Jedlé obaly a vodíkové autobusy. Čím sa zaoberá slovenská veda? Slovenskí vedci riešia aktuálne problémy
19.07.2022Vedci na celom svete sa snažia hľadať odpovede na najväčšie výzvy, ktorým čelí ľudstvo v 21. storočí – a slovenská veda je toho súčasťou. The Slovak Spectator sa opýtal slovenských vedcov na ich výskum a na to, ako môže prispieť spoločnosti. Medzi nimi sú aj vedeckí pracovníci z SPU v Nitre. Prinášame vám krátku informáciu vybranú z originálneho textu autora Matúša Beňa.
Zloženie: mäso, obal
Odpad, odpad, odpad. Obrovské množstvo odpadu nielen z potravín je globálnym problémom. Odpad produkovaný ľuďmi bol nájdený aj v tých najextrémnejších prostrediach ako je Antarktída alebo dokonca na dne takmer 11 km hlbokej Mariánskej priekopy. Plast si našiel cestu do našich potravín. Predstavte si teda, že by ste si jedného dňa mohli kúpiť mäso v potravinách, nakrájať obal na rezance a uvariť ich s mäsom.
Vedkyňa Miroslava Kačániová zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre takýto obal vyvíja v spolupráci s kolegami vedcami z Bieloruskej univerzity v Minsku. Ich cieľom je vytvoriť nový materiál na báze škrobu, jedlých polymérov a rastlinných prísad. Obaly vyrobené z tohto materiálu by mali byť nielen biologicky rozložiteľné, ale mali by zachovať aj dlhú životnosť mäsa. Myšlienkou je využiť antimikrobiálne účinky extraktov z bylín, ako je šalvia a citrónová tráva, či dokonca jablková či grapefruitová šťava. Jedlé balenie by sa mohlo použiť nielen na mäso, ale mohlo by byť špeciálne navrhnuté pre iné potraviny na doplnenie chuti.
Vývojové a výskumné aktivity vysokých škôl
Medzi prehľadom ďalších výskumných a vývojových aktivít na vysokých školách, v Slovak Spectator je uvedený aj projekt s názvom Dopytom riadený výskum udržateľných a inovatívnych potravín, Drive4SIFood; Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vedúca projektu je Lucia Gabríny a Klaudia Halászová.
Projekt je zameraný na výskum a vývoj inovatívnych potravín vytvárajúcich podmienky pre udržateľné zdravie najmä zraniteľných skupín obyvateľstva. V máji bol dosiahnutý dôležitý míľnik - vznikol potravinový inkubátor – licencovaný priestor na výrobu potravín. Takýto inkubátor je jedinečný zameraný na výskum jedlých obalov, ingrediencií na varenie budúcnosti a pod.
Kompletný text v The Slovak Spectator čítajte na:
The Slovak Spectator sú slovenské anglické noviny zaoberajúce sa politikou, podnikaním, kultúrou, športom a verejnou mienkou, s aktuálnymi správami.
Vďaka spolupráci The Slovak Spectator, Nadácie Eset a informáciám zo Slovenskej akadémie vied, ako aj slovenských univerzít, budú štyrikrát do roka vychádzať články o úspechoch slovenskej vedy, aké pokroky dosiahli.