Do finále projektu Pre ženy vo vede sa dostala aj profesorka Adriana Kolesárová
15.06.2018V tomto roku sa konal 2. ročník slovenskej edície celosvetového projektu Pre ženy vo vede, ktorý vyhlasuje Spoločnosť L'Oréal Slovensko v spolupráci so svetovou organizáciou UNESCO, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity a Slovenskou akadémiou vied. Cieľom projektu je upozorniť na prácu slovenských vedkýň a upriamiť pozornosť médií na ich talent a úspechy, aby v nich mohla mladá generácia vidieť vzory a motivovala ju k zvoleniu vedeckej kariéry.
V tomto roku sa konal 2. ročník slovenskej edície celosvetového projektu Pre ženy vo vede, ktorý vyhlasuje Spoločnosť L'Oréal Slovensko v spolupráci s organizáciou UNESCO, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) a Slovenskou akadémiou vied (SAV). Cieľom projektu je upozorniť na prácu slovenských vedkýň a upriamiť pozornosť médií na ich talent a úspechy, aby v nich mohla mladá generácia vidieť vzory a motivovala ju k zvoleniu vedeckej kariéry.
Do druhého ročníka sa zapojilo 34 slovenských vedkýň, do finále sa ich prebojovalo dvanásť, z toho päť v kategórii vedkyne do 35 rokov a sedem v kategórii vedkyne do 45 rokov. So svojimi projektmi predstúpili vedkyne 11. apríla 2018 pred odbornú porotu, ktorá bola zostavená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, Slovenskej komisie pre UNESCO a členom komisie bol tiež generálny riaditeľ spoločnosti L’Oréal Tomáš Hruška. Finalistky si prevzali čestné uznanie na slávnostnom vyhlásení výsledkov 13. júna v Bratislave.
Do finále sa dostal aj projekt prof. Ing. Adriany Kolesárovej, PhD., z Katedry fyziológie živočíchov Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre s názvom Nutraceutiká – biologické a biotechnologické aspekty zlepšenia zdravia žien. Projekt sa zameriava na dizajnovanie prírodných fytosubstancií z tradičných a netradičných druhov ovocia a testovanie ich účinkov na humánnych zdravých i nádorových modelových bunkách vaječníkov s perspektívou určenia intracelulárnej signalizácie, rizík a eliminácie patologických javov v podmienkach in vitro. Prínosom je ich využitie v ochrane a udržaní zdravia žien, ale aj v prevencii a liečbe porúch reprodukčných funkcií.
Slovenskou laureátkou L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede 2018 v kategórii do 35 rokov sa stala doc. RNDr. Andrea Straková Fedorková, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v kategórii do 45 rokov dr. hab. Mariana Derzsi, PhD., zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.