Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva je svojím zameraním výnimočná na Slovensku
07.04.2025Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU ponúka jedinečné študijné programy, ktoré iné univerzity na Slovensku neponúkajú.
Na FZKI aktuálne študuje 550 študentov vo všetkých troch stupňoch štúdia v dennej a v externej forme. Krajinná a záhradná architektúra, krajinné inžinierstvo a záhradníctvo – to sú tri študijné programy, ktoré fakulta aktuálne ponúka. „Nikde inde na Slovensku sa takto postavené študijné odbory nedajú študovať,“ hovorí dekan FZKI profesor Dušan Igaz. V rámci krajinnej architektúry si môžu potom študenti v druhom stupni štúdia vybrať ako špecializáciu krajinnú architektúru alebo biotechniku zelene. Na krajinnom inžinierstve sú to špecializácie voda v krajine, pozemkové úpravy a geografické informačné systémy, odpadové a obehové hospodárstvo. V rámci študijného programu záhradníctvo sú špecializácie zamerané na zeleninárstvo a kvetinárstvo, ako aj na ovocinárstvo, vinohradníctvo a vinárstvo. „V študijnom programe krajinná architektúra máme na druhom stupni získanú aj medzinárodnú akreditáciu Európskej federácie pre krajinnú architektúru (EFLA),“ vyzdvihol D. Igaz.
Fakulta má okrem toho na druhom stupni štúdia akreditovaný aj medzinárodný študijný program International Master of Horticulture Science. „Študenti v rámci neho študujú jeden semester v Nitre, druhý v Brne a ďalší v Krakove, posledný semester sú na domovských univerzitách, kde pracujú na svojich diplomových prácach,“ priblížil dekan.
Zamestnanci a študenti FZKI sa zapájajú do mnohých projektov. Študenti fakulty napríklad pomáhali napríklad pri obnove Jandurovho parku v hlavnom meste Austrálie Canberra. Park je pomenovaný po Jánovi Jandurovi-Pučekovi, ktorý pochádzal zo Slovenska a ako prvý nebritský občan dostal austrálske občianstvo. V rámci ďalšieho projektu sa na návrh FZKI realizoval na Klátovskom ramene štrkový ostrov, ktorého úlohou bolo zvýšiť rýchlosť prietoku, aby sa rameno nezanášalo. V areáli fakulty a Tulipánovej ulici v Nitre bola vybudovaná zelená strecha, zelené steny a vodopriepustné povrchy. Vedecké projekty skúmali napríklad potenciál rastlinných silíc z aromatických rastlín na lekárske použitie a na konzerváciu potravín, alebo tiež využitie biouhlia ako pôdneho aditíva pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. „Celý koncept získavania projektov a následná publikačná činnosť fakultu radí medzi excelentné fakulty podľa metodiky ministerstva školstva. Sme zaradení medzi jednu štvrtinu najlepších fakúlt v rámci Slovenska,“ dodal dekan.
Okrem študijných programov ponúka fakulta aj šesť akreditovaných vzdelávacích kurzov v rámci celoživotného vzdelávania, ktoré sú určené pre verejnosť. Ide o kurzy Arboristika v správe a údržbe zelene, Základy Open Source GIS, Prevádzkovanie kompostární, Navrhovanie automatických zavlažovacích systémov, Vodné hospodárstvo. Pestrú ponuku celoživotného vzdelávania dopĺňa kurz Fundamenty enológie, zameraný na vinárstvo a hodnotenia vína.
Súčasťou aktivít FZKI je aj unikátne Envirocentrum, ktoré sa podarilo otvoriť v roku 2024. Zamerané je na vzdelávanie a osvetu v oblasti zmeny klímy a extrémov počasia. Fakulta sa aktívne podieľala aj na koncipovaní nového Kreatívneho centra, ktoré sa orientuje na dizajn, architektúru, reklamu a marketing, ale poskytuje tiež služby v oblastiach zelenej a modrej architektúry, ktoré zahŕňajú sféry krajinného inžinierstva, záhradnej a krajinnej architektúry, pozemkových úprav a bio hospodárstva.
Pochváliť sa taktiež môže unikátnou interaktívnou experimentálnou záhradou vo svojom areáli. Vybudovala ovocný sad v areáli Demonštračnej záhrady SPU a organizuje Víno SPU - jedinú súťažnú výstavu vín na Slovensku, ktorá sa koná na akademickej pôde.
Viac informácií sa dozviete v univerzitnom podcaste „Poď na zelenú!“ s dekanom FZKI Dušanom Igazom, ktorý si môžete vypočuť na Spotify a na YouTube:
https://open.spotify.com/episode/5gsf2XaLDa62MQY9Fjh6oa
https://www.youtube.com/watch?v=XlBrYhTPUm8[&]t=5s