EIT Food workshop s Ing. Miroslavom Záhradníkom a startupistami z FBP predstavil inovačné systémy v poľnohospodárstve
26.11.2020Pod záštitou EIT Food Hub sa v stredu 25. novembra uskutočnil online workshop na tému Posilnenie výmeny vedomostí a interaktívne inovácie, ktorý viedol Ing. Miroslav Záhradník, PhD., odborník z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach.
Pod záštitou EIT Food Hub sa v stredu 25. novembra uskutočnil online workshop na tému Posilnenie výmeny vedomostí a interaktívne inovácie, ktorý viedol Ing. Miroslav Záhradník, PhD., odborník z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach.
Viac ako 35 účastníkov vrátane študentov, doktorandov ale aj zástupcov výskumných inštitúcií, orgánov štátnej správy a praxe malo počas celodenného workshopu možnosť zoznámiť sa s koncepciou poľnohospodárskych poznatkov a inovačných systémov, integráciou prístupu k modernizácii poľnohospodárstva, inováciám a toku znalostí ako aj s podmienkami pre vytvorenie operačných skupín zameraných na produktivitu a udržateľnosť poľnohospodárstva.
Prostredníctvom prípadovej štúdie Mliečny nástroj EkonMOD boli prezentované nové nástroje na podporu rozhodovania pre správu mliekarenských fariem, ktorých cieľom je odstrániť prekážky pri poskytovaní praktického výskumu koncovým používateľom.
Súčasťou workshopu boli prezentácie startupistov, ktorí získali 1. a 2. miesto v súťaži EIT Food RIS INNOVATION PRIZES 2020 na Slovensku a participovali na medzinárodnej súťaži s vlastnými inovatívnymi nápadmi v oblasti agropotravinárskeho sektora. Ing. Jaroslav Michalko, PhD. a Ing. Tomáš Jambor, PhD., vedeckovýskumní pracovníci z Centra BioFood Fakulty biotechnológie a potravinárstva, predstavili projekt zameraný na využívanie poľnohospodárskych zvyškov na výrobu kompostovateľného jednorazového riadu a súčasne predstavili svoje skúsenosti, ako postupovať pri vytvorení startupu a využívaní služby Akcelerátora. Ing. Alžbeta Demianová, doktorandka na Katedre hygieny a bezpečnosti potravín FBP a Ing. Lukáš Jurčaga, doktorand na Katedre technológie a kvality živočíšnych produktov FBP, predstavili praktické skúsenosti pri vytvorení a vývoji aplikácie, ktorá dokáže sledovať dátum spotreby potravín v domácnostiach. Startupisti významne motivovali študentov k realizácii vlastných myšlienok a nápadov, ktorými môžu byť úspešní v praxi.