Dotácie nie sú na zbohatnutie farmárov, hovorí predseda PD Špačince R. Nádaský
12.03.2024O svoje dlhoročné manažérske skúsenosti v oblasti chovu hospodárskych zvierat sa so študentmi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre na odbornej prednáške podelil predseda Poľnohospodárskeho družstva Špačince Rudolf Nádaský.
Ak chce byť manažér úspešný, musí vedieť čo chce robiť, prečo a aké má na to prostriedky. „Dotácie nie sú na zbohatnutie farmárov. Udržiava sa nimi sociálny zmier, aby ceny potravín prudko nestúpali vyššie,“ povedal zanietený chovateľ, ktorý sa už vyše 38 rokov zaoberá vplyvom šľachtenia dobytka na kvalitu mäsa. Vedie najlepšie hospodáriace družstvo na Slovensku za rok 2021 (podľa Top Agro Slovensko), ktoré ukážkovo realizuje trvalo udržateľné hospodárenie na pôde. Podnik patrí k špičkovým európskym producentom tvrdej pšenice a kvalitného hovädzieho mäsa. „Takáto rovnováha vo výrobe je pre nás veľmi dôležitá. Snažíme sa dopestovať rastlinné komodity, presúvať ich do živočíšnej výroby, aby cena kŕmnej dávky bola čo najnižšia,“ uviedol R. Nádaský, ktorý sa intenzívne venuje nákupu a predaju odstavených býkov. Ako povedal, v závislosti od plemena dosahujú výborné chovateľské ukazovatele – prírastok až 1,2 kg za deň. Aktuálne chovajú 1 000 kusov dobytka.
Predstaviteľ zrelej generácie manažérov, ktorá zvýšila výkonnosť poľnohospodárskych družstiev na úroveň konkurencie západoeurópskych fariem, študentom SPU priblížil možné riziká pri chove a nákupe hospodárskych zvierat. Objasnil tiež, aké sú preferencie pre plemeno a celkový vzhľad zvierat, ako funguje systém hodnotenia jatočných zvierat, nastavenie kŕmnych dávok a od čoho závisí cena jatočných zvierat. Pozornosť upriamil aj na ekonomické aspekty živočíšnej výroby. Odborná prednáška sa konala 12. marca na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. (Vo štvrtok 14. marca bude Deň otvorených dverí na FAPZ.)
Viac sa dočítate v rozhovore s Ing. Rudolfom Nádaským, PhD., na: https://www.polnohospodar.sk/sk/polnohospodar-reader/r-nadasky-spu-ide-dobrym-smerom-kladie-doraz-na-prepojenie-teorie-s-praxou-2/