Na FBP slávnostne otvorili Centrum excelentnosti pre bielo-zelené biotechnológie
29.05.2015V priestoroch Katedry biochémie a biotechnológie FBP 28. mája slávnostne otvorili Centrum excelentnosti pre bielo-zelené biotechnológie. Ide o jedinečné výskumné pracovisko, pozostávajúce z viacerých laboratórií, vybavených špičkovou prístrojovou technikou. Pozvanie na otvorenie prijal rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., a riaditeľ Chemického ústavu SAV Bratislava Ing. Miroslav Koóš, DrSc., prítomní boli aj odborníci z FBP.
V RI-pavilóne SPU v Nitre, v priestoroch Katedry biochémie a biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva, 28. mája slávnostne otvorili Centrum excelentnosti pre bielo-zelené biotechnológie. Ide o jedinečné výskumné pracovisko, pozostávajúce z viacerých laboratórií, vybavených špičkovou prístrojovou technikou. Pozvanie na otvorenie prijal rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., a riaditeľ Chemického ústavu SAV Bratislava Ing. Miroslav Koóš, DrSc., prítomní boli aj odborníci z FBP.
Ako informoval dekan FBP prof. Ing. Ján Tomáš, PhD., centrum bolo budované v rámci riešenia projektu operačného programu Výskum a vývoj ITMS 26220120054, ktorý bol spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Žiadateľom projektu a zodpovednou riešiteľskou inštitúciou bol Chemický ústav SAV v Bratislave, partnerom SPU v Nitre.
„Vybudované centrum je modelovým príkladom, ako sa dajú úspešne prepojiť priority a výsledky základného výskumu v rámci akademických inštitúcií. Zároveň ide o ukážkový príklad kooperácie v oblasti výskumu špičkovej kvality medzi SAV a SPU. Súčasne je základom pre aplikovaný výskum naviazaný na kľúčové priemyselné odvetvia Slovenska a priority regionálneho rozvoja Nitrianskeho samosprávneho kraja,“ povedal prof. Ján Tomáš.
Prístrojové vybavenie jednotlivých laboratórií účastníkom otvorenia predstavila doc. RNDr. Dana Urminská, CSc., projektová manažérka za SPU v Nitre.
„V laboratóriu genetiky sa nachádzajú zariadenia na analýzy DNA v mikroorganizmoch a rastlinných bunkách, v biotechnologickom laboratóriu sú sústavy mikro-bioreaktorov a makro-bioreaktorov, vhodných na kultiváciu bakteriálnych buniek, kvasiniek, mikroskopických húb aj rastlinných buniek. V laboratóriu spracovania biomasy možno rôznymi spôsobmi rozrušiť a homogenizovať bunky, ktoré sa získajú v bioreaktoroch, tým sa získajú jednotlivé bunkové organely, ale aj samostatné biomolekuly (cukry, tuky, bielkoviny). Laboratórium analytiky obsahuje unikátne analytické prístroje na báze hmotnostnej spektrometrie (MALDI, ORBITRAP, plynový chromatograf s hmotnostným spektrometrom), ale aj zariadenia pre kvapalinovú chromatografiu (nHPLC), ktoré umožnia detailné štúdium štruktúry alebo mechanizmu pôsobenia biomakromolekúl. Analýzu až 70 prvkov periodickej sústavy prvkov je možné realizovať formou ICP-spektrometrie. Pre uchovávanie vzoriek bez poškodenia ich aktivity je v laboratóriu najmodernejšie lyofilizačné zariadenie.“ Okrem spomínaných unikátnych prístrojov sú samozrejmosťou biotechnologických laboratórií ultracentrifúgy, spektrofotometre, zariadenia pre elektroforézy a imunochemické analýzy.
Ako potvrdil aj riaditeľ Chemického ústavu SAV Bratislava Ing. Miroslav Koóš, niektoré prístroje v centre sú skutočne unikátne. „V rámci ďalšieho projektu sme uvažovali o vylepšení a doplnení prístrojovej techniky. Urobili sme si prieskum vo Viedni a dostali sme odpoveď, že v Centre excelentnosti pre bielo-zelené biotechnológie sú v súčasnosti najmodernejšie prístroje, ktoré existujú na trhu. Takže, keďže náš ústav sa zameriava na výskum sacharidov a skúmanie v tejto vednej oblasti – glykomiky - musí napredovať, sme presvedčení, že vzájomná spolupráca s SPU nás posunie vpred.“
To, že vznikom centra excelentnosti sa vytvorili priaznivé podmienky na bezprostrednú spoluprácu výskumu so spoločenskou a hospodárskou praxou, čo umožní efektívny prenos vedeckých poznatkov do praxe, vysoko ocenil aj rektor prof. Peter Bielik. „Verím, že vybudované centrum zároveň pomôže výrazným spôsobom zlepšiť podmienky vzdelávacieho procesu a prípravy novej generácie vedeckých pracovníkov, ako aj vysokokvalifikovaných pracovníkov pre high-tech priemyselné odvetvia a tiež prepojiť výskum s centrom AgroBioTech“.