Deviate medzinárodné krajinné fórum na tému cezhraničnej krajiny tento rok vo virtuálnom priestore
23.04.2020Tento rok sa od 21. do 25. apríla malo v Bratislave uskutočniť 9. medzinárodné krajinné fórum na tému cezhraničnej krajiny (9th LE:NOTRE Landscape Forum 2020: Cross-Border Landscapes). Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa podujatie presunulo do virtuálneho priestoru a premenilo sa na jednodňové intenzívne online fórum. Do virtuálnej prednáškovej miestnosti Zoom sa 22. apríla prihlásilo vyše 170 odborníkov z rôznych kútov Európy a sveta.
Tento rok sa od 21. do 25. apríla malo v Bratislave uskutočniť 9. medzinárodné krajinné fórum na tému cezhraničnej krajiny (9th LE:NOTRE Landscape Forum 2020: Cross-Border Landscapes). Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa podujatie presunulo do virtuálneho priestoru a premenilo sa na jednodňové intenzívne online fórum. Do virtuálnej prednáškovej miestnosti Zoom sa 22. apríla prihlásilo vyše 170 odborníkov z rôznych kútov Európy a sveta.
Organizátormi podujatia boli Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave a Technická univerzita vo Viedni v spolupráci s LE:NOTRE Institute, medzinárodnou neziskovou organizáciou so sídlom v holandskom Wageningene zameranou na prepájanie vzdelávania, výskumu a inovatívnej praxe v oblasti krajiny, jej plánovania, tvorby a manažmentu.
Záštitu nad podujatím prevzali Matúš Vallo, primátor hlavného mesta SR Bratislavy a Slovenská komora architektov. Hlavnými partnermi podujatia boli Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a projekt cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom - BAUM2020. Podujatie spolu s medzinárodnou študentskou súťažou podporili: Fond na podporu umenia, BAUM2020, spoločnosť Ruukki a spoločnosť Lipka záhradná architektúra.
Na fóre sa zúčastnilo vyše 170 účastníkov z takmer 40 krajín sveta od Nórska po Čile, od Brazílie po Čínu. Účastníkov privítala Ellen Fetzer, prezidentka Európskej rady škôl pre krajinnú architektúru (ECLAS), Attila Tóth (predseda LE:NOTRE Institute, SPU Nitra), Katarína Kristiánová (STU Bratislava) a Richard Stiles (TU Wien) za organizátorov a Ingrid Konrad, hlavná architektka Bratislavy.
Hlavní prednášajúci boli Anja Brüll z Euregio Meuse-Rhine a Marek Dinka z Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. Svoje projekty cezhraničnej spolupráce predstavili: Klára Salzmann z ČTU v Prahe, Christoph Litschauer z Národného parku Donau-Auen v Rakúsku, Martin Kuba z BUND (Združenia priateľov Zeme v Nemecku) a Michal Bogár z STU v Bratislave.
Svoje víťazné návrhy prezentovali študentské tímy z Číny (Huazhong Agricultural University vo Wuchan), z Nemecka (HfWU Nürtingen-Geislingen a HSWT Weihenstephan-Triesdorf), zo Slovinska (Univerzita v Ľubľane) a zo Slovenska (STU Bratislava).
Fórum sprevádzali zaujímavé moderované diskusie a interaktívne workshopy. Na záver podujatia sa ohlásilo budúcoročné krajinné fórum, ktoré sa uskutoční v apríli 2021 v Gdansku.