rodinnom podnikaní a jeho budúcnosti
09.12.2024Rodinné podnikanie bola téma výberovej prednášky na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Konala sa 4. decembra pod vedením docenta Patrika Rovného z Ústavu marketingu, obchodu a sociálnych štúdií.
So súčasnou legislatívou a jej výhodami študentov oboznámila zástupkyňa Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem Andrea Rovná a zástupca Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov Vladimír Sirotka. Podľa údajov z viacerých štúdií sa odhaduje, že rodinné podniky na Slovensku tvoria 50 až 70 percent z celkového počtu malých a stredných podnikov. Cieľom oboch organizácií je vyvolať záujem mladej generácie o tento druh podnikania.
Študenti, ktorí pracujú, alebo majú záujem pracovať v rodinnej firme, diskutovali o súčasných legislatívnych možnostiach, formách riadenia a práce rodiny vo firme. Tiež o tom, ako v rámci legislatívy zjednodušiť fungovanie rodinnej firmy. Osobitná pozornosť bola venovaná farmám s vyššou pridanou hodnotou. V rámci prednášky odzneli príklady úspešných rodinných podnikov.
Rodinné podnikanie na Slovensku sa začalo rozvíjať v 90. rokoch minulého storočia. „Začať podnikať si od zakladateľov vyžadovalo veľké úsilie prekonať nástrahy nového systému, rýchlo sa meniacej legislatívy i neprajnosť okolia. Ak rodinná firma pretrvala dodnes, preukázala svoju udržateľnosť a schopnosť adaptovať sa na nové situácie. Malo by byť v záujme štátu podporiť jej existenciu, a to aj formou vytvorenia optimálnych podmienok pre podnikateľskú činnosť nastupujúcej generácie,“ uviedla A. Rovná. Podčiarkla, že úlohou vzdelávacích inštitúcií je podnietiť cez svoje študijné programy záujem mladých ľudí o podnikanie. Zároveň inštitúcie môžu ponúknuť štátu spätnú väzbu, aby mohol lepšie pripraviť pôdu pre vstup mladých do podnikania a ich zotrvanie v podnikaní. A to je v rámci súčasných zmien vo vzdelávacích programoch priestor aj pre Fakultu ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre.
Rodinné podnikanie zohráva dôležitú úlohu v hospodárstve každej krajiny vrátane Slovenska. „Túto formu má podstatná časť malých a stredných podnikov, ktoré sú pilierom ekonomiky. Novela zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch priniesla s účinnosťou od júla 2023 zákonné ustanovenia, v rámci ktorých zavádza najmä vymedzenie zákonnej definície rodinného podniku, rodinnej farmy, špecifikáciu členov spoločnej rodiny, inštitút rady rodinného podniku, evidenciu a registráciu rodinného podniku (tzv. evidovaný a registrovaný rodinný podnik), ako aj fungovanie štátnej správy v tejto oblasti,“ povedal V. Sirotka.
Rodinné podnikanie na Slovensku čelí viacerým problémom, ktoré súvisia so špecifikami tohto typu podnikania, ale aj s celkovým podnikateľským prostredím v krajine. Medzi najčastejšie problémy patrí otázka nástupníctva. „Mnohé rodinné podniky nemajú jasný plán pre odovzdanie vedenia ďalšej generácii a chýba tiež záujem mladších členov rodiny pokračovať v podnikaní,“ konštatovala A. Rovná.
Po diskusii so študentmi sa zástupcovia uvedených organizácií oboznámili s podnikateľskými možnosťami novovzniknutého Kreatívneho centra SPU a Laboratória spotrebiteľských štúdií na FEM.