Na Agrokomplexe krstili učebnice z dielne FZKI
21.08.2015V expozícii SPU na výstave Agrokomplex v Nitre 21. augusta slávnostne uviedli do života dve publikácie, na tvorbe ktorých sa podieľali odborníci FZKI: Jaroslav Antal a kol. - Hydrológia poľnohospodárskej krajiny, Štefan Rehák, Viliam Bárek, Ľuboš Jurík, Milan Čistý, Dušan Igaz, Štefan Adam a kol. - Zavlažovanie poľných plodín, zeleniny a ovocných sadov.
V expozícii SPU na výstave Agrokomplex v Nitre 21. augusta slávnostne uviedli do života dve publikácie, na tvorbe ktorých sa podieľali odborníci FZKI: Jaroslav Antal a kol. - Hydrológia poľnohospodárskej krajiny, Štefan Rehák, Viliam Bárek, Ľuboš Jurík, Milan Čistý, Dušan Igaz, Štefan Adam a kol. - Zavlažovanie poľných plodín, zeleniny a ovocných sadov.
V úvode podujatia všetkých prítomných, autorov i sponzorov, privítala dekanka FZKI doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD. Ako povedala, je potešujúce, že na vytvorení týchto moderných vysokoškolských učebníc sa podieľali katedry, ktoré stáli pri zrode v súčasnosti jubilujúcej FZKI (20. výročie založenia). „Je to veľký úspech a teším sa za oba autorské kolektívy,“ uviedla dekanka a obom učebniciam popriala, aby „boli prečítané od prvej až po poslednú stranu“.
Následne sa prítomným prihovoril prof. Jaroslav Antal, vedúci autorského kolektívu publikácie Hydrológia poľnohospodárskej krajiny. „Obe nové učebnice majú spoločného menovateľa – ním je voda. Čo povedať o tejto vzácnej tekutine? Je jej veľa, ale aj málo, najmä sladkej, pitnej, ktorej sú len 2 percentá. Asi najlepšou definíciou vody je: Voda je život. Preto si ju chráňme,“ zdôraznil. Krstným otcom uvedenej publikácie bol akademik prof. Juraj Hraško, ktorý ju pokrstil jednou z najkvalitnejších slovenských pramenitých vôd - Mitickou. Ako sa vyjadril, krstným otcom bol z dvoch dôvodov. „S prof. Antalom sme krajania a okrem toho som bývalý pedológ a osud každej kvapky vody a celý vodný režim, celá hydrológia začína, keď dažďová voda kvapne na pôdu.“ Učebnicu pokrstil so slovami: „Doteraz som krstil veľa kníh, vždy slivovicou, ale keďže Mitickú mám rád, tak posielam do života túto publikáciu, aby bola taká úspešná, ako je úspešná táto pramenitá voda.“
Druhú publikáciu - Zavlažovanie poľných plodín, zeleniny a ovocných sadov, ktorá získala aj ocenenie Zlatý kosák, predstavil doc. Štefan Rehák ( STU). „Problematika, ktorá je v knihe zahrnutá je veľmi široká – od klimatickej zmeny, cez sústavy hospodárenia na zavlažovanej pôde či systémy šetriace vodnú energiu s dopadom na rozvoj vidieka. Tiež komplexne zahŕňa závlahy a všetko, čo s nimi súvisí. Osobitná časť knihy sa venuje vodným zdrojom. Vďaka spolupráci s prof. Lapinom, ktorý sa zaoberá vývojom klimatickej zmeny, a Výskumom vodného hospodárstva, sa azda prvýkrát čitatelia práve v tejto knihe dozvedia viac o dopadoch klimatickej zmeny, keďže sme sa venovali modeláciám dopadov klimatickej zmeny v určitých rokoch na disponibilné zdroje v jednotlivých povodiach. Táto informácia je závažná, pokiaľ nebudú vodné zdroje, nebudú ani závlahy. Vodné zdroje sú primárne a kompetentní by sa mali nad tým zamyslieť, lebo mnohé povodia budú deficitné a vieme, aký to bude mať dopad na poľnohospodárstvo. Toto je výzva, ktorú budeme musieť v nejakej adaptačnej stratégii zadefinovať,“ vyjadril sa doc. Š. Rehák. Následne Ing. Gabriel Ječník, ktorý dlhé roky pôsobil ako vládny splnomocnenec pre vodné dielo Gabčíkovo, pokrstil učebnicu vodou z Malého Dunaja. Ako povedal, táto rieka rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje hydrologické pomery na najúrodnejšej časti územia SR. Knihe zaželal, aby bola akýmsi návodom pre odborné komunity pri riešení dopadov klimatických zmien na poľnohospodársku produkciu slovenských pôd a stala sa študijným podkladom pre výchovu ďalšej generácie slovenských odborníkov, poľnohospodárov, farmárov, pracovníkov v štátnej správe a samospráve. Na záver parafrázoval heslo antického Ríma týkajúce sa dovozu obilia z Egypta pre obyvateľov Ríma: „Plaviť sa je nutné, žiť nie je nutné“ na: zavlažovať je nutné, aby sme mohli žiť v istote.