Mladí farmári diskutovali o poľnohospodárstve, neraz čelia zbytočným prekážkam
19.02.2025Začiatok podnikania v poľnohospodárstve a príbehy úspešných farmárov boli témou diskusie Farmári na škole, ktorá sa konala 19. februára v priestoroch Výskumného centra AgroBioTech SPU.
Cieľom podujatia bolo priniesť praktické rady mladým farmárom. Organizátorom diskusie bolo Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
Prorektor SPU pre vzdelávanie Milan Šimko zdôraznil, že o slovenskom poľnohospodárstve treba hovoriť pozitívne a vzbudzovať záujem mladých o toto odvetvie. Akcentoval aj nevyhnutnosť úzkeho prepojenia vzdelávania s praxou. „Budúcnosť poľnohospodárstva majú v rukách mladí ľudia. Verím, že čoraz viac bude tých, ktorí majú záujem vyrábať kvalitné a bezpečné potraviny pre zdravú výživu obyvateľstva,“ povedal. Výskum a inovácie s praxou prepája aj Výskumné centrum AgroBioTech, ktorého zameranie účastníkom podujatia priblížila jeho riaditeľka Adriana Kolesárová.
Na stretnutí sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vladimír Vnuk, ktorý s mladými farmármi diskutoval o možnostiach podpory, dôležitosti prepojenia vzdelávania s praxou a výzvach, ktorým čelia pri začiatkoch svojho podnikania. Zdôraznil, že rezort podporuje iniciatívy, ktoré pomáhajú mladým farmárom získavať skúsenosti, rozširovať svoje znalosti a efektívne sa uplatniť v agrosektore.
Podľa predsedu Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF Mariána Glovaťáka máme na Slovensku vytvorených viacero nástrojov, ktoré motivujú začínajúcich poľnohospodárov. Napriek tomu, často musia bojovať s mnohými, neraz zbytočnými prekážkami. „Mladí farmári čo najskôr potrebujú finančné nástroje, ku ktorým patria aj bankové záruky, aby sa dostali k úverom. Podpora mladých farmárov z môjho pohľadu stagnuje,“ povedal predseda združenia. Veľkou prekážkou pre mladých farmárov je aj byrokratická záťaž súvisiaca s podávaním žiadosti o priame platby, ktoré sú prostriedkom na získanie podpory, zdôraznil M. Glovaťák. Dodal, že nevyhnutný je aj transparentný prenájom pôdy Slovenského pozemkového fondu, pomohlo by napríklad aj zjednodušenie možnosti odstúpenia od nájomných zmlúv v prípade rodinných príslušníkov. Ako krajina sa musíme rozhodnúť, či chceme mať nehybné poľnohospodárstvo, rozdelené medzi stabilné podniky, alebo chceme, aby to bolo dynamické, mladé a inovatívne odvetvie, s využitím potenciálu mladých ľudí,“ podčiarkol.
Jedným z mladých farmárov na podujatí bol aj súkromne hospodáriaci roľník Maroš Stiglicz z Novej Dedinky v okrese Senec. Bývalý študent SPU v odbore manažment rastlinnej výroby začal hospodáriť pred piatimi rokmi na výmere 1,5 hektára, kde pestoval kukuricu a pšenicu. Neskôr sa zameral na pestovanie zemiakov. V súčasnosti hospodári na výmere 107 hektárov, kde sa venuje špeciálnej rastlinnej výrobe, pestovaniu zeleniny a zemiakov. Podľa mladého farmára by sa poľnohospodárstvu mal venovať len ten, kto má dobrý vzťah k pôde. „Začínajúcim farmárom by pomohli najmä nižšie úroky na úveroch, poradenstvo, zefektívnenie procesov a odbúranie byrokracie pri podávaní žiadostí o priame platby,“ skonštatoval M. Stiglicz.