Medzinárodný výskumný projekt Europe-LAND s účasťou SPU prináša prvé výsledky
20.08.2024Výzvy súvisiace so zmenou klímy a stratou biodiverzity rieši medzinárodný výskumný projekt Europe-LAND, ktorého partnerom je aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.
Interdisciplinárne konzorcium zložené z 13 partnerov z 12 členských štátov EÚ sa v rokoch 2023 - 2027 zameriava na zlepšenie pochopenia hnacích faktorov, ktoré stoja za rozhodnutiami o využívaní pôdy. Snaží sa tiež ponúknuť riešenia, ako možno tieto rozhodnutia usmerniť k spoločensky orientovaným prínosom. Využívanie pôdy a emisie skleníkových plynov súvisiace s hospodárením s pôdnymi zdrojmi sa považuje za jednu z kľúčových príčin zmeny klímy. „Najmä poľnohospodárstvo, ale aj lesníctvo prispievajú k približne štvrtine celkových globálnych emisií skleníkových plynov. S nárastom výmery poľnohospodárskej pôdy sa ničia biotopy a dochádza k strate biodiverzity. V tejto súvislosti sa výskumný projekt Europe-LAND financovaný EÚ zameriava na rozvoj udržateľnejších stratégií využívania pôdy v kontexte zmeny klímy a výziev v oblasti biodiverzity, pričom sa geograficky zameriava na EÚ,“ uviedla koordinátorka projektu za SPU profesorka Danka Moravčíková.
Do konca roka 2024 budú verejne prístupné vybrané výstupy výskumnej práce s pridanou hodnotou pre výskum i tvorbu politík. Konzorcium výskumníkov zhromažďuje najnovšie údaje o využívaní pôdy v celej Európe s cieľom vytvoriť základ pre doteraz chýbajúcu konzistentnú analýzu využívania poľnohospodárskej pôdy. „Výsledkom bude jedinečná harmonizovaná databáza IACS pre európske krajiny, ktorá bude slúžiť na odhalenie správania sa v oblasti využívania pôdy,“ priblížila D. Moravčíková. Pripravuje sa tiež celoeurópsky metodický Europe-LAND rámec pre participatívne zapojenie zainteresovaných strán ako prostriedok na skúmanie rozhodovania o správaní v oblasti využívania pôdy. Táto metodika umožní popísať, ako sa využívajú pôdne zdroje v súčasných a budúcich klimatických podmienkach, ktoré a koho záujmy sa sledujú.
Medzi ďalšie výsledky, ktoré budú dostupné po roku 2024, patrí napríklad analýza mokradí EÚ bohatých na uhlík s cieľom identifikovať tzv. hotspots skleníkových plynov v celej EÚ. Letná škola a verejne prístupný online kurz podporia šírenie výsledkov projektu a interakciu verejnosti s projektovým konzorciom.
Projekt Europe-LAND je financovaný z programu Horizont Európa, ktorý je kľúčovým programom EÚ na financovanie výskumu a inovácií. Rieši zmenu klímy, pomáha plniť ciele OSN v oblasti udržateľného rozvoja a podporuje konkurencieschopnosť a rast EÚ. Pod vedením renomovaného výskumného a transferového centra FTZ-NK na Univerzite aplikovaných vied v Hamburgu v Nemecku na tomto projekte spolupracuje 13 partnerov z 12 európskych krajín (Nemecko, Grécko, Dánsko, Portugalsko, Estónsko, Taliansko, Rumunsko, Poľsko, Lotyšsko, Slovensko, Rakúsko a Česká republika) v rokoch 2023 až 2027 s rozpočtom 6,8 mil. eur. Webová stránka projektu: www.europe-land.eu