Konferencia doktorandov poskytla priestor na inšpiratívne vedecké diskusie a tvorivé myšlienky
14.11.2022V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa 10. novembra 2022 na SPU v Nitre uskutočnila Vedecká konferencia doktorandov. Záštitu nad podujatím prevzali dekani troch fakúlt - doc. Ing. Peter Ondrišík, PhD., Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, prof. Ing. Norbert Lukáč, PhD., Fakulta biotechnológie a potravinárstva a prof. Ing. Dušan Igaz, PhD., Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva.
Účastníkov vedeckej konferencie a členov komisií privítal Ing. Michal Mihaľ, doktorand FBP. Všetkým poprial príjemnú a priateľskú atmosféru, inšpiratívne vedecké diskusie ako aj zaujímavé nápady a tvorivé myšlienky pre ďalší výskum. Prodekan FZKI, doc. Ing. Ján Horák, PhD., vo svojom príhovore vyzdvihol zaujímavosť tematického zamerania registrovaných príspevkov v jednotlivých sekciách. Zdôraznil, že vedecké konferencie s medzinárodnou účasťou zohrávajú významnú úlohu pri tvorbe nových výskumných tímov a sú dôležité pre ďalší akademický a vedecký rast.
Na konferenciu sa zaregistrovalo 47 účastníkov, z toho 36 z našej univerzity (19 doktorandov FAPZ, 9 FBP, 8 FZKI). Ďalší účastníci boli zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave a z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ale aj zo zahraničia: z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, Akadémie vied Českej republiky, Maďarskej univerzity poľnohospodárstva a prírodných vied v Gödöllő, Debrecínskej univerzity v Debrecíne, Poľnohospodárskej univerzity v Krakove a Ukrajinského hydrometeorologického ústavu, NASU, v Kyjeve.
Rokovania prebiehali v paralelných sekciách. V každej sekcii komisia navrhla najlepšiu prezentáciu na ocenenie. Víťazné práce boli vyhlásené počas slávnostného ukončenia podujatia. Prodekan FZKI, doc. Ing. Ján Horák, PhD., v mene vedeckého výboru konferencie zablahoželal oceneným a poprial všetkým účastníkom veľa úspechov. Zároveň vyjadril presvedčenie, že vedecký program konferencie prispel k zdokonaleniu ich vedomostí, skvalitneniu budúcej spolupráce a k vybudovaniu nových priateľstiev.
Konferencia vytvorila vhodný priestor na výmenu rôznych názorov, ktoré podnietili vznik inšpiratívnych myšlienok a ďalšej spolupráce. V mene organizátorov ďakujeme všetkým účastníkom, recenzentom a členom komisií za výbornú spoluprácu a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Ocenenia za najlepšie prezentácie výsledkov vedeckej práce
1. sekcia: živočíšna produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín živočíšneho pôvodu, biotechnológie, aplikovaná a molekulárna biológia
Bence IVÁNOVICS: Characterization of non-lethal aflatoxin B1 exposure-induced inflammation and immune modulation in zebrafish embryos (Maďarská univerzita poľnohospodárstva a prírodných vied, Gödöllő)
2.1 sekcia: rastlinná produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín rastlinného pôvodu
Nela PRUSOVA: Quantification of conjugated type A trichothecenes in cereals using immuno-affinity clean-up and enzymatic hydrolysis (Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe)
2.2 sekcia: rastlinná produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín rastlinného pôvodu
Adam BEHNER: Analytical strategy for identification of unknown transformation products of mycotoxins after their decontamination by Pulsed Electric Field technology (Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe)
3. sekcia: sekcia: multifunkčné poľnohospodárstvo, životné prostredie, krajinná architektúra a rozvoj vidieka
Kostiantyn SOKOLCHUK: The importance of the hydrological measurement network for the management of river basins in urbanized areas (on the example of Kyiv) (Ústav hydrológie SAV)
4. sekcia: výživa
Nimasha RANASINGHE: A new potential therapeutic target for the prevention of atherosclerosis (Poľnohospodárska univerzita, Krakov)