IOBBB FAPZ: Projekt na podporu Svetového dňa včiel
11.06.2019Kolektív Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre koordinuje medzinárodný projekt Zachráňme ohrozené včely pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Bol pripravený v rámci medzinárodnej siete AgroBioNet v aktívnej spolupráci s dvanástimi partnermi a garantmi - výskumnými a vzdelávacími inštitúciami z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Arménska, Moldavska a Srbska. Účelom bolo podporiť Svetový deň včiel (20. mája), vyhlásený OSN.
Kolektív Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre koordinuje medzinárodný projekt Zachráňme ohrozené včely pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Bol pripravený v rámci medzinárodnej siete AgroBioNet v aktívnej spolupráci s dvanástimi partnermi a garantmi - výskumnými a vzdelávacími inštitúciami z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Arménska, Moldavska a Srbska. Účelom bolo podporiť Svetový deň včiel (20. mája), vyhlásený OSN.
Finančnú podporu pre riešenie projektu schválila Agentúra pre Vyšehradský fond na obdobie rokov 2019 - 2020. Ako nás informoval doc. Ján Brindza, cieľom projektu je vytvoriť intelektuálne a inštitucionálne kapacity medzinárodnej platformy pre aktívnejšie zvyšovanie vzdelávania a poradenstva profesionálnych a začínajúcich včelárov, rozširovanie poznatkov verejnosti pre záchranu a udržateľné využívanie ohrozených opeľovačov, včiel, včelích produktov a ich služieb pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. V rámci projektu bude zabezpečená medzinárodná konferencia so samostatnými špecifickými sekciami v SR, Moldavsku, Ukrajine a Arménsku. Sekcie sú obsahovo orientované na riešenie závažných a aktuálnych problémov včiel a včelstiev. Úvodná sekcia sa uskutoční na SPU v Nitre 13. septembra v KC ŠD. A. Bernoláka. Tematicky bude orientovaná na problematiku zberu a využívania včelích peľových obnôžok a včelej pergy. Prednášky, ktoré na podujatie pripraví viac ako 60-členný kolektív expertov z rôznych krajín, sa tematicky využijú aj ako študijné zdroje pre špecializované kurzy včelárskej verejnosti a pre ďalšie vzdelávacie dokumenty.
Z médií: