Konferencia o včelích produktoch zaujala vyše stovku účastníkov
20.11.2024Botanický pôvod a kvalita včelích produktov bola téma medzinárodnej konferencie pre včelársku a širokú verejnosť. Konala sa 9. novembra v Kongresovom centre SPU v Nitre.
Nové poznatky, ako aj výstava včelích produktov s ich praktickým využitím, zaujali vyše stovku účastníkov. V odbornom programe sa mohli dozvedieť o význame, výstupoch a praktickom využití medzinárodného projektu Vytvorenie regionálnej databázy morfológie peľových zŕn pre hodnotenie kvality včelích produktov. Zameraný je na vytvorenie databázy morfologickej charakteristiky peľových zŕn, ktorá v podmienkach Slovenska nebola doteraz zriadená. Koordinátor projektu docent Ján Brindza z Ústavu rastlinných a environmentálnych vied pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU zdôraznil význam vytvorenia databázy pre povinné testovanie vzoriek peľu, včelích peľových obnôžok a iných včelích produktov podľa pripravovanej Smernice EÚ v záujme obmedzenia ich falzifikácie pre spotrebiteľov.
Riaditeľ Stredného odborného učilišťa včelárstva - Včelárskeho vzdelávacieho centra so sídlom Nasavrky v Českej republike Jozef Lojda predstavil históriu a súčasné činnosti tohto najstaršieho učilišťa, ktoré je partnerom uvedeného projektu.
Prínosom programu bola účasť členiek Nadácie Ženy včelárky Ukrajiny, ktoré prezentovali poznatky zo svojej činnosti. Ako uviedla prezidentka nadácie docentka Leonora Adamchuk, nadácia združuje 48 členiek s rôznymi profesiami a odborným zameraním. Medzi nimi sú univerzitné výskumníčky, pedagogičky, právničky, lekárky, pracovníčky farmaceutických, kozmetických a iných spoločností. „Činnosť nás žien včelárok je veľmi rozmanitá v oblasti vzdelávania, výskumu, medzinárodných aktivít, a to najmä pri uchovaní a obnove včelárstva vo vojnou zničených regiónoch a mikroregiónoch, s cieľom zabezpečiť opeľovací proces a produkciu medu,“ povedala L. Adamchuk. Súčasný stav včelárstva a produkcie medu na Ukrajine priblížila docentka D. Lisohurska. O vplyve včelích produktov na mentálny a fyzický stav človeka hovorila magistra S. Volentys, o liečbe včiel bez zhoršenia kvality ich produktov sa zmienila magistra O. Yevtushenko. Svetoznáma výrobkyňa originálnych sviečok z prírodného vosku magistra Natalia Poturai očarila ukážkami zo svojej umeleckej dielne.
Súčasťou konferencie bola aj výstava s názvom Unikátne včely a jedinečné ženy – včelárky s láskou pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality nášho života. Prezentovaných bolo vyše 200 originálnych výživových doplnkov, medovín, nealkoholických nápojov, farmaceutických, kozmetických a iných spotrebných výrobkov, vyrobených zo včelích produktov z majstrovských dielní žien – včelárok.
Organizátorom konferencie bol riešiteľský kolektív uvedeného medzinárodného projektu v spolupráci s Ústavom rastlinných a environmentálnych vied pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU. Ako partneri a garanti projektu aktívne spolupracovali výskumné, vzdelávacie inštitúcie a neziskové organizácie zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Moldavska a Srbska.